Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1777 – podvodná verzia rugby a spánok bábätiek

1359

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že bábätká nevedia plávať od narodenia a akú váhu dokážu zdvihnúť mravce.

rugby

Podvodné rugby je tímový šport pod vodou. Počas zápasu sa dva tímy snažia skórovať do súperovej bránky na dne bazéna. Vzniklo v rámci kondičného tréningového režimu existujúceho v nemeckých potápačských kluboch začiatkom 60. rokov 20. storočia a s výnimkou názvu má s rugbyovým futbalom len málo spoločného. V roku 1980 sa prvýkrát hral ako majstrovstvá sveta.

Hrá sa pod vodou v bazéne s hĺbkou 3,5 až 5 m a bránkami (ťažké kovové vedrá s priemerom asi 40 cm) na dne bazéna. Dve družstvá, každé so šiestimi hráčmi (plus šesť náhradníkov), sa snažia streliť gól tak, že pošlú loptu, naplnenú slanou vodou, do súperovej bránky. Je to rýchla a vyčerpávajúca hra, preto náhradníci často striedajú svojich hráčov.

Lopta sa môže prihrávať ľubovoľným smerom, ale nesmie opustiť vodu. „Letí“ asi 2 až 3 m, kým ju zastaví odpor vody. Preto je nevyhnutná dobrá taktika a dobré umiestnenie. Hráči potrebujú najrôznejšie schopnosti: sila, rýchlosť, obratnosť alebo dobrá tímová hra sú rovnako dôležité.

 

plavanie

Novorodenci nevedia plávať. Musia sa to naučiť, rovnako ako sa učia chodiť. Väčšina bábätiek sa však teší z pobytu vo vode a ich reflexy znamenajú, že budú schopné vykonávať primitívne plavecké zábery. Nemusíte čakať, kým bude vaše dieťa očkované, aby ste ho vzali plávať.

Bábätká môžu ísť do vody už od narodenia. Nedokážu však regulovať svoju teplotu ako dospelí, preto je veľmi dôležité zabezpečiť, aby im nebolo príliš chladno. Bábätká môžu z vody dostať aj infekciu. Preto je vo všeobecnosti najlepšie počkať, kým vaše dieťa nedosiahne vek 2 mesiacov, než ho vezmete plávať. Kurzy plávania pre bábätká sa zvyčajne začínajú približne vo veku 6 mesiacov.

Ak je vaše dieťa mladšie ako mesiac, uistite sa, že bazén je vyhrievaný na približne 32 °C. Veľký verejný bazén by bol pre dieťa mladšie ako 6 mesiacov príliš studený.

 

banany

Banány patria medzi najdôležitejšie potravinové plodiny na našej planéte. Pochádzajú z čeľade rastlín s názvom Musa, ktoré pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a pestujú sa v mnohých teplejších oblastiach sveta.

Banány sú zdravým zdrojom vlákniny, draslíka, vitamínu B6, vitamínu C a rôznych antioxidantov a fytonutrientov. Existuje mnoho druhov a veľkostí. Ich farba sa zvyčajne pohybuje od zelenej po žltú, ale niektoré odrody sú červené.

 

nails

Ak ste dospelý, môže sa zdať, že zlomený necht dorastá celú večnosť. Deti a mladí tínedžeri majú šťastie – ich nechty sa zahoja a dorastú oveľa rýchlejšie. V skutočnosti mnohí rodičia môžu potvrdiť strihanie nechtov krútiaceho sa dieťaťa takmer každý druhý deň.

Nechty sú tvorené z bielkoviny nazývanej keratín a ich rast ovplyvňuje niekoľko rôznych faktorov vrátane veku a zdravia. Detské nechty rastú rýchlo až do puberty, keď sa rast spomalí na 50 % predchádzajúcej rýchlosti. Aj u tehotných žien dochádza k zrýchlenému rastu nechtov – hormóny podporujú metabolizmus a zvyšujú krvný obeh, čo spôsobuje rýchlejší rast nechtov a vlasov. Na druhej strane choroby a niektoré lieky, ako napríklad chemoterapia, môžu spomaliť rast nechtov alebo dokonca spôsobiť ich vypadávanie.

 

macky

Ak si myslíte, že Keeping Up with the Kattarshians znie ako napodobenina Kardashian, ale s mačkami, máte úplnú pravdu. Tento webový seriál, ktorý bol spustený v roku 2017, sleduje štyri roztomilé mačiatka, ktoré sa preháňajú a škriabu v miniatúrnom domčeku. Nie je v ňom žiadna dráma, žiadne srdcervúce spovede, žiadne rozprávkové oblečenie. Je to len banda mačiatok, ktoré sú roztomilé.

Priamy prenos vysielaný z Reykjavíku na Islande sledoval mačiatka v jednej ohrádke. Keď bolo mačiatko adoptované, bolo z „domčeka“ odstránené a nahradené ďalším mačiatkom, ktoré potrebuje domov.

V súčasnosti sa Keeping Up with the Kattarshians už naživo nevysiela. Projekt sa skončil približne v roku 2018.

 

mravce

Podľa rôznych odhadov dokážu mravce uniesť 10 – 50-násobok svojej telesnej hmotnosti, alebo možno aj viac. Ako? Pretože sú mravce také malé, ich svaly majú väčší prierez (sú hrubšie) v pomere k veľkosti tela ako u väčších živočíchov. To znamená, že dokážu vyvinúť väčšiu silu na kilogram (alebo v prípade mravca na miligram).

Mravčie telá sú však stavané tak, aby v prípade potreby vydržali oveľa väčšiu silu. Štúdie odhadujú, že ich kĺby môžu pôsobiť silou viac ako 3 000-krát väčšou ako ich vlastná telesná hmotnosť bez toho, aby sa zlomili.

Vedci opísali viac ako 12 000 druhov mravcov. Mnohé ďalšie ešte treba objaviť, najmä v tropických oblastiach. Celková hmotnosť všetkých mravcov na Zemi sa približuje hmotnosti človeka. To je dosť pôsobivé, ak vezmeme do úvahy, že priemerný mravec je približne milióntinou veľkosti človeka.

 

babatka

Novorodenci spia 11 až 16 hodín denne. Spánkový režim vášho bábätka môže byť istý čas nepredvídateľný a zatiaľ nie je potrebné zavádzať mu spánkový režim, aj keď môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré podporia dobré spánkové návyky.

Počas prvých 3 mesiacov bude vaše bábätko spať dlhšie, ale väčšina bábätiek nespí dlhšie ako 4 až 6 hodín , cez deň alebo v noci.

Je normálne, že bábätká majú od narodenia do 3 mesiacov nepravidelný spánkový režim. Novorodenci ešte nemajú vyvinutý svoj cirkadiánny rytmus. Cirkadiánny rytmus, známy aj ako cyklus spánok/bdenie, sú vnútorné 24-hodinové hodiny, ktoré v pravidelných časoch striedajú ospalosť a bdelosť.

Nepredvídateľné spánkové vzorce sú spôsobené aj výživovými potrebami. Vaše dieťa môže potrebovať jesť každé dve až tri hodiny v prvom mesiaci a každé tri až štyri hodiny v druhom mesiaci. S pribúdajúcim vekom už nebude potrebovať tak často kŕmiť v noci.

Našťastie, tieto nepredvídateľné spánkové vzorce netrvajú dlho, aj keď sa vám to môže zdať ako večnosť, keď ste nevyspatí.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.