Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1814 – špagety, ktoré rastú na stromoch, chirurgovia, ktorí hrajú videohry a krava, ktorá ušla svojmu osudu

1141

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako vo Švajčiarsku rástli špagety na stromoch a aké obrovské ohlasy to vyvolalo u ľudí, ktorí chceli doma pestovať vlastné špagetovníky. Ďalej zistíte, prečo Sovietske Rusko namontovalo malé atómové reaktory na majáky, aký bol ich účel a prečo už viac neslúžia, a na konci vám priblížime príbeh kravy, ktorá ušla svojmu osudu – pracovníkom bitúnku – a preplávala na ostrov, aby prežila.

 

lighthouse

Za čias bývalého Sovietskeho zväzu sa vláda rozhodla postaviť autonómne majáky na severnom pobreží krajiny. Často boli vzdialené stovky kilometrov od najbližších dedín a miest, preto potrebovali nezávislý zdroj energie. Po preskúmaní rôznych nápadov, ako ich zabezpečiť na roky bez prevádzky a akéhokoľvek externého napájania, sa sovietski inžinieri rozhodli zaviesť atómovú energiu na napájanie týchto stavieb.

Preto sa v obmedzenej sérii vyrábali špeciálne ľahké malé atómové reaktory, ktoré sa mali dodať do krajín za polárnym kruhom a nainštalovať na majáky. Tieto malé reaktory mohli pracovať v nezávislom režime celé roky a nevyžadovali si žiadny ľudský zásah, takže v takejto situácii boli veľmi užitočné. Bol to akýsi robot-maják, ktorý sám počítal ročné obdobie a dĺžku denného svetla, zapínal svetlá, keď to bolo potrebné, a vysielal rádiové signály blízkym lodiam, aby ich varoval na ich ceste.

Po rozpade Sovietskeho zväzu, bezobslužné automatické majáky istý čas robili svoju prácu, ale po čase sa aj ony rozpadli. Hlavne v dôsledku lovu na kovy, ako je meď a iné, ktorý vykonávali lúpežníci. Nezaujímali sa alebo možno ani nepoznali význam nápisu „Rádioaktívne nebezpečenstvo“, ignorovali ho, vlámali sa dovnútra a zničili zariadenie.

 

lego

Spoločnosť EverBlock Systems, LLC. je spoločnosť vyrábajúca modulárne stavebné materiály so sídlom v New Yorku, s distribučnou sieťou po celom svete. Vyvíja, vyrába a predáva modulárne plastové bloky, ktoré sa používajú v rôznych stavebných aplikáciách pre osobné aj komerčné účely.

Spoločnosť EverBlock Systems vyrába predovšetkým nadrozmerné bloky, ktoré sa navzájom spájajú s cieľom vytvoriť nábytok, upraviť vnútorný priestor alebo vytvoriť nové štruktúry. Bloky sú svojou štruktúrou a úžitkovými vlastnosťami podobné hračkárskym kockám vyrábaným spoločnosťou The Lego Group, čo vyvolalo značný záujem zákazníkov, ktorí sa v detstve hrali s legom.

Stavebné materiály sa dajú zostaviť ľubovoľným spôsobom, ktorý si staviteľ zvolí. Spoločnosť poskytuje niekoľko šablón, ktoré staviteľom umožnia vytvoriť nábytok do domácnosti, ako sú regály, stoly, písacie stoly, stravovacie stanice a bary. Niektoré komerčné aplikácie zahŕňali použitie blokov na stavbu vnútorných stavebných priečok, kde možno väčšie priestory rozdeliť na viacero pracovných miest.

 

spagety

Úspech úrody sa pripisoval nezvyčajne miernej zime a takmer úplnému vymiznutiu škodcu špagiet. Diváci počuli Richarda Dimblebyho, vysoko uznávaného moderátora relácie, ako rozoberá podrobnosti úrody špagiet, zatiaľ čo sledovali videozáznam švajčiarskej rodiny, ktorá trhala cestoviny zo stromov špagiet a ukladala ich do košíkov. V závere relácie zaznelo uistenie: „Pre tých, ktorí toto jedlo milujú, neexistuje nič lepšie ako pravé, doma vypestované špagety.“

Podvod so švajčiarskymi špagetami vyvolal obrovský ohlas. Stovky ľudí telefonovali do BBC a chceli vedieť, ako si môžu vypestovať svoj špagetový strom. Na túto otázku BBC diplomaticky odpovedalo: „Vložte vetvičku špagiet do plechovky s paradajkovou omáčkou a dúfajte v to najlepšie.“

Relácia Panorama zostáva jedným z najznámejších a najpopulárnejších aprílových žartov všetkých čias. Predpokladá sa, že to bol aj prvý prípad, keď sa na zinscenovanie aprílového žartíka použilo televízne médium.

