Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1819 – pukanie kĺbov, liek na malomocenstvo a hlas Siri

1410

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo údajne spôsobuje pukanie kĺbov na ruke, čo tvrdia vedecké výskumy a vedec, ktorý 50 rokov skúmal, aká je vlastne pravda. Ďalej zistíte, z čoho bolo odvodené slovo Británia a čo to má spoločné s tetovaniami, a na konci vám priblížime, kto mal pôvodne nahrávať hlas Siri a koho hlas počujeme v telefóne keď povieme „Hey Siri“.

 

siri

Poznáte ho ako inteligentného šprta z Jurského parku a Dňa nezávislosti. Keby však veci dopadli inak, hollywoodsky herec Jeff Goldblum by si na svoj dlhý zoznam titulov mohol pridať ďalšiu úlohu: hlas Siri.

Goldblum prezradil, že zosnulý spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs mu raz ponúkol možnosť nahovoriť Siri. „Steve Jobs mi pred niekoľkými desaťročiami zavolal, aby som sa stal hlasom spoločnosti Apple,“ povedal Goldblum. „To bolo na začiatku a ja som nevedel, že to bol Steve Jobs.“

Bohužiaľ, k spolupráci nikdy nedošlo. Prvým hlasom Siri sa stala herečka z Georgie Susan Bennettová.

 

sicilia

Pri pomyslení na Stredozemné more sa vám vybaví obraz hlbokej modrej vody a skalnatých pobrežných útesov. Toto more je domovom mnohých nádherných ostrovov. Pre niektorých sú tieto ostrovy domovom, pre iných nádhernými miestami na dovolenku. Stredozemné more je obklopené Európou, Áziou a Afrikou a s Atlantickým oceánom je spojené Gibraltárskym prielivom. V tomto mori sa nachádza viac ako 150 ostrovov rôznej veľkosti a nižšie uvádzame opisy najväčších z týchto ostrovov.

Najväčším ostrovom v Stredozemnom mori je jednoznačne Sicília. Rozlohou 9 927 km2 patrí Taliansku. Na tomto ostrove sa vyskytujú mierne, vlhké a horúce, suché letá, typické pre Stredomorie. Obyvatelia pochádzajú z rímskych, španielskych, gréckych, francúzskych, albánskych, normanských a švábskych rodov. Najľudnatejším mestom je Palermo s cca 700 000 obyvateľmi.

 

marriag

Manželstvá bez sexu, hoci sa o nich zriedkavo otvorene diskutuje, sú častejšie, ako by ste možno očakávali.

Vyhľadávanie „manželstva bez sexu“ na Googli je tri a pol krát častejšie ako „nešťastné manželstvo“ a osemkrát častejšie ako „manželstvo bez lásky“, čo z neho robí najvyhľadávanejšiu sťažnosť na manželstvo.

 

cure

Jacinto Convit Garcia bol venezuelský lekár a vedec, známy vývojom vakcíny proti malomocenstvu a svojimi štúdiami na liečbu rakoviny. Podieľal sa na založení venezuelského Národného inštitútu biomedicíny.

Medzi Convitovými mnohými vyznamenaniami za prácu v oblasti lepry a tropických chorôb bola aj španielska cena princa Astúrskeho v kategórii vedecký a technický výskum a francúzsky Rad čestnej légie. V roku 1988 bol Convit nominovaný na Nobelovu cenu za medicínu za svoju experimentálnu vakcínu proti lepre.

Bol označovaný za ľudového hrdinu, nikdy neúčtoval pacientom za poskytnutú starostlivosť. Convit uverejnil svoju poslednú štúdiu vo veku 100 rokov v roku 2013.

 

crack knuckles

Možno patríte k ľuďom, ktorí si z času na čas popukajú kĺby na rukách. Vaša mama vás možno niekedy varovala, že si tým poškodzujete kĺby – ale koľko pravdy je na tejto „babskej rozprávke“?

Podľa vedeckých výskumov žiadna. Zdá sa, že jediným negatívnym účinkom praskania kĺbov je to, že znechucuje a rozčuľuje naše okolie. Tento zvuk, hoci je nepríjemný, nemá absolútne žiadnu súvislosť so zápalom kĺbov, pričom univerzity ako Harvard a Johns Hopkins sa pridali k zoznamu vedeckých inštitúcií, ktoré už roky popierajú, že praskanie kĺbov môže spôsobiť artritídu.

Predchádzajúce štúdie narážali na možnosť, že praskanie kĺbov môže viesť k zníženiu sily úchopu alebo oslabeniu kĺbov, ale štúdia Kalifornskej univerzity z roku 2017 zistila, že tí, ktorí pukali kĺbmi, mali rovnakú úroveň opuchov, oslabenia väzov a fyzických funkcií ako tí, ktorí to nerobili.

 

tattoo

Prvé dokázané tetovanie v histórii sa datuje približne 5 000 rokov dozadu k znakom na Otziho ľadovom mužovi, múmii nájdenej v Alpách na pomedzí Rakúska a Talianska. V Európe sa však týmto umením preslávili práve prví Briti: keď sem v roku 55 pred n. l. vtrhli Rimania, zistili, že domorodci hýria umeleckými dielami na tele.

Ako napísal Caesar vo svojej správe o galských vojnách: „Všetci Briti sa farbia farbovníkom obyčajným, ktorý vytvára modrú farbu a robí ich vzhľad v boji hrozivejším.“ Ich vzhľad mal taký účinok, že sa stali známymi v celej Európe ako Pretani, čo je keltské slovo znamenajúce „pomaľovaní“ alebo „potetovaní“. Z toho sa nakoniec odvodil názov Británia.

 

wedding

Rumunský svadobný salón navrhol šaty s najdlhšou vlečkou na svete, ako ju určila Guinnessova kniha rekordov. Salón Andree navrhol 3 km dlhú vlečku zo slonoviny, ktorá sa tiahla cez centrum Bukurešti.

Vlečka a šaty si vyžiadali skoro 5 kilometrov taftu a 5,5 metra čipky. Na jej vytvorenie, ktoré trvalo 100 dní, bolo použitých 1 857 šijacích ihiel a 150 cievok nití. Predchádzajúci rekord pre vlečku svadobných šiat, ktorý držala holandská návrhárka, bol približne 2,5 km.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.