Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1766 – hranaté melóny a holubice ako symbol lásky

1324

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko dokážu prežiť pavúky bez potravy a čo ovplyvňuje náš srdcový tep.

lesy

Ako jedno z najstarších odvetví hospodárstva krajiny prináša ruský drevársky priemysel stále približne 20 miliárd USD ročne. Rusko má viac ako pätinu svetových lesov, čo z neho robí najväčšiu lesnícku krajinu na svete.

Podľa údajov za rok 2015 celková rozloha lesov presiahla 885 miliónov hektárov, čo predstavuje 45 % celkovej rozlohy krajiny. Zásoby dreva v tejto oblasti predstavovali 82 miliárd metrov kubických. Významnú časť príjmov z odvetvia tvorí vývoz suroviny z pílenia guľatiny. Rusko bolo dlho hlavným dodávateľom drevnej suroviny v Európe.

 

pavuky

Predpokladá sa, že pavúky strávili 300 miliónov rokov zdokonaľovaním svojich schopností. Zaraďujú sa medzi článkonožce. Samotné pavúky sa hlásia k radu Araneae.

V súčasnosti sa vedcom podarilo nájsť 38 000 druhov pavúkov na celom svete. Široký výskyt pavúkov z nich robí obľúbený druh; nachádzajú sa v domoch, záhradách, lesoch, iných suchozemských biotopoch a jaskyniach na celom svete.

Juhoamerická tarantula, nazývaná aj vtákožravý pavúk, je najväčším druhom pavúka s priemernou dĺžkou 10 cm a rozpätím nôh až 27 cm. Najmenšie pavúky v dospelosti zriedkavo presahujú dĺžku jedného milimetra.

Všetky tieto druhy sú predátori, ale nie všetky používajú na usmrtenie svojej koristi jed. Je známe, že pavúky domové dokážu žiť niekoľko mesiacov bez potravy a vody.

 

melon

Hneď na úvod si povedzme jednu vec: Nezáleží na tom, aký má melón tvar, ale na tom, čo je vnútri. Napriek tomu musíte uznať, že na melónoch, ktoré sa vymykajú konvenciám a majú rôzne tvary, je niečo skvelé. Takže ako dostať iný tvar?

Vypestovať hranatý melón je v skutočnosti celkom jednoduché. Zvládne to takmer každý. Kým je melón ešte malý na viniči, umiestni sa okolo neho štvorcový box z tvrdeného skla. Keď sa melón zväčší, nadobudne tvar škatule.Existujú dokonca webové stránky, ktoré vás naučia, ako na to. Len nezabudnite použiť sklenenú alebo priehľadnú formu, aby sa slnečné svetlo dostalo k melónu zo všetkých strán (okrem dna).

A prečo sa pestujú hranaté melóny? Vlastne z dvoch dôvodov. Po prvé, hranaté melóny sa ľahšie uskladňujú, čo uľahčuje ich prepravu. Po druhé, a to je možno najgeniálnejšie, keďže v preplnených oblastiach Japonska je problém s priestorom, štvorcové melóny sú navrhnuté tak, aby sa dokonale zmestili do menších japonských chladničiek. Ale rovnako ako melóny v tvare srdca, aj štvorcové melóny stoja o niečo viac, vďaka ich jedinečnosti.

 

hudba

Hudba je jednou z mála činností, pri ktorej sa využíva celý mozog. Poznajú ju všetky kultúry a má prekvapivé prínosy nielen pre učenie sa jazyka, zlepšenie pamäti a sústredenie pozornosti, ale aj pre fyzickú koordináciu a rozvoj.

Uvoľňuje náladu a rozjasňuje dušu. Ale nie každý druh hudby má blahodarný a upokojujúci účinok. Ak je hudba príliš hlasná, môže pôsobiť rušivo a môže nám prekážať pri práci, ktorú vykonávame. Najväčší prínos má pôsobenie klasickej hudby. Má upokojujúci účinok na mozog a telo. Hlasná hudba má premenlivé výšky tónov. Zvyčajne je čoraz hlasnejšia a hlučnejšia.

Výskumníci z talianskej univerzity vo svojej štúdii dospeli k záveru, že hudba s rýchlejším tempom spôsobuje, že ľudia dýchajú rýchlejšie, čo zvyšuje ich srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Zatiaľ čo pomalá a tichá hudba prinášala, naopak, opačné výsledky.

Na základe rôznych takýchto štúdií sa hudba v súčasnosti používa ako rehabilitačný liek pre osoby trpiace vysokým krvným tlakom. Na kardiovaskulárnych oddeleniach sa hrá pomalá a tichá hudba, ktorá pacientov uvoľňuje a znižuje ich krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

 

happy

„Happy Birthday to You“, známa aj ako „Všetko najlepšie k narodeninám“, je pieseň, ktorá sa tradične spieva na oslavu narodenín človeka. Podľa Guinnessovej knihy rekordov z roku 1998 je to najznámejšia pieseň v anglickom jazyku.

Základný text piesne bol preložený do najmenej 18 jazykov. Melódia piesne „Happy Birthday to You“ pochádza z piesne „Good Morning to All“.

 

policia

Pozitívne lístky je komunitný program, v rámci ktorého prichytíte deti pri dobrých skutkoch a odmeníte ich poukážkou alebo kupónom na nejakú zábavnú aktivitu zdarma. Pozitívne lístky vydávajú starostliví dospelí mladým ľuďom za dobré správanie, napríklad za to, že sa vyhýbajú problémom alebo vykonávajú dobré skutky. Cieľom pozitívnych lístkov je budovať vzťahy s mládežou vo vašej komunite a podporovať dobré správanie.

Program pozitívne lístky, sa začal realizovať aj  u policajtov. Tento program však môže spustiť akákoľvek komunitná organizácia a zapojiť doň aj ďalšie organizácie; nemusí sa začať len u orgánov činných v trestnom konaní.

Ukázalo sa, že princípy tohto inovatívneho prístupu výrazne znižujú problémy mladistvých v komunite, zvyšujú sebavedomie a morálku, zlepšujú vzťahy komunity s mládežou a znižujú kriminalitu mladistvých. Koncepciu pozitívneho lístka možno použiť aj na oceňovanie a odmeňovanie zamestnancov, zákazníkov a občanov za dobré skutky.

 

holun

Holubice sú symbolom mieru, ale aj romantickým valentínskym symbolom lásky. Prečo sa tieto vtáky považujú za zamilované? Toto spojenie pochádza zo stredoveku, keď ľudia verili, že všetky vtáky si vyberajú svojich partnerov na Valentína. Hoci niektoré vtáky sa pária v polovici februára, napríklad drozdy a jarabice, väčšina vtákov sa pári na jar a v lete.

Holubica bola vybraná ako symbol romantiky, pretože grécka mytológia spája tohto malého bieleho vtáka s Afroditou, bohyňou. Afrodita sa často zobrazuje s holubicami, ktoré poletujú okolo nej alebo odpočívajú na jej ruke. Holubice tiež predstavujú monogamiu a vernosť vo vzťahoch, čo sú pekné vlastnosti pre valentínske rande, pretože počas obdobia párenia majú tendenciu zostať s tým istým partnerom.

Samčekovia holubíc tiež pomáhajú svojim partnerkám pri inkubácii a starostlivosti o mláďatá, čo im pomáha vytvárať imidž oddaných a milujúcich vtákov. V skutočnosti je ich povesť symbolu lásky taká silná, že mnohé recepty na elixíry lásky obľúbené v stredoveku vyžadovali holubie srdce.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.