Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1818 – najvyššie vodopády, plameňomety na autách a načo mačky používajú fúzy

1172

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kedy bol navrhnutý zákon na zákaz používania autorádia počas jazdy a prečo tento zákon bol navrhnutý. Ďalej zistíte, ako sa volajú a kde sa nachádzajú najvyššie vodopády na svete a aké sú vysoké, a na konci vám priblížime, kde bolo navrhnuté používanie plameňometov na autách, kto tento nápad dostal a hlavne aký bol dôvod na pripevnenie plameňometov na autá.

 

angel falls

Anjelský vodopád sa nachádza v národnom parku Canaima vo Venezuele a so svojou výškou 979 metrov a ponorom 807 metrov je najvyšším nenarušeným vodopádom na svete.

 

antarctica

Antarktída je najchladnejší, najveternejší a najsuchší kontinent. Nachádza sa na nej 90 % všetkého ľadu na Zemi na ploche, ktorá je len necelý 1,5-krát väčšia ako Spojené štáty.

 

auta

Juhoafrická republika je krásna krajina, ale je poznačená vysokou mierou kriminality. V roku 1998 bol počet vrážd, napadnutí, znásilnení a krádeží áut na obyvateľa jeden z najvyšších na svete. Vtedy dostal jeden vynálezca menom Charl Fourie nápad: prečo nepripevniť na autá plameňomet?

Blaster, ako bol pomenovaný, bol navrhnutý tak, aby poskytoval ohnivú obranu proti krádežiam áut, ktoré boli v tom čase v krajine veľmi rozšírené. Plameňomet mal dva nástavce na oboch stranách auta, ktoré šľahali nepretržité plamene, aby odradili (a pravdepodobne aj ublížili) útočníkovi.

Vynálezca tvrdil, že je nepravdepodobné, že by zabil, ale určite zastrašil každého, kto sa ocitne v hneve plameňov.

 

baby

Schopnosť dojčiat rozpoznať chuť soli sa meria najmä podľa množstva, ktoré dieťa prehltne, spôsobu sania a výrazu tváre v reakcii na požitie vodných roztokov s rôznymi koncentráciami soli. Vzhľadom na charakter týchto meraní je ťažké rozlíšiť medzi schopnosťou dojčiat rozpoznať sodík a preferenciou alebo obľubou sodíka u dojčiat.

Novorodenci majú biologickú potrebu sodíka, čo vyvoláva otázku, prečo novorodenci nie sú schopní prejaviť preferenčnú reakciu na slanú chuť, ako sa prejavuje pri sladkej chuti. Chýbajúca reakcia na slanú chuť môže mať evolučný dôvod. Hoci po narodení vzniká potreba sodíka, prvou potravou, s ktorou sa dieťa prirodzene stretáva, je materské mlieko, v ktorom prevláda sladká chuť a ktoré obsahuje dostatočnú koncentráciu sodíka na to, aby dieťa prospievalo. Deti majú vrodenú preferenciu sladkej chuti, čo vedie k prirodzenému prijímaniu a konzumácii materského mlieka. Z evolučného hľadiska tak vrodené prijímanie slanej chuti nie je samo osebe potrebné.

Vo veku približne 4 až 6 mesiacov, keď sodíkové kanály ďalej dozrievajú, dojčatá uprednostňujú slanú vodu pred obyčajnou vodou a slané detské cereálie pred obyčajnými detskými cereáliami.

 

autoradio

V roku 1930 boli v štátoch Massachusetts a St. Louis navrhnuté zákony, ktoré zakazovali používanie rádia počas jazdy. Podľa automobilového historika, Michaela Lamma, odporcovia autorádií tvrdili, že rozptyľujú pozornosť vodičov a spôsobujú nehody, že ich ladenie odpútava pozornosť vodiča od cesty a že hudba môže vodiča uspať.

Dokonca aj Auto Club of New York súhlasil. V ich prieskume, z roku 1934, 56 % opýtaných považovalo autorádio za nebezpečné rozptýlenie. Na druhej strane argumentovala Asociácia výrobcov rádií, ktorá poukazovala na to, že autorádiá sa môžu používať na varovanie vodičov pred nepriaznivým počasím a zlými podmienkami na ceste, ako aj na udržanie ich bdelosti, keď sa im chce spať.

 

fuzy

Vedeli ste, že mačky nemajú fúzy len na oboch stranách nosa? Fúzy majú aj na hornej pere, nad očami, na čeľusti a, verte či nie, aj na chrbte predných nôh.

Mačacie fúzy sú viac než len „chlpy“, ktoré nás šteklia na tvári, keď sa túlime a bozkávame svojich chlpatých priateľov; fúzy vysielajú informácie o okolí vašej mačky do jej nervového systému. Hoci mačacie fúzy v skutočnosti nič „necítia“, vnímajú zmeny v prúdení vzduchu alebo keď sa o ne otrie nejaký predmet. Fúzy vibrujú, čo vysiela signály do nervového systému a mozgu. Vnímaním týchto jemných zmien mačacie fúzy prenášajú informácie o veľkosti, tvare a rýchlosti blízkych objektov. To im pomáha orientovať sa v prostredí najmä v noci.

 

hamburger

Hamburger je sendvič, pozostávajúci z jednej alebo viacerých placiek mletého mäsa, zvyčajne hovädzieho, umiestnených v nakrájanej žemli. Mäsová placka môže byť vyprážaná na panvici, grilovaná alebo opečená na plameni. Hamburger sa často podáva so syrom, šalátom, paradajkami, cibuľou, uhorkami, slaninou alebo chilli, s korením, ako je kečup, majonéza, horčica, a často sa podáva v sezamovej žemli. Hamburger so syrom sa nazýva cheeseburger.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.