Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1796 – bezmenné ulice v Japonsku, ďobanie ďatľov a spánok kačiek

5618

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako vyzerá kačací mozog, ako spia a prečo vidíme kačky spať s jedným okom zatvoreným a druhým otvoreným. Ďalej zistíte, prečo ďatle ďobú do stromov, ako rýchlo dokážu ďobať a aké následky to má na ich hlavu, a na konci vám priblížime, aké divné manželstvo môžete mať vo Francúzsku.

 

datel

Život ďatľa nemôže byť veľmi zábavný. Celý deň mlátite hlavou o strom a jediné, čo z toho máte, je možnosť jesť chrobáky. Ale ďatľom to vyhovuje. Tieto vtáky používajú svoje silné zobáky na ďobanie do stromu, čím prinútia hmyz vyliezť z dreva.

Vtáky potom tieto chrobáky naberú svojimi lepkavými jazykmi. Aby sa hmyz pohol, ďatle musia ďobnúť až 20-krát za sekundu. Pre ich hlavy je to také náročné, že majú menší mozog ako iné vtáky. Možno preto ešte nevymysleli lepší spôsob, ako si nájsť večeru.

 

mobil

Kuba mala najnižší podiel mobilných telefónov v Latinskej Amerike, pretože právo vlastniť mobilný telefón mali len zamestnanci zahraničných firiem alebo osoby zastávajúce kľúčové funkcie v komunistami riadenom štáte.

V roku 2020 už boli mobilné telefóny na Kube bežné.

 

zralok

Zdá sa, že druhy žralokov, ktoré musia neustále plávať, aby udržali vodu v pohybe nad žiabrami, majú skôr aktívne obdobia a obdobia odpočinku, než aby prežívali hlboký spánok ako my. „Plávajú počas spánku“, pričom časti ich mozgu sú menej aktívne alebo „odpočívajú“, zatiaľ čo žralok naďalej pláva.

Prinajmenšom jedna štúdia naznačila, že pohyb žraloka pri plávaní koordinuje miecha, a nie mozog. To by umožnilo žralokom plávať, keď sú v podstate v bezvedomí, čím by ich mozog tiež odpočíval.

 

sobas 1

Posmrtné manželstvo je manželstvo, v ktorom jeden zo zúčastnených členov zomrel. Je legálne vo Francúzsku a podobné formy sa praktizujú aj v Číne. Od prvej svetovej vojny Francúzsko každoročne dostáva stovky žiadostí, z ktorých mnohé boli prijaté.

Niekoľko žien sa vydávalo na základe splnomocnenia za vojakov, ktorí zomreli niekoľko týždňov predtým. Táto prax sa začala nazývať posmrtný sobáš. Posmrtné manželstvá pre civilistov vznikli v 50. rokoch 20. storočia, keď sa vo francúzskom meste Frejus pretrhla priehrada a zabila 400 ľudí vrátane muža menom Andre Capra, ktorý bol zasnúbený s Irene Jodartovou. Jodartová prosila francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla, aby jej umožnil pokračovať v jej manželských plánoch, hoci jej snúbenec zahynul. Mala podporu médií a v priebehu niekoľkých mesiacov jej bolo povolené vydať sa za svojho snúbenca.

 

japonsko

Na identifikáciu konkrétneho miesta v Japonsku sa používa japonský systém adresovania. Pri zápise japonskými znakmi sa adresy začínajú najväčšou geografickou jednotkou a pokračujú k najkonkrétnejšej.

Ak sú adresy napísané latinkou, postupuje sa podľa konvencie používanej vo väčšine západných adries a začínajú najmenšou geografickou jednotkou (zvyčajne číslo domu) a pokračujú k najväčšej.

Japonský systém je zložitý a svojrázny, je výsledkom prirodzeného rastu mestských oblastí.

 

citanie

Každodenné hlasné čítanie je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste svoje dieťa pripravili na učenie. Počas prvých 2000 dní vývoja dieťaťa, teda od počatia po škôlku, sa mozog vyvíja viac ako kedykoľvek inokedy v živote. Ak sa dieťaťu číta, rozpráva sa s ním a uvažuje, využíva mozgové obvody potrebné na čítanie, porozumenie a uvažovanie. Tieto obvody sa posilnia a zostanú na svojom mieste.

Nedávna štúdia vedcov Colina Macleoda a Noaha Forrina z University of Waterloo, ktorá bola publikovaná v časopise Memory, ukázala, že čítanie slov nahlas uľahčuje ich zapamätanie ako ich čítanie potichu.

V štúdii sa použili štyri rôzne podmienky, aby sa presne určilo, ktoré prvky sú zodpovedné za lepšie udržanie pamäti. Skúmaná skupina 95 študentov bola požiadaná, aby buď čítala potichu, čítala nahlas, počúvala nahrávky iných ľudí, ktorí čítajú, alebo počúvala nahrávku, na ktorej čítajú oni sami.

Uchovanie pamäti bolo najsilnejšie pri priamom hlasnom čítaní, čo naznačuje, že vplyv malo počúvanie slov a ich vyslovovanie.

 

kacky

Ak vidíte kačicu s hlavou schovanou v krídlach, s jedným okom zatvoreným a druhým otvoreným, verte tomu, že spí.

Kačacie mozgy sú rozdelené na polovicu, pričom jedna polovica ovláda jedno oko a druhá polovica druhé oko.  Je teda celkom možné, že polovicu mozgu „vypnú“, aby si oddýchli, zatiaľ čo druhá polovica zostáva v strehu pred dravcami. Kačice plne odpočívajú obe polovice iba vtedy, ak sú vo veľkej skupine, kde môžu byť ostatní na pozore.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.