Luxembursko – malá nenápadná krajina, ktorá dokáže prekvapiť! Čím? Dozviete sa v článku.

176

Luxembursko rozhodne nepatrí k najväčším krajinám Európy, v skutočnosti je ešte oveľa menšie ako Slovensko, čo sa týka rozlohy aj počtu obyvateľov. Nachádza sa však v srdci Európy a rozhodne má čo svetu ponúknuť. Je sídlom mnohých renomovaných múzeí, reštaurácii ocenených hviezdou Michelin, ale nájdete tu aj veľa nádherných hradov.

Ide o krajinu, ku ktorej sa viaže skutočne veľa zaujímavých informácií. Tak sa pohodlne usaďte a pustite sa do nich. Možno vás zaujmú natoľko, že túto malú rozkošnú krajinu sami navštívite.

Luxembursko je druhým najbohatším štátom na svete

Autor fotografie je Cedric Letsch

Naozaj je to tak! Obyvatelia Luxemburska zarábajú v priemere dvakrát viac ako Američania a majú jeden z najnižších pomerov dlhu k HDP. To ale ani zďaleka nie je všetko – Luxembursko sa postupne presadzuje ako technologické centrum, čo prirodzene priťahuje pozornosť a záujem niekoľkých veľkých korporácií, ktoré si chcú práve v tejto krajine založiť európske ústredie.

Luxembursko je štvrtou krajinou s najnižšími cenami pohonných hmôt

Autor fotografie je Dawn McDonald

Ďalším faktom o Luxembursku je, že je v rámci Európy na štvrtok mieste v cene pohonných hmôt – napríklad za liter benzínu by ste tu zaplatili 1,48€ a za liter nafty 1,19€. Ohromné nie?

Luxembursko má spomedzi krajín EÚ najvyššiu minimálnu mzdu

S minimálnou mzdou 2313 € mesačne a priemernou mzdou 4910 € sa v roku 2022 stalo Luxembursko krajinou s najvyššou minimálnou mzdou. Treba ale povedať, že je to zároveň jedna z krajín s najvyššími nákladmi na život.

Luxembursko ponúka bezplatnú verejnú dopravu

Autor fotografie je Ant Rozetsky

Ide o vnútrozemský štát, ktorý dbá o blaho svojich obyvateľov. O tom svedčí aj fakt, že im poskytuje bezplatnú verejnú dopravu a týka sa to celej krajiny. Zahŕňa to vlaky, električky aj autobusy. Cestovanie tu je jednoduché a hlavne cenovo dostupné.

Luxembursko je jednou z najbezpečnejších krajín na svete

Miera kriminality v Luxembursku je pôsobivo nízka. V roku 2019 bola dokonca vyhlásená za najbezpečnejšiu krajinu na svete. Hovorí o tom aj skutočnosť, že po celej krajine pracuje v policajnom zbore len 2800 dôstojníkov a v celom Luxembursku sú len tri väznice.

Bývalý premiér Xavier Bettel bol prvým lídrom EÚ, ktorý uzavrel manželstvo s osobou rovnakého pohlavia

Autor fotografie je Teddy O

Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v Luxembursku legálne od 1. januára 2015. Medzi prvými sa to rozhodol využiť Xavier Bettel, ktorý sa v tom roku oženil so svojím partnerom, belgickým architektom Gauthierom Destenayom.

Politik, ktorý zastával funkciu predsedu vlády v rokoch 2013 až 2023, bol po islandskej premiérke Jóhanne Sigurðardóttirovej a belgickom premiérovi Eliovi Di Rupovi tretím otvorene homosexuálnym predstaviteľom vlády na svete.

Zdroj 1, Zdroj 2

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre