Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1772 – národný šport Fínska a výplaty spoločnosti Google

2751

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kto sú to tetrachromati a kedy vznikli mrazené potraviny.

blesk 1

Blesk je elektrický výboj, spôsobený nerovnováhou medzi búrkovými mrakmi a zemou alebo v samotných oblakoch. Väčšina bleskov sa vyskytuje v oblakoch. Blesk je veľmi horúci, môže ohriať okolitý vzduch päťkrát teplejšie ako povrch Slnka.

Toto teplo spôsobuje, že okolitý vzduch sa rýchlo rozpína a vibruje, čo vytvára hromobitie, ktoré počujeme krátko po pozorovaní blesku. Počas jednej minúty sa okolo Zeme vyskytne viac ako tisíc búrok, ktoré spôsobia približne 6 000 bleskov.

 

jedlo

Za nespočetné množstvo výrobkov, ktoré dnes nájdete v oddelení mrazených potravín v obchodoch s potravinami, vďačíme čiastočne Clarencovi Birdseymu, ktorý v 20. rokoch 20. storočia vyvinul proces rýchleho zmrazovania, ktorý odštartoval moderný priemysel mrazených potravín.

V rokoch 1912 až 1917 žil Birdseye, rodák z Brooklynu, v chladnom Labradore v Kanade, kde krátko pracoval na nemocničnej lodi a potom začal s chovom líšok. Počas tohto obdobia spoznal zvyky domorodých Inuitov, ktorí chodili na ryby na ľad a potom nechali svoj úlovok okamžite zmrznúť v mrazivom vzduchu. Keď sa táto zmrznutá ryba, ktorá zostala v chlade, nakoniec uvarila, chutila čerstvo.

Po návrate do Ameriky sa Birdseye v roku 1920 zamestnal v lobistickej skupine komerčných rybárov. Pri tejto práci zistil, že veľké množstvo čerstvo ulovených rýb sa pokazilo skôr, ako sa dostali do obchodov. Birdseye si spomenul na bleskové zmrazovanie, ktoré robil na Labradore, a veril, že by mohol tento koncept použiť na komerčné mrazené potraviny, a v roku 1923 založil v New Yorku spoločnosť na mrazené ryby.

V tom čase boli komerčne mrazené potraviny dostupné už pol storočia, avšak u spotrebiteľov boli nepopulárne, pretože po rozmrazení strácali chuť a štruktúru (mrazili sa príliš pomaly, čo spôsobovalo tvorbu veľkých kryštálov ľadu, ktoré nepriaznivo ovplyvňovali bunkovú štruktúru potravín).

 

honeybee

Keď včela medonosná bodne cicavca, jej ostnaté žihadlo sa zapichne do kože a včela ho nedokáže odstrániť. Namiesto toho za sebou zanechá dvojité žihadlo spolu s časťou tráviaceho traktu, svalmi a nervami. Toto roztrhnutie brušnej dutiny včelu usmrtí.

 

finsko

Pesäpallo, národný šport Fínska, sa zrodil z túžby vytvoriť si osobitnú národnú identitu v prvých dňoch štátnosti krajiny. Zachováva si niektoré výrazné podobnosti s bejzbalom, pričom si stále nesie svoju vlastnú nezameniteľnú identitu. Pesäpallo, ktoré si obľúbili muži aj ženy, je športom celého fínskeho národa.

Lauri „Tahko“ Pihkala je muž, ktorý sa po prvej svetovej vojne zaslúžil o vynájdenie pesäpalla, známeho aj ako pesis. Je to hra s pálkami a loptičkami, ktorej sa zúčastňujú dva tímy – pálkari a hráči v poli – a ktoré súťažia počas dvoch periód po štyroch nadhodoch, počas ktorých každý tím osemkrát odpáli a odohrá. Podobne ako v bejzbale majú pálkari štyri méty, cez ktoré musia prejsť po odpálení loptičky, aby dosiahli skóre.

Na rozdiel od bejzbalu sú však tieto méty ďalej od seba, v kľukatej formácii, takže pesäpallo je oveľa fyzicky náročnejšie ako jeho americká obdoba. Tento šport má už takmer sto rokov, oficiálne sa začal hrať v roku 1922 a najväčšou udalosťou roka je každoročný zápas „Východ proti Západu“, ktorý sa začal hrať desať rokov po jeho vzniku.

