Zopár zaujímavých faktov o „Smaragdovom ostrove“, ktoré vás prekvapia

1566

Keď sa povie Írsko, každý si predstaví postavičku so zeleným klobúkom, ktorú väčšina írov používa ako ospravedlnenku, aby sa mohli opiť. No vedeli ste, že sv. Patrik v skutočnosti nebol Ír? Prečítajte si niekoľko faktov a mýtov o „Smaragdovom ostrove“.

1. Drakula

Existuje možnosť, že bol Drakula inšpirovaný írskou legendou o Abhartachovi.
Aj keď mnohí verili, že príbeh o Drakulovi, z pera Brama Stokera, bol inšpirovaný knižaťom Vladom Tepesom, nemusí to byť pravda. Bram Stoker bol Ír narodený v Dubline. Existuje írska legenda o Abhartachovi, o ktorej sa hovorí, že mohla byť Stokerovou predlohou.

2. Halloween vznikol z írskeho sviatku

Patríte medzi fanúšikov Halloweenu? A vedeli ste, že jeho korene siahajú do Írska? Kelti ho vnímali ako čas, kedy bola zem v najbližšom spojení s dušami mŕtvych – nazvali ho Samhain. Po čase ho prevzali kresťania a nazvali ho Sviatok všetkých svätých. Rovnakým spôsobom ho prevzali Američania a spravili z neho Halloween.

3. Biely dom

Biely dom navrhol Ír.
V roku 1792 zorganizovali Washington a Jefferson súťaž o to, kto postaví dom prezidenta. Vyhral Ír menom James Hoban. Nielenže sa v Írsku narodil, študoval tam aj architektúru. Nielenže Biely dom navrhol, sám ho aj niekoľkokrát postavil. Keď ho v roku 1814 zničili, Hoban ho musel navrhnúť a postaviť znova.

4. Pirátska kráľovná

Kráľovnou pirátov bola Írka Grace O’Malley.
Hovorí sa, že sa ničoho nebála, bola skúsená bojovníčka aj politička. Bola obávanou pirátkou, ktorá si získala rešpekt mnohým bitkami. Legenda hovorí, že počas jedného boja porodila dieťa a hneď na druhý deň sa pridala do bitky.

5. Amerika

Mnohí tvrdia, že ju objavil Kolumbus. Iní hovoria, že to boli Vikingovia, ďalší, že to mohli byť Číňania, Existuje však ďalšia legenda, ktorá hovorí, že írsky mních, Sv. Brendan, objavil po 7 rokoch na cestách obrovskú zem. Hovorí sa, že sa to udialo v 6. storočí, čo je oveľa skôr než Kolumbus. Samozrejme, táto legenda sa nikdy nepotvrdila.

6. Svätý Patrik

Svätý Patrik je patrónom Írska a častým ospravedlnením mnohých ľudí, aby sa mohli opiť. Možno to niekoho prekvapí, no nebol Ír. Bol syn Rimanov, ktorí žili v Británii. Podľa legendy ho uniesli do Írska, kde musel pomáhať s ovcami. Najnovšie štúdie však ukazujú, že to nemuselo byť celkom tak – je možné, že šiel do Írska dobrovoľne a sám obchodoval s otrokmi.

7. Zbavil Írsko hadov

Ďalšia legenda spojená so svätým Patrikom hovorí, že z Írska odstránil všetky hady. Nie je to však pravda. Pravdou je, že v Írsku nikdy hady neboli – naposledy milióny rokov dozadu. Doba ľadová ich všetky zabila a kým sa ľad roztopil, Írsko sa oddelilo od ostatných krajín.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre