Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1773 – pôvodný názov Instagramu a ako skáču kengury

1568

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo drží pohromade Čínsky múr a že aj kravy majú najlepšie kamošky.

instagram

Kevin Systrom je americký počítačový programátor a podnikateľ. Spolu s Mikom Kriegerom založil Instagram, najväčšiu webovú stránku na zdieľanie fotografií na svete. Po odchode zo spoločnosti Google, Systromovi napadlo spojiť kontrolu polohy a populárne sociálne hry. Vytvoril prototyp toho, čo sa neskôr stalo Burbn, a na jednom večierku ho predstavil spoločnostiam Baseline Ventures a Andreessen Horowitz.

Na nápad prišiel počas dovolenky v Mexiku, keď jeho priateľka nechcela zverejňovať svoje fotografie, pretože nevyzerali dostatočne dobre. Riešením problému bolo použitie filtrov, ktoré účinne zakryli nekvalitu fotografií. Systrom následne vyvinul filter X-Pro II, ktorý sa na Instagrame používa dodnes.

Rozhodol sa odísť zo zamestnania, aby preskúmal, či by sa z Burbn mohla stať spoločnosť. Do dvoch týždňov od odchodu zo zamestnania získal 500 000 USD (455 tisíc eur) v rámci počiatočného kola financovania od spoločností Baseline Ventures a Andreessen Horowitz.

Krieger a Systrom však zistili, že Burbn obsahuje príliš veľa funkcií a používatelia nechcú komplikovaný produkt. Rozhodli sa zamerať na jednu konkrétnu funkciu, zdieľanie fotografií. Vývoj Burbn viedol k vytvoreniu Instagramu. Mesiac po spustení sa počet používateľov Instagramu zvýšil na 1 milión. O rok neskôr dosiahol Instagram viac ako 10 miliónov používateľov.

 

hokej

Voda v oceáne mrzne pri nižšej teplote ako sladká voda. Oceánska voda mrzne rovnako ako sladká voda, ale pri nižších teplotách. Sladká voda mrzne pri teplote 0 stupňov Celzia, ale morská voda mrzne pri teplote približne -2 °C, pretože obsahuje soľ.

Keď však morská voda zamrzne, ľad obsahuje veľmi málo soli, pretože zamrzne len vodná časť. Tá sa dá roztopiť a použiť ako pitná voda. Najmenej 15 % oceánu pokrýva určitú časť roka morský ľad.. Morská voda sa stáva čoraz hustejšou, čím je chladnejšia, až po bod mrazu. Na druhej strane, sladká voda je najhustejšia ešte pri teplote 4 °C, teda vysoko nad bodom mrazu. Priemerná teplota všetkých oceánskych vôd je približne 3,5 °C .

 

klokan

Klokany sú jediné veľké zvieratá, ktoré používajú skákanie ako spôsob pohybu. Rýchlosť skákania pre klokana červeného je približne 20 – 25 km/h, ale na krátke vzdialenosti môže dosiahnuť rýchlosť až 70 km/h, pričom rýchlosť 40 km/h dokáže udržať takmer 2 km.

Počas skákania zdvíhajú telo zo zeme silné svaly gastrocnemius, zatiaľ čo menší sval plantaris, ktorý sa upína v blízkosti veľkého štvrtého prsta, slúži na odraz. 70%  potenciálnej energie je uložených v elastických šľachách.

Klokany sú zdatní plavci a v prípade ohrozenia predátorom často utekajú do vodných tokov. Ak je klokan prenasledovaný do vody, môže použiť predné labky, aby predátora udržal pod vodou a utopil ho.

 

cinsky mur

Lepkavá ryžová malta bola vynájdená v starovekej Číne s využitím organických materiálov v anorganickej malte. Hydraulická malta nebola v starovekej Číne k dispozícii, pravdepodobne kvôli nedostatku sopečného popola. Okolo roku 500 n. l. sa polievka z lepkavej ryže zmiešala s haseným vápnom, aby sa vytvorila kompozitná anorganicko-organická malta, ktorá mala väčšiu pevnosť a odolnosť voči vode ako vápenná malta.

