Fakty o Adolfovi Hitlerovi, ktoré vás popletú. Toto ste o ňom zaručene nevedeli! 

854

Jednou z najštudovanejších a vôbec najviac skúmaných postáv v rámci histórie je nepochybne muž, ktorý zničil veľa životov – Adolf Hitler. Je však ťažké rozlíšiť, čo boli skutočne preukázané fakty a čo len nepodložené dohady s cieľom získať pozornosť ľudí. Avšak ako sa hovorí – bez vetra sa ani lístok nepohne – a tak sa dá povedať, že drvivá väčšina informácií v sebe obsahuje väčší či menší kus pravdy. A tá je nesmierne znepokojivá.

Jeho detstvo ani zďaleka nebolo ideálne, takisto ani on nebol dokonalým dieťaťom. Adolf bol ješitný a nadmieru paranoidný (čo mu zostalo až do jeho dospelosti). Alkoholu sa vyhýbal, za to bral rôzne lieky. 

Poďme si povedať niekoľko faktov o tomto nepochybne najviac nenávidenom človeku na svete. 

Vo veku 18 rokov sa stal Hitler sirotou bez domova

Hitler as young man scaled
Zdroj: wikimedia common

Hitlerov otec Alois bol trikrát ženatý, pričom Adolf bol dieťaťom až z tretieho a posledného manželstva svojho otca. V tom čase mal jeho otec už po 50-tke a deti už nechcel, preto ani nemal záujem Adolfa vychovávať a ich vzťah by sa dal opísať ako bojovný. 

Navyše bol jeho otec alkoholik, ktorý mal však jednu veľkú záľubu – vo včelárstve. Práve včely figurovali ako jeho deti a podľa toho k nim aj pristupoval. Venoval im veľa času a kus seba. 

Adolfovi otec zomrel v roku 1903 a jeho matka o štyri roky neskôr, vo svojich 18.-tich rokoch sa teda stal sirotou. 

Bol liečený mnohými drogami, vrátane metamfetamínu

metamfetamin bagimliligi tedavisi
Zdroj: wikimedia common

Hitler trpel nespočetným množstvom paranojí, ktoré sa týkali všetkého možného od jedla, cez jeho obrazy až po jeho vlastný hlas. Pohŕdal moderným umením, kozmetikou a živočíšnymi produktmi a stal sa abstinentom. V prípade, že v jeho blízkosti niekto fajčil, pil alebo jedol mäso vyslúžil si jeho pokarhanie a výsmech.  

Existujú ale isté dôkazy o tom, že bol pravdepodobne závislý na amfetamíne, ktorý bral, aby zostal bdelý, ako aj na liekoch proti bolesti na žalúdočné problémy.  

Trápili ho aj problémy so spánkom, kedy neskoro chodil spávať, ale vstával pomerne skoro, no v zlej nálade, následne si zvykol ľahnúť popoludní, čo býval občas problém – hlavne vtedy, keď obrnené divízie potrebovali jeho povolenie na útok. 

Hitler nebol len neúspešný umelec, ale aj neúspešný architekt

Dobrý znalci histórie vedia, že Hitler bol veľkým milovníkom umenia. Dokonca sa dvakrát hlásil na Akadémiu výtvarných umení vo Viedni, kde ho ale neprijali. Málokto ale vie, že jeho prvá oblasť záujmu bola architektúra. Fascinovali ho predovšetkým grandiózne, masívne stavby podľa vzoru starovekého Ríma. 

Hovorilo sa, že aj jeho predkovia mali židovský pôvod 

despite his anti semitism he gave indulgences to jews he liked photo u2
Zdroj: ranker.com

Na základe rečí sa predpokladalo, že jeho starý otec patril k bohatým židom (dokonca sa vravelo, že bol členom slávnej rodiny bankára Rothschilda). Podľa toho by mal byť Hitler z jednej osminy Žid. Ide však len o akési dohady podporované senzáciechtivou žurnalistikou zahraničnej tlače v 30. rokoch, takže to nemusí byť tak celkom pravda. 

Nikdy nedovolil, aby bol jeho hlas zaznamenaný 

file 20171108 14177 a1lv3m
Zdroj: ranker.com

Na svojej prezentácii na verejnosti si dával nesmierne záležať. Takisto bol priam až paranoidný ohľadom nahrávania jeho hlasu mimo prejavy, ktoré mal vopred pripravené. Jediná existujúca nahrávka, ktorá zachytáva Hitlera pri bežnej komunikácii je takzvaná nahrávka Mannerheim – zachytáva rozhovor medzi Hitlerom a fínskym vrchným veliteľom Carlom Gustafom Emilom Mannerheimom. Po tom čo sa ale prišlo na existenciu tejto nahrávky mohla byť len v uzamknutom trezore, pričom verejnosti bola sprístupnená až začiatkom 60. rokov 20. storočia. 

Vytvoril si vlastnú Nobelovu cenu

1280px Nat prz
Zdroj: wikimedia common

V roku 1935 došlo k oceneniu antinacistického nemeckého spisovateľa Nobelovou cenou za mier – krátko na to Hitler zakázal Nemcom prijať akúkoľvek Nobelovu cenu. Namiesto toho vytvoril nacistický ekvivalent tohto ocenenia – Nemeckú národnú cenu za umenie a vedu.

Od roku 1937 do roku 1938 bolo udelených 9 týchto cien, následne bolo udeľovanie pozastavené, pre začiatok druhej svetovej vojny. 

Napriek svojmu antisemitizmu mal sám vo svojom okolí Židov 

Bloch 6
Zdroj: ranker.com

Hitler bol známy svojim radikálnym názorom na židovský národ. Ale aj u neho to bolo ako sa hovorí – vodu káže a víno pije. Osobitnú ochranu poskytol Eduardovi Blochovi, židovskému lekárovi, ktorý bol osobným lekárom Hitlerovej rodiny, ako aj Emilovi Mauriceovi, prvému členovi SS a Hitlerovmu osobnému šoférovi (o ktorom sa vedelo, že má židovské korene).

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.