Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1813 – najväčšia bankovka na svete, ako vás čuchanie lepidla môže dostať do väzenia a podvodná pošta

1370

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ktorá bankovka je považovaná za najväčšiu na svete, kedy bola vytvorená a aké sú jej rozmery. Ďalej zistíte, ako istého mladíka v Brazílii dostalo čuchanie lepidla v továrni až do väzenia, a na konci vám priblížime, kde sa nachádza jediná podvodná pošta na svete, ako táto pošta funguje a v čom sa líši od klasickej pošty.

 

pesos

Najväčšou bankovkou na svete, je bankovka v hodnote 100 000 peso, ktorú vytvorila filipínska vláda v roku 1998 a ktorá má veľkosť približne ako list papiera. Bankovka bola navrhnutá na oslavu sto rokov nezávislosti od španielskej nadvlády a bola ponúkaná len zberateľom, ktorí si mohli kúpiť jednu z limitovanej edície bankoviek za 180 000 pesos, čo je približne 3 700 USD (3 380 eur).

 

glue

Devätnásťročný Edilber Guimaraes bol v novembri zatknutý v brazílskom meste Belo Horizonte, za pokus o krádež v továrni na lepidlo. Zastavil sa, aby si čuchol k lepidlu, ktoré chcel ukradnúť, ale omylom prevrátil dve veľké plechovky s touto látkou. Keď polícia prišla do továrne o 36 hodín neskôr, našla Guimaraesa sedieť nehybne, prilepeného k podlahe.

 

trees

Írski predstavitelia vo februári 2019 uviedli, že krajina vysadí každý rok až do roku 2040 približne 22 miliónov nových stromov v celej krajine, pričom dúfajú, že jedného dňa ich bude v krajine aspoň 440 miliónov, aby pomohli bojovať proti najhorším dôsledkom zmeny klímy.

 

medved

Pochádzal z Ičikavy v prefektúre Čiba. Hoshino, považovaný za jedného z najúspešnejších fotografov prírody svojej doby a prirovnávaný k Anselovi Adamsovi, sa špecializoval na fotografovanie aljašskej divokej prírody, kým ho v roku 1996 nezabil medveď hnedý, keď bol na služobnej ceste v Kurilskom jazere v Rusku.

Kniha Lynna Schoolera, The Blue Bear (Modrý medveď), rozpráva o priateľstve autora s Hoshinom, mužom, ktorého veľmi obdivoval pre jeho fotografické schopnosti a ľudskosť. Schooler je sprievodca divočinou, ktorý sa pod Hoshinovým vedením stal samostatným fotografom. Ďalšia kniha, The Only Kayak (Jediný kajak) od Kima Heacoxa, opisuje Hoshinove cesty do Glacier Bay, ako aj jeho vlastné blízke osobné priateľstvo s Hoshinom.

Na počesť Hoshinovej práce bol 8. augusta 2008 (v deň 12. výročia jeho smrti) v meste Sitka na Aljaške vztýčený pamätný totemový stĺp. Na obrade sa zúčastnili príbuzní a svedkovia z Japonska vrátane jeho vdovy Naoko.

 

post office

Jednu z mála podvodných pôšt na svete nájdete pri meste Mele na Vanuatu, kde sa nachádza letovisko Hideaway Island, ktoré sa špecializuje na potápanie a šnorchlovanie.

Je to plne funkčná pošta, čo znamená, že k nej patria aj nepríjemnosti bežnej pošty. Je otvorená len počas určitých hodín, ktoré sú signalizované vlajkou vztýčenou nad plavákom nad poštou. Môže sa stať, že prídete a nájdete ju zatvorenú. Našťastie však s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť čakať v rade.

A samozrejme, pretože voda by zničila všetky tradičné pohľadnice, potápači si musia kúpiť vodotesné pohľadnice a známky a nechať si ich vytlačiť na súši namiesto písania atramentom. To všetko vyvoláva otázku, prečo jednoducho neposielať listy z pošty na súši? Lebo to nie je žiadne dobrodružstvo.

 

listerine

Listerine je značka antiseptického výrobku na výplach úst. Propaguje sa sloganom „Zabíja baktérie, ktoré spôsobujú zápach z úst“. Listerine, pomenovaný po Josephovi Listerovi, priekopníkovi antiseptickej chirurgie, vyvinul v roku 1879 Joseph Lawrence, chemik v St Louis v štáte Missouri.

Listerine pôvodne predávala spoločnosť Lambert Pharmacal Company (ktorá sa neskôr premenovala na Warner-Lambert), ale od 20. decembra 2006, keď táto spoločnosť prevzala divíziu Pfizer zameranú na zdravotnú starostlivosť pre spotrebiteľov, ho vyrába a distribuuje spoločnosť Johnson & Johnson.

Značka Listerine sa používa aj v zubných pastách, žuvacích tabletách a samorozpustných bieliacich pásikoch na zuby.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.