20 zaujímavostí o plači a slzách, ktoré si doteraz nevedel

1461

Každý z nás už plakal. Slzy a plač sú zaujímavou súčasťou každého jedného človeka. Či už sú to slzy šťastia, alebo smútku, predsa majú oveľa väčší význam ako len to. Ak sa chceš dozvedieť viac prečítaj si nasledujúce riadky.

1.

Ľudské oči produkujú tri rôzne druhy sĺz: bazálne slzy, ktoré sa starajú o rohovku; reflexné slzy, ktoré chránia pred dráždivými látkami; a emocionálne slzy

2.

Niektorí vedci predpokladajú, že slzy, ktoré plačeme, keď cítime silné emócie, obsahujú hormóny a proteíny, ktoré nie sú prítomné v slzách, ktoré chránia oči.

3.

Ľudské slzy sú pokryté mastnou vonkajšou vrstvou, ktorá udržuje slzu dostatočne hladkú na to, aby bola viditeľná.

4.

Slzy sú vytvárané slznými žľazami nad každým okom a sú rozptýlené po povrchu oka žmurkaním.

5.

Slzy sú odvádzané otvormi v rohoch očných viečok; odtiaľ sú prúdené do nosa a buď sa odparujú, alebo sa reabsorbujú.

pexels photo 6383217
Zdroj: Pexels

6.

Ľudské slzy sú pokryté mastnou vonkajšou vrstvou, ktorá udržuje slzu dostatočne hladkú na to, aby bola viditeľná.

7.

Hoci mnohé zvieratá ronia slzy, emocionálne slzy – slzy vznikajúce v dôsledku pocitov – sú výlučne ľudským fenoménom.

8.

Slzy sa skladajú z bielkovín, soli a hormónov.

9.

Hoci rôzne štúdie uvádzajú rôzne čísla, všetky sa zhodujú v tom, že ženy plačú najmenej dvakrát – a pravdepodobne aj viac – ako muži.

10.

Niektorí vedci sa domnievajú, že emocionálne slzy obsahujú stresové hormóny, takže plač spôsobuje, že sa človek cíti lepšie, pretože odstraňuje časť negatívneho stresu.

baby tears small child sad 47090
Zdroj: Pexels

11.

Plač od radosti sa veľmi nelíši od plaču zo smútku, dôležité podľa výskumníkov je, že umožňujú návrat do rovnovážneho stavu.

12.

Napriek občasným správam o opaku vedci nikdy nedokázali potvrdiť prípad emocionálneho plaču u žiadneho iného zvieraťa než u ľudí.

13.

Ľudia niekedy ronia slzy, keď zívajú, pretože zívanie spôsobuje chvíľkové napätie očných žliaz, čo spôsobuje, že tekutina z očí nemôže odtekať slznými kanálikmi a namiesto toho sa nám vylieva z očí.

14.

Mnohé spisy z Rímskej ríše spájajú slzy s romantickým potešením, pričom verili, že plač robí milovaného pre svojho milenca žiadanejším.

15.

Krájanie cibule spôsobuje slzenie, pretože uvoľňuje syn-propanethial S-oxid, dráždivú látku, ktorá pôsobí na slznú žľazu.

pexels photo 244395
Zdroj: Pexels

16.

Podľa rímskej mytológie sú kvapky rosy slzy bohyne Aurory, ktorá každé ráno plače nad smrťou svojho syna.

17.

Niektoré deti sa rodia s upchatými slznými kanálikmi, čo bráni odtoku sĺz do nosa.

18.

Teológ Tomáš Akvinský uviedol, že plač prináša úľavu, pretože je príjemné roniť slzy.

19.

Ľudia, ktorí trpia určitými formami klinickej depresie, už nepociťujú nutkanie plakať kvôli hlboko zakorenenému presvedčeniu, že nič nemôže zmierniť ich utrpenie.

20.

Fráza „krokodílie slzy“ znamená, že človek predstiera svoj smútok; pochádza z rozprávky o krokodíloch, ktorí zabili skupinu mužov a potom plakali, keď na nich hodovali.

pexels photo 14412044
Zdroj: Pexels

 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.