Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1838 – aké je najčastejšie používané heslo a koľko kalórií obsahuje 1 liter benzínu

935

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké je najpoužívanejšie heslo. Ďalej zistíte, ako je možné že pot nezapácha, a čo teda stojí za tým zápachom, ktorý neraz cítime, a na konci vám priblížime, koľko kalórií obsahuje 1 liter benzínu, samozrejme v čisto teoretickej rovine a ako na to vedci prišli.

 

estivacia

Určite viete, že keď medvede a iné zvieratá prespia chladné zimné obdobie, nazýva sa to hibernácia. Ale vedeli ste, že existuje aj názov pre spanie cez leto? Ak by ste si zdriemli počas mesiacov zaliatych slnkom, dopriali by ste si estiváciu. Estivujú slimáky, korytnačky, salamandry, krokodíly, ale aj trpasličí lemur a východoafrický jež.

 

password

Dúfajme, že heslá, ktoré si vyberiete, sú neočakávané a záhadné, na rozdiel od veľkej väčšiny ľudí, ktorí stále používajú bežné heslá. Podľa analýzy spoločnosti SplashData bolo najobľúbenejším heslom v roku 2018 „123456“. Za ním nasledovali „password“, „123456789“, „12345678“, „12345“, „111111“, „1234567“ a  „iloveyou“.

 

brain

Ľudské telo je schopné úžasných vecí. Napríklad, keď váš mozog posiela správy prostredníctvom nervov, signály sa pohybujú miliardami nervových buniek (neurónov), synapsí a neurotransmiterov v procese, ktorý môže byť podľa National Geographic rýchly až 322 kilometrov za hodinu.

 

pot

Áno, keď ste spotení, môžete smrdieť, ale nie je to pot, ktorý zapácha. Medical News Today vysvetľuje, že telesný zápach je v skutočnosti spôsobený baktériami, ktoré rozkladajú bielkoviny v pote a menia ich na určité (nepríjemné) kyseliny. Nanešťastie s tým nemôžete nič robiť – samozrejme, okrem sprchovania.

 

naked

Na svete sú dva druhy ľudí: tí, ktorí radi spia nahí, a tí, ktorí by nikdy nemohli zaspať, ak nemajú na sebe pohodlné pyžamo. Podľa prieskumu, ktorý v roku 2018 uskutočnila spoločnosť MattressAdvisor.com, však veľa ľudí radšej mieri do postele nahých. Z prieskumu vyplynulo, že 65% mileniálov spí nahých.

 

salt

Soľ bola v histórii ľudstva a pri jeho objavovaní veľmi dôležitá, pretože okrem iného umožňovala ľuďom uchovávať potraviny a brať si ich so sebou na dlhé cesty. Soľ bola taká dôležitá, že ju starí Rimania používali ako peniaze a svojim vojakom platili prídelmi soli. Odtiaľ vlastne pochádza anglické slovo „salary“. Odtiaľ pochádza aj anglické slovo „salad“, ktoré nebolo pomenované podľa listovej zeleniny, ale podľa tých istých Rimanov, ktorí radi posypávali zeleninu soľou, aby zlepšili jej chuť.

 

gas

Upozornenie: nepite benzín. Ak by ste mohli piť benzín, poskytol by vám 8000 kalórií energie. Vedci na to prišli, keď sa snažili porovnať účinnosť auta s účinnosťou človeka šliapajúceho na bicykli. Keď vypočítali, koľko kalórií je potrebných na prejdenie jednej míle na bicykli rýchlosťou 15 km/h, zistili, že na 1 liter benzínu môže človek prejsť približne 360 kilometrov.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.