Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1786 – najnebezpečnejšie zviera v Afrike a IKEA efekt

2086

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo je to IKEA efekt, čo ho spôsobuje a ako sa správajú ľudia, ktorý týmto javom trpia. Ďalej sa dozviete, ako bábätká vnímajú po narodení, aké zvuky rozpoznávajú a či je zvuky vnímajú aj keď sú v maternici a nakoniec zistíte, či hudba vplýva na rast rastlín.

hroch

Hroch je najsmrteľnejším veľkým suchozemským cicavcom na svete a ročne v Afrike zabije približne 500 ľudí. Hrochy sú agresívne tvory a majú veľmi ostré zuby. A pod jedným z nich by ste nechceli uviaznuť. S hmotnosťou až 2 750 kg môžu človeka rozdrviť na smrť.

 

babies

Už dvojdňové bábätko rozozná matkin hlas, aj keď počuje len jednu slabiku. V prvých troch mesiacoch života, vidí dieťa len veci vzdialené osem alebo deväť centimetrov. To je ideálna vzdialenosť na to, aby videli vašu tvár, keď držíte a kŕmite svoje dieťa, ale zároveň im to umožňuje sústrediť sa na svoje ruky a zvyšok vlastného tela.

Keď je dieťa veľmi malé, jeho čuch je pomerne vyvinutý. Je oveľa silnejší ako váš a novorodenec používa svoj čuch na to, aby spoznal svojich rodičov. Vyhnite sa silným vôňam, parfumy a šampóny, aby ste pomohli svojmu dieťaťu spoznať, kto ste.

Vaše dieťa je napojené na vaše emócie a pocity ešte pred narodením. Vedci nechali tehotné ženy počúvať rôzne druhy hudby cez slúchadlá a potom sledovali pohyby ich dieťaťa pomocou ultrazvuku. Ak mamička počúvala hudbu, ktorá sa jej páčila, bábätká sa viac hýbali.

 

grandma

Rent A Grandma (Požičaj si starú mamu) je komplexná agentúra pre všetky potreby kvalitného domáceho personálu. Babičky sú starostlivo preverené zrelé ženy, ktoré sú najprofesionálnejšími, najskúsenejšími zamestnancami a spĺňajú štandardy.

Rent A Grandma stanovuje štandard, ktorý nemá v tomto odvetví obdobu. Táto agentúra starostlivo preveruje a kontroluje každého uchádzača. Spoločnosť tvrdí, že babičky počas stráženia detí nepíšu SMS správy ani nescrollujú Instagram, jednoducho sa plne sústredia na deti.

 

airbag

Airbagy sa nafúknu za 30-40 milisekúnd. Sú navrhnuté tak, aby sa aktivovali pri rýchlosti nárazu nad 25 km/h. Ak je uhol nárazu približne 30 stupňov na obe strany od smeru jazdy vozidla, čelné airbagy sa v prípade bočného nárazu alebo prevrátenia vozidla neaktivujú.

 

ikea effect

Efekt IKEA je kognitívna predpojatosť, pri ktorej spotrebitelia pripisujú neprimerane vysokú hodnotu výrobkom, ktoré čiastočne vytvorili. Názov je odvodený od názvu švédskeho výrobcu a predajcu nábytku IKEA, ktorý predáva mnoho kusov nábytku, ktoré si vyžadujú montáž.

Efekt IKEA bol opísaný takto: „Cena výrobkov IKEA je nízka najmä preto, že z rovnice vylučujú prácu. S krížovým skrutkovačom, imbusovým kľúčom a gumovou paličkou môžu zákazníci IKEA s veľmi obmedzeným rozpočtom doslova postaviť nábytok v hodnote celého domu. Ale čo sa stane, keď to urobia?“ Zamilujú sa do svojich výtvorov IKEA. Aj keď chýbajú súčiastky a predmety sú nesprávne zostavené, zákazníci v štúdii IKEA si plody svojej práce zamilovali.

 

flowers

Púšťanie hudby pre vaše rastliny sa môže zdať zvláštne, ale výskumy naznačujú, že akýkoľvek zvuk vrátane hudby pomáha podporiť rast rastlín. Zdá sa, že vibrácie zvukových vĺn stimulujú rastové faktory. Okrem toho zvuky nemusia mať vplyv len na rast; evolúcia možno dala rastlinám „uši“, aby mohli počuť varovania pred predátormi.

Výskum ukázal, že akýkoľvek zvuk môže stimulovať rast rastlín. V jednej štúdii rastliny vystavené zvukom šesť hodín denne vykazovali väčší rast ako rastliny v skupine bez zvukov. Ten istý výskum však ukázal, že hoci hudba pomáhala rastlinám rásť, nebola účinnejšia ako nehudobné zvuky. Inými slovami, rastliny nerozlišujú medzi hudbou a inými zvukmi. Hudba však pomáha rastlinám rásť.

Presná príčina vplyvu hudby na rastliny nie je jasná. Predpokladá sa, že rastliny môžu mať „mechanoreceptory“, ktoré reagujú na tlak. Zvukové vlny sú tvorené stlačenými molekulami vzduchu. U ľudí dokážu mechanoreceptory v ušiach detegovať a rozlišovať zvukové vlny vo forme tlaku, keď každá vlna narazí na vnútorné ucho. Ak majú rastliny podobné receptory, aj ony by mohli reagovať na zmeny zvukových vĺn, napríklad pri hudbe.

 

svadba 1

Muž, známy ako pán Selvakumar, veril, že bol pred 15 rokmi prekliaty za zabitie, a chcel napraviť spôsobenú škodu. Astrológ mu povedal, že jediný spôsob, ako odstrániť kliatbu, je oženiť sa so psom.

Bývalého túlavého psa menom Selvi, teraz oficiálne známeho ako pani Selvakumarová, vybrala mužova rodina, vykúpala ho a na oslavy ho obliekla. Obrad sa uskutočnil v nedeľu v hinduistickom chráme v južnom štáte Tamilnádu.

Tridsaťtriročný Selvakumar povedal, že trpí odvtedy, ako pred 15 rokmi ukameňoval dvoch psov a ich telá zavesil na strom.

„Potom mi ochrnuli nohy a ruky a stratil som sluch na jedno ucho,“ povedal pre Hindustan Times.

Noviny uviedli, že astrológ povedal Selvakumarovi, že svadba je jediný spôsob, ako môže vyriešiť tento problém. Neuvádzal, či sa jeho situácia od svadby zlepšila.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.