Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1839 – prvé použitie webkamery, čokoláda ako liek a rozdiel medzi bielymi a hnedými vajíčkami

941

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kedy vznikol prvý prototyp webkamery a načo slúžila. Ďalej zistíte, kedy bola objavená prvá čokoláda, čo si o nej ľudia mysleli a na aké účely ju používali, a na konci vám priblížime, prečo, keď si z Amazonu objednáte knihu, príde vám to zabalené v krabici veľkej, ako keby ste si objednali mikrovlnku.

 

webcam

V súčasnosti ľudia používajú FaceTime a Skype, aby sa videli a rozprávali s priateľmi po celom svete. Technológia webových kamier však vznikla s trochu menej ambicióznym cieľom. V roku 1993 výskumníci z oddelenia informatiky na univerzite v Cambridge jednoducho neznášali vstávanie zo stoličky, aby skontrolovali kanvicu na kávu a zistili, že je prázdna. Zapojili systém, ktorý prenášal obraz z miestnosti, kde bola kanvica uložená, do internej počítačovej siete. Koncom roka sa tento prenos dostal na nový World Wide Web a kanvica na kávu na krátky čas získala medzinárodnú slávu.

 

cokolada

Čokoláda – alebo kakaové bôby, z ktorých pochádza – pochádza z Mezoameriky a Európania ju objavili až koncom 15. storočia. Objaviteľ Francisco Hernandez spozoroval, že Aztékovia používali kakao okrem iného ako liek. Keď sa čoskoro potom čokoláda dostala do západnej Európy, cirkev mala podozrenie na jej povzbudzujúce vlastnosti, ale keďže sa dala použiť na lekárske účely, považovala ju za prijateľnú. Európski lekári ju predpisovali na všetko od horúčky cez tráviace ťažkosti až po melanchóliu. Hoci tieto kakaové zmesi boli úplne odlišné od dnešnej čokolády, čokoláda mohla byť v Európe úplne zakázaná, ak by sa nepoužívala ako liek.

 

bubble wrap

V roku 1957 prišli dvaja inžinieri s nápadom zlepiť dva sprchové závesy, pričom medzi nimi uviaznu malé bublinky vzduchu. Snažili sa vymyslieť typ textúrovanej tapety, ale neujal sa. Potom svoj výtvor uviedli na trh ako izoláciu skleníkov, ale opäť to nikam neviedlo. Nakoniec v roku 1960 potrebovala spoločnosť IBM dodať niekoľko jemných dátových procesorov a fenomén bol na svete. Obľúbená tradícia pukania jednotlivých bublín môže mať dokonca pozitívny vplyv na duševné zdravie – nedávna štúdia ukázala, že jedna minúta pukania bublinkovej fólie je rovnako uvoľňujúca ako 30-minútová masáž.

 

eggs

Možno si myslíte, že keďže hnedé vajcia sú väčšinou drahšie, určite majú viac živín, menej tuku alebo niečo, čo súvisí so zdravím. Koniec koncov, hnedý celozrnný chlieb je pre vás lepší ako biely. V skutočnosti farba škrupiny nevypovedá nič o výživovej hodnote, kvalite alebo chuti obsahu. Hnedé vajcia sú drahšie, pretože sliepky, ktoré ich znášajú, sú väčšie a potrebujú viac krmiva, a preto ich chov stojí viac.

 

electric fans

Pred elektrický ventilátor môžete položiť teplomer a teplota neklesne. Hoci ventilátor neochladzuje vzduch, ochladzuje vás… alebo čokoľvek iné, čo obsahuje vodu. Okrem toho, že ventilátor zlepšuje cirkuláciu vzduchu v uzavretom priestore, urýchľuje odparovanie, čím sa tekutiny – napríklad pot na vašej pokožke – ochladzujú.

 

amazon 1

Väčšina z nás už pravdepodobne zažila, že si z Amazonu objednala niečo malé – knihu, CD alebo dokonca pero – a prišlo to v krabici, ktorá bola príliš veľká vzhľadom k jej obsahu. Uvádza sa však, že je to dôsledok zložitého algoritmu prepravy spoločnosti Amazon, ktorý zohľadňuje veľkosť prepravného vozidla a veľkosť iných balíkov smerujúcich na to isté miesto. Malej položke sa priradí veľkosť škatule, ktorá sa zmestí medzi ostatné balíky a zabráni tomu, aby sa všetko posúvalo, čím sa ušetria náklady na palivo a v konečnom dôsledku je to šetrnejšie k životnému prostrediu.

 

mikrovlnky

Presnejšie povedané, objav, že mikrovlnky môžu variť jedlo, bol náhodný. V roku 1940 inžinier Percy Spencer staval magnetrón pre radarové zariadenie, keď si všimol, že sa mu začala topiť čokoládová tyčinka vo vrecku. Inšpirovaný ďalšími testami nasmeroval mikrovlny na popcorn (ktorý praskol) a vajcia (ktoré vybuchli). Mimochodom, vedci sa nezhodujú v tom, ako presne mikrovlnky ohrievajú potraviny, ale zhodujú sa v tom, že spotrebujú oveľa menej energie ako bežné rúry.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.