Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1787 – obrovské dážďovky a najväčší smajlík

7696

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, v ktorom lese sa nachádza najväčší smajlík na svete, z akých stromov je tento smajlík vytvorený a aké sú s ním plány do budúcna. Ďalej zistíte, kde nájdete niekedy až 2 metrové dážďovky a niečo málo o inteligencii psíkov.

 

usny cerv

Ušný červ, nazývaný mozgový červ, syndróm zaseknutej piesne alebo nedobrovoľná hudobná imaginácia (INMI), je chytľavá hudobná skladba, ktorá sa neustále opakuje v mysli človeka aj po tom, čo prestane hrať. Na opis ušného červa sa používajú výrazy ako „opakovanie hudobných obrazov“, „nedobrovoľné hudobné obrazy“, „kognitívne svrbenie“ a „syndróm zaseknutej piesne“.

 

ciernobiele obrazky

V prvom roku života majú deti obmedzený zrak a dobre reagujú na jednoduché, výrazné vzory s vysokým kontrastom. Tieto typy hračiek a pomôcok podporujú ich vizuálny vývoj a ponúkajú stimuláciu, ktorá ich na krátky čas zaujme. Vizuálny kontrast podnecuje bábätká k skúmaniu rôznych ponúkaných vzorov a textúr, čo malým objaviteľom poskytuje viaczmyslový zážitok. Výrazné čiernobiele vzory tiež pomáhajú bábätkám rozvíjať ich schopnosť sústrediť pozornosť a úroveň koncentrácie.

Všetci vieme, že mozog sa v prvých rokoch života rýchlo vyvíja. Široká škála príležitostí na hranie bude stimulovať zdravý vývoj mozgu. Vysoko kontrastné prostriedky stimulujú skúmanie, ktoré vedie k väčšej schopnosti učiť sa.

 

psy 2

Výskumníci zistili, že psy rozumejú až 250 slovám a gestám, vedia počítať do päť a vykonávať jednoduché matematické výpočty.

 

dazdovka

Obrovská gippslandská dážďovka Megascolides australis sa vyskytuje len v malých oblastiach južného a západného Gippslandu v štáte Victoria. Je to jedna z najväčších dážďoviek na svete, ktorej dĺžka často presahuje jeden meter. Vzhľadom na jej podzemný životný cyklus ju možno vidieť len zriedka, ale niekedy ju možno počuť, keď sa pohybuje pod zemou.

Tento druh si vyžaduje starostlivé ochranné opatrenia, pretože sa ťažko skúma a môže sa ľahko poškodiť v dôsledku manipulácie. Je to tiež druh, ktorý v zajatí hynie a nie je vhodný na chov v zajatí, preto je ešte dôležitejšie zachovať existujúce populácie.

Má fialovo sfarbenú oblasť hlavy a ružovo-šedé telo. Jej priemer dosahuje 2 cm a dĺžka tela je zvyčajne 80 až 150 cm, hoci boli zaznamenané exempláre s dĺžkou až 2 metre.

 

 

USA

Vlajka Spojených štátov amerických pozostáva z 13 rovnakých vodorovných pruhov červenej farby, striedajúcich sa s bielou, s modrým obdĺžnikom, na ktorom je päťdesiat malých bielych päťcípych hviezd usporiadaných do deviatich vodorovných radov, kde sa rady šiestich hviezd striedajú s radmi piatich hviezd.

Päťdesiat hviezd na vlajke predstavuje päťdesiat štátov Spojených štátov amerických a trinásť pruhov predstavuje trinásť britských kolónií, ktoré vyhlásili nezávislosť od Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a stali sa prvými štátmi USA.

 

smajlik

V pobrežnej časti Oregonu v USA vysadila spoločnosť Hampton Lumber smreky s priemerom 80 metrov. Sú zasadené na svahu, vďaka čomu sú viditeľné z diaľnice 18 v meste Willamina. Keďže smajlík má byť žltý, ako základ bol použitý smrekovec a na oči a ústa bol vysadený druh douglas. Keďže smrekovec žltne na jeseň, je to najlepší čas na pozorovanie obrovského smajlíka.

Podľa spoločnosti Hampton Lumber trvalo zasadenie smreka v roku 2011 týždeň. Na vymeranie kruhu použili lano a od tohto bodu sa formovali oči a ústa. Možno to nie je najefektívnejší spôsob výsadby 0,5 hektára lesa, ale je príjemné počuť o lesných spoločnostiach, ktoré nemyslia len na krátkodobý zisk, ale nájdu si čas aj na niečo zábavné. Skôr či neskôr stromy na smrekovci s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak skončia na miestnej píle.

 

macky 2

Každý majiteľ mačky to už zažil: Keď sa k vám mačka priblíži, skočí vám na kolená, prejde po celom tele a hľadá si pohodlné miesto na sedenie a strčí vám zadok priamo do tváre. Prečo?

Vždy, keď sa odborníci snažia objasniť nepochopiteľné mačacie správanie, začnú tým, že sa pozrú na to, ako sa mačky správajú v blízkosti svojho vlastného druhu. Aby sa mačky správali priateľsky, často sa navzájom trú hlavami, telami a chvostami. Nie je to len príjemný pocit, týmto správaním si vymieňajú aj pachy z mnohých pachových žliaz, ktoré sa nachádzajú po stranách mačacej hlavy, v kútikoch úst, pod bradou, na ušiach a aj na chvoste.

Mačky sa navzájom potierajú nielen vlastným pachom, ale očuchávajú aj svojich spoločníkov, aby si potvrdili ich totožnosť, zistili, čo robili, a všeobecne sa pozdravili. To sa týka aj ich zadkov, ktoré tiež obsahujú žľazy bohaté na pachové informácie.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.