Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1843 – ktorá medúza nikdy nezomiera, koľko stojí výroba kostýmu Darth Vadera a ktorý ľudský orgán sa dokáže regenerovať

712

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že prezident USA má v skutočnosti k dispozícii dve lietadlá Air Force One a dôvod, načo ich potrebuje. Ďalej zistíte, ktorá medúza nikdy nezomiera a aký je kolobeh jej života, a na konci vám priblížime, ktorý ľudský orgán sa dokáže sám regenerovať.

 

1 12

Každé vozidlo potrebuje údržbu, aby bolo v najlepšom stave, najmä ak sa od neho očakáva, že bude prepravovať vodcu krajiny po celom svete. Takže keď sa lietadlo Air Force One SAM 28000 Boeing 747-200B dáva do poriadku, je tu pripravený identický SAM 29000. Jedno lietadlo je vždy pripravené na použitie prezidentom, kedykoľvek je to potrebné.

 

2 2

Niet pochýb o tom, že Darth Vader je v Hviezdnych vojnách veľmi elegantný, ale podľa časopisu Time je to pravdepodobne mimo vášho rozpočtu. Vyrobiť reálnu repliku obleku, ktorý obsahuje modifikátor hlasu, dýchací prístroj, protetické končatiny a filter rozšírenej reality, by totiž stálo 17 miliónov eur.

 

3 3

Medzinárodné múzeum záchodov Sulabh v indickom Naí Dillí ponúka vzácnu zbierku predmetov, ktoré podrobne opisujú historický vývoj záchodov od roku 2500 pred naším letopočtom až po súčasnosť. Spoznajte záchodové systémy starovekých spoločností, dômyselne zdobené toalety Európy 18. a 19. storočia, a dokonca aj toaletu z Rakúska, ktorá má tvar leva, takže sa pri vykonávaní svojich záležitostí môžete cítiť ako na divokej šelme.

 

4 1

Tento morský tvor známy ako Turritopsis dohrnii – alebo hovorovo nesmrteľná medúza – sa po prežití dospelosti dokáže vrátiť späť do svojho dospievajúceho stavu, čo je proces, ktorý sa pozoruhodne podobá nesmrteľnosti.

 

5 1

V roku 2016 sa ikonické trblietavé šaty, ktoré mala Marilyn Monroe oblečené na serenáde prezidentovi Johnovi F. Kennedymu na jeho narodeniny, predali na aukcii za neuveriteľných 4,8 milióna dolárov (4,4 milióna eur). Táto suma zostáva svetovým rekordom za najdrahšie predaný kus odevu, čím prekonala doterajší rekord, ktorý držala iná Monroeina róba, jej kostým z filmu Slamený vdovec.

 

prison

Lichtenštajnsko, ktoré sa nachádza medzi Rakúskom a Švajčiarskom, má v jedinej väznici celkovo 10 až 20 väzňov. Okrem toho sa každý zločinec, ktorý si vyžaduje trest dlhší ako dva roky, posiela do väzníc v Rakúsku alebo vo Švajčiarsku.

 

7 1

Zo všetkých orgánov v ľudskom tele je pečeň jediná, ktorá sa dokáže regenerovať sama. Ako vysvetľuje výskumník Richard Bowen: „Pečeň má pozoruhodnú schopnosť regenerovať sa po zranení a prispôsobiť svoju veľkosť svojmu hostiteľovi. Do týždňa po čiastočnej hepatektómii, ktorá v typických experimentálnych podmienkach znamená chirurgické odstránenie dvoch tretín pečene, je pečeň v podstate taká, aká bola pred operáciou.“

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.