Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1778 – dojčenie dieťaťa a pôvod piesne Jingle Bells

1247

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aký bol najdlhší trest odňatia slobody a ako ženám pomáha dojčenie.

psy

Väčšina majiteľov veľkých psov vie, že si pripravujú trápenie, pretože ich milovaní miláčikovia zomrú oveľa skôr ako malé plemená. Súvislosť medzi veľkosťou a dĺžkou života psov je dobre zdokumentovaná, ale vedci stále nemajú jasno v príčinách, ktoré za ňou stoja. Prečo sa napríklad 150-kilová nemecká doga dožíva len približne 7 rokov, zatiaľ čo priemerná dĺžka života 9-kilového pudla je 14 rokov?

Veterinári napríklad odporúčajú začať geriatrické prehliadky malých psov okolo 11. roku života, stredne veľkých psov okolo 9. roku života a veľkých psov okolo 7. roku života. Dá sa predpokladať, že veľké psy starnú rýchlejšie, ale môže to byť aj tým, že jednoducho začali starnúť skôr, a preto sa u nich skôr objavia problémy súvisiace s vekom.

Výskumníci zvažovali aj ďalšiu možnosť: veľké psy môžu mať jednoducho zvýšené riziko úmrtnosti počas celého života, bez ohľadu na ich vek. Inými slovami, ich „východisková“ úmrtnosť je vyššia ako u menších plemien.

Každá z týchto troch hypotéz vytvára rôzne takzvané „krivky úmrtnosti“ – graf, ktorý vznikne, keď sa riziko úmrtnosti vynesie do grafu v závislosti od veku. Keď sa do grafu znázornili údaje o rôznych plemenách psov z databázy, ich krivka sa najviac zhodovala s krivkou predpovedanou hypotézou rýchlejšieho starnutia.

Z analýzy tiež vyplýva, že veľké psy starnú rýchlejšie, takže „ich dospelý život sa odvíja v rýchlom tempe“, píšu autori v novej štúdii.

 

jail

Paul Geidel mladší (21. apríla 1894 – 1. mája 1987) bol najdlhšie odsúdeným väzňom v USA, ktorého trest sa skončil podmienečným prepustením.

Po odsúdení za vraždu druhého stupňa v roku 1911 vo veku 17 rokov si Geidel odsedel 68 rokov a 296 dní v rôznych väzniciach štátu New York. Prepustený bol 7. mája 1980 vo veku 86 rokov.

 

maso

Nový výskum naznačuje, že konzumácia príliš veľkého množstva červeného mäsa môže urýchliť „biologický vek“ organizmu a prispieť k zdravotným problémom. Vedci zistili, že mierne zvýšenie hladiny sérového fosfátu v tele spôsobené konzumáciou červeného mäsa v kombinácii s celkovo nevhodnou stravou môže spôsobiť, že človek zostarne.

Doktorka Carrie Ruxtonová pre britský denník The Huffington Post povedala: „Elementárna teória, že na vine je červené mäso, je len špekuláciou a nie je založená na spoľahlivých dôkazoch.“ Dodala, že červené mäso je cenným zdrojom železa, selénu, vitamínov skupiny B a vitamínu D, „od ktorých by sa očakávalo, že všetky podporujú normálne zdravie“.

Nová štúdia, ktorú viedol tím z Glasgowskej univerzity, analyzovala ľudí z najchudobnejších až najmenej chudobných oblastí. Vedci zistili, že obyvatelia najchudobnejších oblastí jedli viac červeného mäsa v porovnaní s obyvateľmi bohatších lokalít. Výskumníci sa domnievajú, že nadmerná konzumácia červeného mäsa postihuje najmä túto skupinu z dôvodu ich chudobnej stravy a „suboptimálneho príjmu ovocia a zeleniny“.

Výsledky naznačili, že zrýchlené biologické starnutie a hladina fosfátov v strave u najchudobnejších mužov priamo súviseli s tým, koľko červeného mäsa zjedli. Zistilo sa tiež, že vysoké hladiny fosfátov u deprivovaných mužov súvisia so zníženou funkciou obličiek a dokonca so základným miernym až stredne závažným chronickým ochorením obličiek.