 

videohry

Zdá sa, že všetky tie roky strávené na gauči hraním Nintenda a PlayStation sa chirurgom vyplácajú.

Výskumníci zistili, že lekári, ktorí strávili aspoň tri hodiny týždenne hraním videohier, urobili pri laparoskopickej operácii o 37 % menej chýb a vykonali ju o 27 % rýchlejšie ako ich kolegovia, ktorí nehrali videohry.

Laparoskopická operácia, pri ktorej sa používa malá kamera a nástroje ovládané joystickmi mimo tela, sa vykonáva takmer na každej časti tela, od slepého čreva až po hrubé črevo a žlčník.

Minimálne invazívny zákrok spočíva v tom, že sa urobia malé rezy a vloží sa minikamera, ktorá posiela obraz na externú video obrazovku. Chirurgické nástroje sú diaľkovo ovládané chirurgom, ktorý sleduje obrazovku.

 

krava

Krava, ktorá chcela prežiť, sa dala na útek, keď sa ju pracovníci bitúnku snažili naložiť na nákladné auto na farme, kde bola chovaná. Po ignorovaní rady, že ju treba uspať, sa pracovníci rozbehli za utekajúcim zvieraťom.

Pracovník farmy utrpel zlomeniny a pomliaždeniny rebier po tom, ako krava pri úteku narazila do kovového plota. Potom vbehla do neďalekého jazera Nysa v južnom Poľsku neďaleko hraníc s Českou republikou a zdalo sa, že sa ponorila pod vodu, než doplávala na ostrovček, ktorý sa stal jej novým domovom.

Farmár, známy ako pán Lukasz, sa týždeň pokúšal získať kravu späť, ale vzdal to a teraz sa o ňu stará na ostrovčeku, kde jej zabezpečuje dostatok potravy.

 

astronaut

Astronaut je človek, ktorý cestuje vo vesmíre. Kedysi bol tento pojem vyhradený pre profesionálov vyškolených v armáde, ale v poslednom čase sa vďaka dostupnosti cestovania do vesmíru pojem astronaut používa na označenie každého, kto cestuje v kozmickej lodi, vrátane civilistov.

Slovo astronaut obsahuje koreň naut z gréckeho slova nautes, ktoré znamená „námorník“. Táto prípona sa môže použiť na vytvorenie mnohých slov špecifických pre cestovanie. Napríklad Argonauti boli mýtickí grécki námorníci na lodi s názvom Argo. Astronaut má príponu astro z gréckeho slova astron, čo znamená „hviezda“, takže astronaut je „hviezdny námorník“. Ruskí kozmonauti prevzali názov kozmonauti, pričom časť kozmo pochádza z gréckeho výrazu pre „vesmír“, kosmos, takže obidve časti majú rovnaký význam.

 

odpadky

Veľká tichomorská odpadková škvrna, označovaná aj ako tichomorský odpadkový vír, je vír častíc morského odpadu v severnej a strednej časti Tichého oceánu. Nachádza sa približne od 135° do 155° západnej dĺžky a od 35° do 42° severnej šírky. Zber plastového a plávajúceho odpadu pochádza z Tichomorskej oblasti vrátane krajín Ázie, Severnej a Južnej Ameriky. Škvrna sú vlastne dve obrovské masy neustále rastúceho odpadu.

Oceánsky prúd dlhý približne 9600 km, označovaný ako subtropická konvergenčná zóna, spája obe škvrny, ktoré sa rozprestierajú na neurčitej ploche veľmi rôzneho rozsahu v závislosti od stupňa koncentrácie plastov použitého na vymedzenie postihnutej oblasti.

Veľkosť oblasti je neurčitá, rovnako ako presné rozloženie úlomkov, pretože veľké predmety sú zriedkavé. Väčšinu úlomkov tvoria malé plastové častice, ktoré sú zavesené na hladine alebo tesne pod ňou, čím sa vyhýbajú detekcii lietadlom alebo satelitom. Namiesto toho sa veľkosť škvrny určuje na základe vzorkovania. Odhady veľkosti sa pohybujú od 700 000 km2 (približne veľkosť Texasu).

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.