Lepkavá ryža zohrávala významnú úlohu pri udržiavaní odolnosti Veľkého čínskeho múru, ako aj hrobiek, pagod a mestských hradieb. Malta z lepkavej ryže mala vysokú priľnavosť, pevnosť, hydroizolačnú schopnosť a zabraňovala rastu buriny, pretože surová malta z lepkavej ryže a páleného vápna vytvárala medzi tehlami tmel, ktorý by pevnosťou konkuroval modernému cementu.

Počas dynastie Ming (1368 – 1644 n. l.) sa techniky výroby tehál výrazne zlepšili, pokiaľ ide o množstvo a kvalitu výroby. Odvtedy sa úseky Veľkého čínskeho múru vo veľkej miere stavali z tehál, pričom vápenná malta a lepkavá ryža sa používali na spevnenie tehál dostatočne silno, aby odolali zemetraseniam a moderným buldozérom a zároveň udržali stavbu neporušenú.

 

airbag

Vláda Spojených štátov 11. júla 1984 zmenila a doplnila Federálnu normu pre bezpečnosť motorových vozidiel 208 (FMVSS 208) tak, aby sa vyžadovalo, že vozidlá vyrobené po 1. apríli 1989 musia byť vybavené pasívnym zadržiavacím systémom pre vodiča. Zavedenie airbagov stimuloval Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky.

 

kravy 1

Krista McLennanová, ktorá tento objav urobila počas svojej doktorandskej práce na Northamptonskej univerzite, verí, že jej zistenia by mohli pomôcť zlepšiť dojivosť. Dvadsaťsedemročná autorka merala srdcovú frekvenciu a hladinu kortizolu kráv, aby zistila, ako sa vyrovnávajú s izoláciou. Dobytok bol 30 minút zatvorený sám, so svojou najlepšou priateľkou alebo s inou kravou, ktorú nepoznal, a v 15-sekundových intervaloch sa merala jeho srdcová frekvencia.

Výskum ukázal, že kravy sú veľmi spoločenské zvieratá, ktoré si často vytvárajú úzke väzby s priateľmi v stáde.

„Keď majú jalovice pri sebe svojho preferovaného partnera, ich úroveň stresu z hľadiska srdcovej frekvencie sa znižuje v porovnaní s tým, keby boli s náhodným jedincom,“ povedala pani McLennanová.

„Ak môžeme povzbudiť poľnohospodárov, aby si všímali tie kravy, ktoré si rady držia svojich priateľov pri sebe, mohlo by to mať skutočné výhody, ako napríklad zlepšenie ich tvorby mlieka a zníženie stresu zvierat, čo je veľmi dôležité pre ich pohodu. Hovorila som s mnohými farmármi, ktorí povedali, že si všimli, že medzi ich kravami sa vytvárajú väzby a niektoré spolu trávia veľa času.“

 

brain

Ako môže potvrdiť každý rodič, mozog tínedžerov nie je úplne sformovaný. Ľudský mozog dosiahne úplnú zrelosť až okolo 25. roku života.

Nezáleží na tom, akí sú tínedžeri inteligentní alebo aké dobré výsledky dosiahli v testoch. Dobrý úsudok nie je niečo, v čom by mohli vynikať, aspoň zatiaľ nie. Racionálna časť mozgu tínedžerov nie je plne vyvinutá a nebude až do veku okolo 25 rokov.

Nedávny výskum zistil, že mozog dospelých a tínedžerov funguje odlišne. Dospelí myslia pomocou prefrontálnej kôry, teda racionálnej časti mozgu. Je to časť mozgu, ktorá reaguje na situácie s dobrým úsudkom a vedomím dlhodobých dôsledkov.

Dospievajúci spracovávajú informácie pomocou amygdaly. To je emocionálna časť. V mozgu tínedžerov sa spojenia medzi emocionálnou časťou mozgu a centrom rozhodovania stále vyvíjajú – a nie vždy rovnakým tempom. Preto keď robia tínedžeri rozhodnutia emocionálne, nevedia neskôr vysvetliť, na čo mysleli. Nemysleli toľko, koľko cítili.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.