Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1844 – koľko vážia mraky a ako celá dedina vyhrala v lotérii

1145

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké obrázky nám nielen zlepšujú náladu ale aj zvyšujú produktivitu. Ďalej zistíte, ako v malom Španielskom mestečku vyhrala v lotérii celá dedina, koľko bola celková čiastka a ako si to dokázali podeliť, a na konci vám priblížime, či náš žalúdok dokáže rozpustiť žiletku.

 

1 18

V roku 2018 sa štyria 13-roční kamaráti z Dallasu v Texase rozhodli využiť zvyk s imelom na dobrú vec. Zorganizovali podujatie, na ktorom sa pod imelom naraz pobozkalo rekordných 340 ľudí. Ich cieľom bolo popri prekonaní rekordu aj zvýšiť povedomie a získať finančné prostriedky s cieľom odstrániť hlad v Amerike.

 

2 3

Pozeranie fotografií rozkošných zvierat vám nielen zlepší náladu, ale môže vás aj urobiť produktívnejšími. V štúdii z roku 2012 uverejnenej v časopise PLOS One sa zistilo, že účastníci po prezeraní roztomilých obrázkov vykonávali úlohy vyžadujúce sústredenú pozornosť pozornejšie. Zrejme zúžené zameranie pozornosti vyvolané pozitívnymi emóciami vyvolanými roztomilosťou povzbudzuje našu produktivitu.

 

3 9

Mesto Melbourne v Austrálii miluje svoje stromy natoľko, že v roku 2013 pridelilo každému z nich e-mailovú adresu, aby verejnosť mohla nahlasovať akékoľvek problémy týkajúce sa stromov (napríklad nebezpečné konáre).

 

4 2

V roku 2012 dosiahol jackpot v Španielsku 950 miliónov dolárov. Pri takejto vysokej stávke sa v malom meste Sodeto s 250 obyvateľmi zapojili takmer všetci a hrali tie isté čísla: 58268. A zázrakom vyhrali! To znamená, že každý obyvateľ Sodeta si odniesol najmenej 130 000 dolárov – a jeden tiket dokonca vyplatil 520 000 dolárov.

 

5 2

Priemerný nadýchaný oblak váži 1,1 milióna kilogramov. Prečo teda pri takejto hmotnosti jednoducho nespadnú z oblohy? Pretože sú relatívne ľahké v porovnaní so svojím okolím: oblak síce váži veľa, ale hmotnosť vzduchu v tom istom priestore je 1 000-krát ťažší ako kvapalina.

 

6 2

Keď boli pacienti vystavení dlhodobému tichu (dve hodiny a viac), skenovanie mozgu odhalilo rast nových buniek v hipokampe. V inej štúdii, ktorá skúmala účinky rôznych typov hudby na mozog, vedci zistili, že dvojminútová pauza medzi hudbou v skutočnosti vyvolala viac uvoľnenia ako akýkoľvek typ hudby. Takže ticho naozaj lieči.

 

 

7 2

Žalúdočná kyselina (kyselina chlorovodíková s PH 1-2) je dostatočne silná na to, aby rozpustila žiletky. Ak je teda váš žalúdok taký kyslý, ako si s tým vaše telo poradí? Pravdou je, že váš žalúdok by v podstate zjedol sám seba, keby si denne nevytváral vlastnú ochrannú výstelku. Keď vaše telo nedokáže správne vytvárať sliznicu plnú cukru a bielkovín, dochádza k bolestivým vredom.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.