Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1784 – čo je to boantropia a najhlbšie jazero na svete

1694

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo je to boantropia, ako rozpoznáte človeka, ktorý trpí týmto psychickým ochorením a ako sa toto ochorenie prejavuje. Ďalej zistíte, aké sú to morské vlky, aký je rozdiel medzi obyčajným vlkom a morským vlkom a kde sa vyskytujú.

 

 

salat

Pokiaľ ide o druhy šalátu, snažte sa konzumovať tmavé zelené listy namiesto ľadového šalátu. V tmavšej zelenine sa často nachádza viac antioxidantov. Napríklad čierna fazuľa obsahuje viac antioxidantov ako biela fazuľa. To znamená, že biela fazuľa má vyšší obsah železa, draslíka a bielkovín ako čierna fazuľa.

Červená a oranžová zelenina, napríklad červená a oranžová paprika, má vyšší obsah vitamínu C ako väčšina ostatných druhov zeleniny. Zelená zelenina má zvyčajne vyšší obsah železa, najmä tmavá listová zelenina, ako je kapusta alebo špenát. Tmavozelená listová zelenina má tiež vyšší obsah bielkovín.

Je dôležité jesť rôzne farby, aby ste si zabezpečili dostatočnú výživu, preto sa snažte do jedál každý deň zaradiť rôzne farby.

 

boantropia

Pacienta trpiaceho boantropiou by malo byť pomerne ľahké rozpoznať. Môže byť na všetkých štyroch a žuť trávu. Boantropia je psychická porucha, pri ktorej chorý verí, že je krava alebo vôl.

Psychológovia zvyčajne zaraďujú boantropiu spolu s inými formami zoantropie do diagnózy klinickej lykantropie. Medzi ďalšie stavy, ktoré sa u pacientov vyskytujú často, ale nie všeobecne, patrí schizofrénia, psychotická depresia a bipolárna porucha.

Najznámejším pacientom trpiacim touto chorobou bol kráľ Nabuchodonozor, ktorý v Knihe proroka Daniela bol vyhnaný od ľudí a jedol trávu ako vôl. Nabuchodonozor bol kráľom Novobabylonskej ríše v rokoch 605 až 562 pred n. l.

 

menopauza

Priemerný vek menopauzy je 51 rokov, hoci u Afroameričaniek a Latinoameričaniek môže nastať v priemere až o dva roky skôr. Na pochopenie nástupu menopauzy u žien iného ako kaukazského pôvodu je potrebných viac štúdií.

Existuje mnoho faktorov, ktoré pomáhajú určiť, kedy sa u vás začne menopauza, vrátane genetiky a zdravia vaječníkov. Perimenopauza nastáva pred menopauzou. Perimenopauza je obdobie, keď sa vaše hormóny začínajú meniť a pripravujú sa na menopauzu.

Môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Mnoho žien začína perimenopauzu niekedy po polovici 40. roku života. Iné ženy perimenopauzu preskočia a do menopauzy vstúpia náhle.

Približne 1 % žien začína menopauzu pred 40. rokom života, čo sa nazýva predčasná menopauza alebo primárna ovariálna insuficiencia. Približne 5 percent žien prechádza menopauzou medzi 40. a 45. rokom života. Táto situácia sa označuje ako skorá menopauza.

Počas menopauzy sa menštruácia stáva nepravidelnou. Menštruácia sa môže oneskoriť alebo môžete úplne vynechať jednu alebo viac menštruácií. Menštruačný tok môže byť tiež silnejší alebo slabší.

Menopauza je definovaná ako absencia menštruácie počas jedného celého roka. Postmenopauza sa vzťahuje na roky po tom, čo menopauza nastala.

 

vatikan

Vo Vatikáne sa neplatia žiadne dane, nie sú žiadne obmedzenia na dovoz alebo vývoz finančných prostriedkov a žiadne clá ani spotrebné dane. Zamestnanci Vatikánu neplatia žiadnu daň z príjmu a žiadne clo z benzínu alebo tovaru, ktorý nakúpia vo Vatikáne. Osoby, ktoré nie sú občanmi Talianska, využívajú príplatky k mesačnému platu.

 

morske vlky

Morské vlky sú jedinečným druhom vlka, ktorý sa vyskytuje vo Veľkom medveďom pralese pozdĺž tichomorského pobrežia Kanady. Plávajú medzi ostrovmi ako ryby a geneticky sa odlišujú od svojich vnútrozemských bratrancov alebo od vlkov v ktorejkoľvek inej časti sveta.

V Britskej Kolumbii si morské vlky užívajú izolovanú divočinu – oblasť s rozlohou 21 miliónov akrov, ktorá sa často opisuje ako „bašta biodiverzity“. Nájdete tu 25 pôvodných druhov ihličnanov a spolu s nimi rôzne druhy medveďov.

Vo vode žijú veľryby, lachtany, tulene, morské vtáky a lososy, vďaka čomu je more mimoriadne bohaté ako kdekoľvek inde na pobreží. Tisíce rokov žili vlci v mieri. Mali jedinečný vzťah s pobrežnými obyvateľmi prvých národov, pre ktorých bol vlk považovaný za uctievané zviera, ku ktorému sa správali s obdivom a úctou.

Zo všetkých strán ich však ohrozuje lov, odchyt a priemysel. Výstavba ciest a výrub lesov sa ukázali ako škodlivé pre vlky, pretože nielenže ničia lesy, v ktorých žijú, ale uľahčujú prístup poľovníkom k pobrežným vlkom.

 

bajkal

Jazero Bajkal v južnom Rusku je najhlbším jazerom na svete. Jeho hĺbka sa odhaduje na 1 642 metrov a jeho dno sa nachádza približne 1 187 metrov pod hladinou mora. Bajkal je tiež najväčším sladkovodným jazerom na svete z hľadiska objemu.

Je ťažké pochopiť, ako môže mať jazero uprostred Ázie dno, ktoré je takmer 1 200 metrov pod úrovňou mora. Nie je možné, aby erózia vyrezala uprostred kontinentu taký hlboký kanál.

Bajkal je taký hlboký, pretože sa nachádza v aktívnej kontinentálnej riftovej zóne. Riftová zóna sa rozširuje rýchlosťou približne 2,5 centimetra za rok. Ako sa rift rozširuje, prehlbuje sa aj v dôsledku poklesu. Bajkal by sa teda v budúcnosti mohol rozšíriť a prehĺbiť.

 

mustache cup

Boli časy, keď muži venovali svojim fúzom ešte väčšiu pozornosť ako dnes. Okrem každodenného zastrihávania a používania špeciálnych voskov sa milovníci fúzov vo viktoriánskej ére tešili aj špeciálnym vynálezom na ochranu svojich fúzov, napríklad „šálke na fúzy“.

Túto nevyhnutnosť vynašiel britský hrnčiar Harvey Adams v 60. rokoch 19. storočia. Vyzerala ako obyčajná šálka na čaj, ale mala špeciálny doplnok – chránič fúzov. Riešenie bolo celkom jednoduché: na vnútornú stranu šálky sa pripevnila rímsa s malým otvorom, cez ktorý sa čaj dostával von. Výčnelok sa prilepil na fúzy a zabránil tomu, aby sa horúci nápoj dotkol fúzov pijúceho čaju.

Pohár zostal populárny až do konca viktoriánskej éry a vydržal ešte desať a pol roka, kým sa nezačala prvá svetová vojna a pohár na fúzy nezmizol v histórii. Dnes môžeme nájsť fúzy len v múzeách a súkromných zbierkach.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.