Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1801 – najpoužívanejšie španielske priezvisko, zlaté pilulky a ako sa pária vážky

1199

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, na čo slúžia zlaté pilulky, za koľko sa predávajú a kto ich najčastejšie vyhľadáva. Ďalej zistíte, prečo mačky nereagujú na hlas svojho majiteľa, a na konci vám priblížime, ako prebieha párenie vážok, aký milý jav sa objavuje počas tohto aktu, a čo nasleduje potom.

 

gold pills

Tieto špeciálne tabletky stoja 425 dolárov a sú naplnené 24-karátovým zlatom. Sú úplne jedlé a sú určené pre človeka, ktorý sa chce blyštiť svojimi črevami.

„Ako koncepčný kúsok majú tabletky dať človeku, ktorý má všetko, možnosť posunúť sa na vyššiu úroveň a skonzumovať zlato tak, aby aj tá najľudskejšia/najmenej luxusná časť z neho vyšla trblietavá zlatom,“ povedal Kenneth W. Courtney, kreatívny riaditeľ spoločnosti Ju$t Another Rich Kid, ktorá za tabletkami stojí.

Podľa jeho slov sa medzi kupujúcimi objavujú ľudia od zberateľov umenia až po ľudí, ktorí len hľadajú jedinečný darček.

 

macky 4

Každý majiteľ mačky vám povie, že hoci sa niekedy chovajú ako domáci miláčikovia, mačkovité šelmy nie sú nikomu zaviazané. Potvrdila to aj štúdia Tokijskej univerzity, ktorá ukázala, že hoci sú domáce mačky viac než schopné rozpoznať hlas svojho majiteľa, rozhodnú sa ho ignorovať.

 

krokodily

Krokodíly naozaj ronia slzy. Pri jedení totiž prehĺtajú príliš veľa vzduchu, ktorý sa dostane do kontaktu s lachrymálnymi žľazami (žľazy produkujúce slzy) a núti ich vyplaviť slzy. V skutočnosti to však nie je plač. Výraz „krokodílie slzy“ sa vzťahuje na falošný, neúprimný prejav emócií, napríklad na pokrytca, ktorý plače falošné slzy smútku.

 

lienky

Keďže je už dlho známe, že lienky požierajú záhradníkom škodlivý hmyz, bolo mnoho pokusov o ich využitie na kontrolu týchto škodcov. Prvý pokus – a jeden z najúspešnejších – sa uskutočnil koncom 80. rokov 19. storočia, keď bola do Kalifornie dovezená austrálska lienka (Rodolia cardinalis) na kontrolu šupináča bavlníkového. Experiment bol nákladný, ale v roku 1890 sa úroda pomarančov v Kalifornii strojnásobila.

Nie všetky takéto experimenty sa osvedčili. Po kalifornskom úspechu s pomarančmi bolo do Severnej Ameriky prevezených viac ako 40 rôznych druhov lienok, ale len štyri druhy sa úspešne uchytili.

 

Ľudia s alexitýmiou môžu mať problémy s udržiavaním vzťahov a účasťou na spoločenských situáciách. Môžu mať sprievodné ochorenie duševného zdravia, napríklad depresiu. Alexitýmia má tiež spojitosť s autizmom.

Podľa niektorých výskumov sa s alexitýmiou stretáva až 13 % populácie. Častejšie sa vyskytuje u mužov ako u žien. Alexitýmia je opisovaná ako ťažkosti s prežívaním, identifikáciou a vyjadrovaním emócií. Nie je to klinická diagnóza a odborníci na duševné zdravie ju nepovažujú za poruchu, hoci sa môže vyskytovať popri niektorých duševných poruchách.

 

vazky

Pohlavný styk vážok je veľmi nápadná udalosť, ktorú ľahko spoznáte podľa srdcovitého „kolesa“, ktoré sa vytvára pri párení. Samec najprv chytí samičku za zadnú časť krku pomocou spôn na konci bruška, tieto štruktúry v skutočnosti zapadajú do druhovo špecifických drážok na samičke.

Odtiaľto môže pár lietať spolu v tandeme. Ak je samička sexuálne vnímavá, zdvihne bruško, aby sa jej „vagína“ dostala do kontaktu s jeho „penisom“, čo samčekovi umožní preniesť svoje spermie.

U niektorých druhov zostane pár v tejto polohe len minútu. Iné však môžu zostať vo formácii aj niekoľko hodín, zatiaľ čo samec sa snaží pomocou štruktúr podobných lyžičkám na svojom penise vyloviť všetky spermie od iných samcov, ktoré už samica môže mať v sebe.

Po kopulácii môže samec svoju partnerku okamžite pustiť a odletieť, alebo ju môže sledovať, aby ju chránil pred inými samcami, zatiaľ čo ona kladie vajíčka do vody. U niektorých druhov zostáva pár v tandeme počas celého procesu kladenia vajec.

 

garcia

Najčastejšie priezvisko v španielčine je Garcia. Ďalšie sú Fernandez, Gonzalez, Rodriguez, Lopez, Martinez, Sanchez, Perez.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.