Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1800 – vianočné stromčeky a najvyššia teplota na Antarktíde

3231

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, odkiaľ pochádza známa tradícia prinášania vianočných stromčekov do našich domovov. Ďalej zistíte, kedy bola na Antarktíde nameraná najvyššia teplota a koľko stupňov to bolo, a na konci vám priblížime, aký nápoj je v Spojenom kráľovstve najobľúbenejší a koľko šálok denne a ročne vypijú.

 

sperm

Spojené štáty vedú vo svete vo vývoze automobilov, plastov, liekov a zrejme aj spermií. V článku o kanadskej kríze plodnosti novinárka Ruth Grahamová napísala, že budúci kanadskí rodičia sa často obracajú na svojho južného suseda, aby im pomohol s masívnym nedostatkom spermií.

Nie sú však jediní. Na konci článku sa uvádza, že Amerika je najväčším vývozcom spermií na svete. Tento odhad pochádza z článku v časopise Verge z roku 2013, v ktorom sa uvádza, že hoci väčšina spermií vyrobených v krajine zostáva v USA, medzinárodný dopyt po nich rastie.

 

svedsko

Podľa odhadov žije na ostrovoch približne 700 miliónov ľudí. Vzhľadom na svoju izolovanosť, ostrovy zvyčajne ponúkajú jedinečné životné prostredie, pretože bývajú ohniskami biodiverzity, so vzácnymi rastlinnými a živočíšnymi druhmi.

Odhaduje sa, že Švédsko má celkovo 221 800 ostrovov, z ktorých väčšina nie je obývaná. Toto číslo znamená, že Švédsko má s najväčšou pravdepodobnosťou viac ostrovov, ako kdekoľvek inde na svete.

Dokonca aj hlavné mesto krajiny, Štokholm, je súostrovím štrnástich ostrovov prepojených viac ako 50 mostmi a nachádza sa tu aj stredoveké mesto Gamla Stan, múzeá a kráľovské paláce.

Ostrov Öland má dobre udržiavané pláže, hrad a stavby staré 5 000 rokov, vďaka čomu je ostrov zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ostatné ostrovy ponúkajú dobré kúpanie, rybárčenie a iné miesta na vodné športy.

 

christmas tree

Divokí Vikingovia v Škandinávii si mysleli, že vždyzelené stromy sú špeciálnou rastlinou boha slnka Baldera. Nemecku sa pripisuje začiatok tradície vianočných stromčekov, ako ju poznáme dnes, v 16. storočí, keď zbožní kresťania priniesli do svojich domovov ozdobené stromčeky.

 

GPS

Od roku 1995, keď bol globálny systém určovania polohy vyhlásený za funkčný, nebol nikdy deaktivovaný, a to aj napriek účasti USA vo vojnách, protiteroristických a iných vojenských aktivitách.

 

antarktida

Konkrétne najvyššia teplota pre oblasť Antarktídy, 19,8 °C, bola zaznamenaná 30. januára 1982 na výskumnej stanici Signy v zálive Borge na ostrove Signy.

 

caj

Briti vypijú viac ako 60 miliárd šálok čaju ročne, čo ich teda na tomto skromnom nápoji tak osviežuje?

Či už si dajú čaj s mliekom, cukrom, citrónom alebo len obyčajný, je jasné, že Briti majú jeho chuť v obľube. Podľa organizácie Tea and Infusions Organisation spotrebujú Briti 60 miliárd šálok ročne. To je viac ako 900 šálok ročne na každého muža, ženu a dieťa vo Veľkej Británii.

 

twitter

Twitter je dielom programátorov, ktorí pracovali v spoločnosti Odeo Inc. v San Franciscu.

Flickr, služba na zdieľanie fotografií, inšpirovala názov Twitter. Ďalšie zvažované názvy boli FriendStalker a Dodgeball.

Slovníková definícia Twitteru je „krátky príval nepodstatných informácií“.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.