 

dojcenie

Správa, ktorá bola nedávno uverejnená v časopise Journal of Alzheimer’s Disease, naznačuje, že táto súvislosť môže súvisieť s určitými biologickými účinkami dojčenia. Dojčenie napríklad obnovuje toleranciu inzulínu, ktorá je počas tehotenstva výrazne znížená a Alzheimerova choroba sa vyznačuje inzulínovou rezistenciou v mozgu.

Hoci výskumníci použili údaje získané od veľmi malej skupiny, len 81 britských žien, zistili veľmi významnú a konzistentnú súvislosť medzi dojčením a rizikom Alzheimerovej choroby. Tvrdia, že tento vzťah bol taký silný, že prípadná chyba pri výbere vzorky bola nepravdepodobná.

Zároveň však bola táto súvislosť oveľa menej výrazná u žien, ktoré už mali demenciu v rodine. Výskumný tím dúfa, že štúdia – ktorá bola zamýšľaná len ako pilotná – podnieti ďalší výskum zameraný na vzťah medzi reprodukčnou históriou žien a rizikom ochorenia. Zistenia môžu naznačiť nové smery boja proti globálnej epidémii Alzheimerovej choroby – najmä v rozvojových krajinách, kde sú zúfalo potrebné lacné preventívne opatrenia.

V širšom zmysle štúdia otvára nové smery skúmania, pokiaľ ide o pochopenie toho, čo spôsobuje náchylnosť na Alzheimerovu chorobu. Môže tiež slúžiť ako podnet pre ženy, aby radšej dojčili ako kŕmili z fľaše – čo je už známe, že má väčšie zdravotné výhody pre matku aj dieťa.

 

budik

Ring – je budík, ktorý je špeciálne navrhnutý pre páry a hluchonemých ľudí a budí ich jemnými vibráciami namiesto akustického signálu.

Výrobok sa skladá zo základne a dvoch krúžkov, ktoré možno nosiť na vankúšiku prsta, najcitlivejšej časti prsta. Základňa slúži na nastavenie požadovaného času budenia a funguje aj ako nabíjacia stanica pre elektrické napájanie krúžkov.

„Krúžok“ – mení zážitok z prebudenia z nepríjemného vyľakania spôsobeného dráždivým zvukom na príjemné a jemné prebudenie prostredníctvom pohybu, ktorý neruší spánok druhej osoby.

 

mysi

V Kata Mata sa sväté myši nazývajú „kabby“ a mnohí ľudia cestujú veľké vzdialenosti, aby im vzdali úctu. Legenda hovorí, že Laxman, syn Karni Mata, sa utopil v rybníku v Kapil Sarovar, keď sa z neho pokúšal napiť. Karni Mata prosil Jamu, boha smrti, aby ho oživil. Jama najprv odmietol, ale nakoniec ustúpil a dovolil, aby sa Laxman a všetky Karnimatove mužské deti prevtelili do potkanov.

Konzumácia jedla, ktoré krysy okusovali, sa považuje za vysokú poctu. Ak niektorú z nich zabijú, musí byť nahradená inou, vyrobenou z pevného striebra.

 

jingle bells

„Jingle Bells“ je klasická pieseň, ktorá sa spieva na Vianoce, ale jej pôvod nie je vianočný.

Prvýkrát bola uverejnená v roku 1857 a napísal ju James Lord Pierpont, aby sa spievala na Deň vďakyvzdania, nie na Vianoce. Existujú pochybnosti o tom, kde bola napísaná. Pravdepodobné sú štáty Massachusetts a Georgia. Za miesto vzniku piesne sa považuje Medford v štáte Massachusetts, kde boli v 19. storočí populárne sánkarské preteky. Na ulici High Street 19, bývalej krčme Simpson Tavern, kde Pierpont v roku 1850 údajne napísal túto pieseň, je pamätná tabuľa.

Pôvodný názov piesne bol „One Horse Open Sleigh“, ale pri jej opätovnom vydaní v roku 1859 bol zmenený na „Jingle Bells, or the One Horse Open Sleigh“. Astronauti Wally Schirra a Thomas Stafford, ktorí 16. decembra 1965 krúžili okolo Zeme na palube Gemini 6, uviedli „Jingle Bells“ ako prvú pieseň, ktorá zaznela z vesmíru.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.