Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1785 – hibernácia medveďov a muž, ktorý 40 rokov nespal

9293

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, na čo sa zvykli používať pijavice, ako tento proces prebiehal a či to skutočne fungovalo. Ďalej zistíte, prečo istý muž v Maďarsku 40 rokov nespal, čo ho viedlo k tomuto rozhodnutiu a aký zvyk si vytvoril ako formu oddychu.

pijavice

George Merryweather bol viktoriánsky lekár a milovník poézie. V jednej básni našiel inšpiráciu na zostrojenie prognostického prístroja Tempest Prognosticator, akéhosi barometra poháňaného pijavicami.

Konštrukcia z mosadze a mahagónu držala pokope 12 fľaštičiek, z ktorých každá obsahovala jednu pijavicu. Ak malo čoskoro pršať, pijavice sa presunuli na vrch fľaše.

Merryweathe si vytvoril k svojim pijaviciam taký silný vzťah, že prisahal, že sa s ním spriatelili. Nanešťastie, len niektoré z nich úspešne predpovedali počasie. Ostatné, ako napísal, boli úplne hlúpe.

 

spanok

Maďar menom Paul Kern strávil 40 rokov svojho života bez toho, aby čo i len raz zaspal, až do svojej smrti. Slúžil ako vládny úradník na východnom fronte v prvej svetovej vojne v roku 1915. Pri výkone služby ho strelili do hlavy – guľka mu prerazila lebku a vážne poškodila čelný lalok.

Po záchrane sa Kern liečil v Lembergu a po odstránení guľky nadobudol vedomie. Avšak až do svojej smrti, v roku 1955, nedokázal viac zaspať. Vďaka tejto zvláštnej vlastnosti, sa stal predmetom viacerých intenzívnych testov odborníkov na mozog a nervy v celej Európe, ale nikto nikdy nedokázal vystopovať, prečo jeho telo už nepotrebuje spánok.

„Od okamihu, keď pán Kern v Lembergu otvoril oči, nespal; ba ani po tom neprejavil najmenšiu túžbu.“

Okrem občasných bolestí hlavy, Kernov mozog záhadne nepotreboval spánok ako základnú formu odpočinku, Jeho prácu vládneho administrátora, ktorú po incidente naďalej vykonával, to nikdy neovplyvnilo. Uvádzal, že mnohé hodiny, ktoré strávil v posteli a snažil sa zaspať, ho vyčerpávali viac ako pobyt v bdelom stave.

Neskôr si Kern začal vytvárať akýsi rituál, každý deň na 2 hodiny ľahnúť a zavrieť oči. Hoci bol počas tohto času úplne čulý a vnímavý, odborníci si myslia, že jeho mozog si dokázal dostatočne oddýchnuť, aby mohol bezproblémovo fungovať po zvyšok aktívneho času.

 

macky 1

Je to najstaršie video s mačkami na YouTube. Bolo natočené v štúdiu Black Maria Thomasa Edisona v meste West Orange v New Jersey v júli 1894.

 

nechty

Nechty sa vyvinuli z pazúrov, ktoré sa nachádzajú u iných živočíchov. Nechty na rukách a nohách sú vyrobené z tvrdého ochranného proteínu nazývaného alfa-keratín, ktorý sa nachádza v kopytách, srsti, pazúroch a rohoch stavovcov. Rastúca časť nechtu sa nachádza pod kožou na proximálnom konci nechtu pod epidermou, ktorá je jedinou živou časťou nechtu.

U cicavcov súvisí rýchlosť rastu nechtov s dĺžkou koncových článkov prstov (najvzdialenejšie kosti prstov). U ľudí teda rastie necht ukazováka rýchlejšie ako necht malíčka a nechty na rukách rastú až štyrikrát rýchlejšie ako nechty na nohách.

Nechty rastú u ľudí priemernou rýchlosťou približne 3 mm za mesiac. Nechty na rukách potrebujú tri až šesť mesiacov, aby úplne dorástli, a nechty na nohách potrebujú dvanásť až osemnásť mesiacov. Skutočná rýchlosť rastu závisí od veku, pohlavia, ročného obdobia, úrovne pohybu, stravy a dedičných faktorov.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nechty po smrti ďalej nerastú; koža sa vysuší a stiahne, čím sa zdá, že nechty (a vlasy) rastú.

 

medved

Medvede nezaspávajú kvôli chladu, ale kvôli nedostatku potravy počas zimných mesiacov. Samice rodia mláďatá počas hibernácie (v polovici zimy) a matky ich dojčia v brlohu až do príchodu jari. Aj keď medvedica otehotnie, neznamená to, že v tú zimu bude mať mláďa.

Medvede sa na jar spájajú a po krátkom okamihu vývoja embrya dochádza u samice k oneskorenej implantácii, embryo sa na niekoľko mesiacov zastaví vo vývoji. Ak má matka dostatok zásob energie (tuku), aby vydržala ona a jej mláďatá cez zimu, embryo sa uhniezdi a pokračuje vo vývoji na mláďa. Ak nemá dostatok uskladnenej energie, embryo sa znovu vstrebe a v danom roku neporodí. Tento proces zabezpečuje, že medvedica prežije dlhú zimu.

Medvede neupadajú do úplného zimného spánku tak ako hlodavce. Ich telesná teplota klesne len o 7 alebo 8 stupňov Celzia. Ich srdcová frekvencia sa spomalí z 50 úderov za minútu na približne 10 úderov za minútu. Medvede počas hibernácie spália denne asi 4 000 kalórií – preto musia pred hibernáciou nabrať toľko tuku.

Medvede počas hibernácie nemočia ani sa nevyprázdňujú. Namiesto toho medvede reabsorbujú svoj moč a výkaly vo forme bielkovín. Medvede môžu počas hibernácie stratiť 25 – 40 % svojej telesnej hmotnosti.

 

dracie oko

V blízkosti vrcholu hory Hachimantai, sa nachádza neuveriteľné jazierko. Tajomný výjav topiaceho sa snehu na jar v strede rybníka, ktorý pripomína dračie oko (preto názov Dračie oko), možno pozorovať od konca mája do začiatku júna.

Keďže čas, kedy ho možno vidieť, a jeho vzhľad sa mení v závislosti od množstva snehu a počasia, je to vzácny pohľad, preto sa tento pohľad považuje za jeden zo zázrakov prírody.

 

tricko

Na výrobu bavlny potrebnej na výrobu oblečenia je potrebné veľké množstvo vody. Aby sme si tieto čísla priblížili, množstvo vody potrebné na výrobu trička stačí jednému človeku na to, aby zostal hydratovaný 900 dní, zatiaľ čo množstvo vody potrebné na výrobu páru džínsov sa rovná 9 hodinám kropenia trávnika.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.