 

google

Spoločnosť Google zaviedla pre svojich zamestnancov nové príspevky v prípade úmrtia. Ak zomrie zamestnanec, jeho manželský partner dostane polovicu jeho platu počas 10 rokov. Na túto dávku sa nevzťahuje požiadavka odpracovaných rokov – každý z 34 000 zamestnancov spoločnosti Google má na ňu okamžitý nárok bez ohľadu na to, ako dlho v nej pracuje.

Okrem polovičného platu bude manželský partner dostávať aj akciové výhody a deti budú dostávať 913 eur mesačne, kým nedovŕšia 19 rokov. Zo správ nie je jasná jedna zaujímavá otázka: Vzťahuje sa poistka aj na manželov rovnakého pohlavia? Hovorca spoločnosti Google potvrdil, že homosexuálne páry dostávajú rovnakú výhodu.

 

colors

Vaše oči majú zložky nazývané tyčinky a čapíky, ktoré vám pomáhajú vidieť svetlo a farby. Nachádzajú sa vo vnútri sietnice, vrstve tenkého tkaniva v zadnej časti očnej gule v blízkosti zrakového nervu. Tyčinky a čapíky sú pre zrak veľmi dôležité.

Tyčinky sú citlivé na svetlo a sú dôležité na to, aby ste videli v tme. Čapíky sú zodpovedné za schopnosť vidieť farby. Väčšina ľudí, ako aj iné primáty, napríklad gorily, orangutany a šimpanzy (a dokonca aj niektoré vačkovce), vidia farby len prostredníctvom troch rôznych typov čapíkov.

Tento systém vnímania farieb je známy ako trichromacia („tri farby“). Existujú však určité dôkazy o tom, že existujú ľudia, ktorí majú štyri odlišné kanály vnímania farieb. Tento jav je známy ako tetrachromacia. Predpokladá sa, že tetrachromacia je medzi ľuďmi zriedkavá. Výskum ukázal, že je častejšia u žien ako u mužov.

Štúdia z roku 2010 naznačila, že takmer 12 % žien môže mať tento štvrtý kanál vnímania farieb. Muži nie sú takí pravdepodobní tetrachromati. V skutočnosti je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú farboslepí alebo nebudú schopní vnímať toľko farieb ako ženy. Je to spôsobené dedičnými abnormalitami v ich čapíkoch.

Tetrachromati majú jeden typ čapíkov navyše, ktorý im umožňuje vidieť štvrtý rozmer farieb. Je to dôsledok genetickej mutácie. A skutočne existuje dobrý genetický dôvod, prečo sú tetrachromatmi častejšie ženy. Možnosť tetrachromatickej mutácie sa prenáša len prostredníctvom chromozómu X.

 

valentin 1
  1. február je Medzinárodný deň kondómov, ktorý sa oslavuje spolu s Valentínom, aby nám pripomenul, že máme vždy praktizovať bezpečný sex. Niektorí ľudia môžu namietať, že nutnosť používať kondóm môže z chvíle vytrhnúť romantiku, ale viete, čo môže potenciálne vytrhnúť romantiku na celý život (alebo aspoň na dlhšie obdobie)? Sexuálne prenosné choroby (STD).

Len v Spojených štátoch amerických sa každoročne vyskytne takmer dvadsať miliónov nových prípadov a používanie mužského kondómu podstatne znižuje riziko prenosu pohlavne prenosných chorôb vrátane HIV, čo je obzvlášť dôležité, ak máte v úmysle začať sexuálne žiť s novým partnerom, nie ste vo výlučnom alebo záväznom vzťahu alebo máte viac ako jedného sexuálneho partnera.

Nehovoriac o tom, že mnohí ľudia, ktorí majú pohlavne prenosnú chorobu, o nej nevedia. Až 90 % ľudí s genitálnym herpesom, pričom podľa odhadov ho môže mať až jeden z piatich Američanov, o tom nevie. A ak deti neplánujete vo vašej blízkej budúcnosti, nezanedbávajte používanie aspoň jednej formy antikoncepcie.

Kondómy sú pri správnom používaní 98 % účinné pri prevencii tehotenstva. Nielenže neplánované tehotenstvo často vedie k ťažkostiam pre tehotnú matku, opatrovateľa a dieťa, tieto neplánované tehotenstvá tiež stoja Američanov každý rok viac ako 12 miliárd dolárov.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.