Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1795 – prvá webová stránka, hrozná nehoda na YouTube a Abraham Lincoln a mačky

1280

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké city prechovával Abraham Lincoln k mačkám, prečo to tak bolo a prečo ich choval zo stola. Ďalej zistíte, kedy bola vytvorená prvá webová stránka, kto ju vytvoril, čo sa na nej nachádzalo a aká bola jej adresa, a na konci vám priblížime, aké videnie má v noci tiger.

 

husle

Husle sú obľúbené v mnohých krajinách, kultúrach a hudobných štýloch. Je to malý, štvorstrunový nástroj, na ktorom sa hrá sláčikom. Medzi husľami a akordeónmi nie je okrem názvu žiadny rozdiel.

Moderné husle sú skonštruované z viac ako 70 kusov dreva. Struny huslí sa pôvodne vyrábali z výstelky čriev oviec, kôz, koní alebo ošípaných. Teraz majú syntetické nylonové jadro obalené oceľou alebo hliníkom.

 

voda

Keď ste smädní, môžete byť už dehydratovaní. Pretože ste stratili 1 až 2 % vody, môžete začať pociťovať kognitívne poruchy, ako je stres, rozrušenie a zabúdanie, a to je len niekoľko z nich.

Teoreticky by tekutina, ktorá zlepšuje náladu, pomáha telu správne fungovať a zbavuje ho prebytočných toxínov, mala byť stratégiou na zlepšenie zdravia. Ale aj keď je voda nevyhnutná na prežitie a telo sa z nej skladá zo 60 percent, často sa na ňu zabúda.

 

lincoln

Úradník ministerstva financií Mansell B. Field napísal: „Mal rád zvieratá, najmä mačky. Videl som ho, ako sa s jednou maznal celú hodinu. Bezmocnosť a utrpenie sa ho dotýkali, keď priamo pôsobili na jeho zmysly alebo keď sa k nim dalo preniknúť cez jeho inteligenciu.“

Lincoln, ktorý sa po zvolení za prezidenta rozhodol nechať svojho psa Fida doma v Springfielde v štáte Ill, dostal od štátneho tajomníka Williama Sewarda nečakaný dar, v podobe dvoch mačiatok. Prezident si mačky, ktoré pomenoval Tabby a Dixie, tak obľúbil, že raz počas slávnostnej večere v Bielom dome kŕmil Tabby zo stola.

Keď Lincolnova manželka neskôr v rozpakoch poznamenala, že tento čin bol pred ich hosťami hanebný, prezident odpovedal: „Ak bola zlatá vidlička dosť dobrá pre bývalého prezidenta Jamesa Buchanana, myslím, že je dosť dobrá aj pre Tabby.“

 

postrelenie

Tínedžerka z Minnesoty, ktorá smrteľne postrelila svojho priateľa, pri nevydarenom kúsku pre ich kanál na YouTube, o ktorom dúfali, že ich preslávi, bola obvinená zo zabitia druhého stupňa.

Devätnásťročná Monalisa Perezová vystrelila z pištole Desert Eagle z bezprostrednej blízkosti na 22-ročného Pedra Ruiza III. Ten si na hrudi držal encyklopédiu v tvrdých doskách v nádeji, že kniha guľku zastaví.

Guľka prerazila stránky a Ruiz zomrel počas incidentu. Perezová, ktorá čakala dieťa, bola zatknutá a na súd sa dostavila prostredníctvom videozáznamu z väzenia. Pred streľbou Perezová na Twitteri napísala, že dvojica sa chystá natočiť jedno z najnebezpečnejších videí vôbec.

 

armadillos

Pásovec deväťpásový rodí vždy 4 rovnaké štvorčatá. Tie sa rodia z jedného vajíčka, ktoré sa rozdelí na štyri časti, čo znamená, že všetky deti budú rovnakého pohlavia.

Mláďatá pásovcov majú mäkkú kožu, ktorá po niekoľkých týždňoch stvrdne.

Miesto, kde pásovce žijú, závisí od typu pôdy, uprednostňujú piesočnatú alebo hlinitú pôdu, ktorá je kyprá, čo im uľahčuje hrabanie potravy a vytváranie nor.

 

tigre

Nočné videnie tigra je celkom pozoruhodné a šesťkrát lepšie ako u človeka. Svetlo, ktoré tyčinky a čapíky neabsorbujú, sa zrkadlí späť do týchto častí oka druhýkrát; to umožňuje absorbovať viac svetla. Spolu s vysokým počtom tyčiniek to mnohým živočíchom dáva schopnosť vidieť za veľmi slabého osvetlenia. Neznamená to, že mačky vidia v úplnej tme lepšie ako ľudia. Na to, aby táto adaptácia fungovala, musí byť určitý stupeň svetla.

 

web page

V súčasnosti existujú milióny webových stránok, ale pred 20 rokmi žiadna z nich neexistovala. Prvá webová stránka bola spustená 6. augusta 1991.  Bola venovaná informáciám o projekte World Wide Web a jej autorom bol Tim Berners-Lee.

Bola spustená na počítači NeXT v Európskej organizácii pre jadrový výskum CERN. Mala adresu http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html.

Uvádzal sa na nej spôsob vytvárania webových stránok a vysvetľovali sa na nej ďalšie informácie o hypertexte.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.