5 zaujímavostí o vlajkách z celého sveta, o ktorých ste možno doteraz netušili

5959

Vlajky sú symbolom národnosti, identity a jednoty pre každú krajinu. No aká je ich história a viete o nich nejaké zaujímavosti? V tomto článku sa pozrieme na niekoľko fascinujúcich faktov o vlajkách, ktoré vás určite prekvapia.

Nepál má jedinú vlajku na svete, ktorá nie je štvorec ani obdĺžnik

Nepál má vlajku s veľmi osobitným a unikátnym vzhľadom. Je to jediná vlajka na svete, ktorá nie je ani štvorec, ani obdĺžnik. Vlajka Nepálu sa skladá z dvoch rovnako veľkých trojuholníkov, ktoré sú umiestnené jeden na druhom. Sú obtiahnuté modrou farbou po kraji a vnútro vlajky je červené.

man in gray jacket and black pants standing on snow covered ground during daytime
Foto od Arun Ghimire na Unsplash

Vlajka Belize má najviac farieb zo všetkých vlajok na svete

Belize, malá karibská krajina, je domovom jednej z najpestrejších vlajok na svete. Jej vlajka má neuveriteľných 12 farieb – modrá, červená, biela a zelená tvoria hlavné pozadie, no potom je zdobená ešte ďalšími osemnástimi šípkami a hviezdami. Každý z týchto symbolov nesie hlboký význam pre krajinu a jej obyvateľov.

Belize National Flag“ od J. Stephen Conn is licensed under CC BY-NC 2.0

Dánsko má najstaršiu vlajku na svete

Vlajka Dánska, známa ako Dannebrog, sa považuje za jednu z najstarších vlajok, ktoré sa stále používajú. Tradícia hovorí, že v roku 1219 sa počas bitky pri Lyndanisse (dnešný Tallinn, Estónsko) z neba zjavila vlajka s bielym krížom na červenom pozadí. Táto legenda dodáva Dánskej vlajke status jednej z najstarších na svete.

red and white flag on pole
Foto od Mark König na Unsplash

Južný Sudán má najnovšiu vlajku na svete

Naopak, najmladšia vlajka patrí Južnému Sudánu, ktorý získal nezávislosť až v roku 2011. Ich vlajka je jednoduchá, no významná – čierna farba symbolizuje národ a zároveň odkazuje na tmu, ktorou prešiel počas svojej histórie. Červený trojuholník predstavuje krvácanie za slobodu a zelená symbolizuje bohatstvo krajiny.

a flag on a pole
Foto od aboodi vesakaran na Unsplash

Existujú tri typy vlajok podľa farieb

Panslovanské farby, ktoré sú biela, červená a modrá, sa objavujú vo vlajkách viacerých slovanských krajín, ako sú Slovensko, Česko a Rusko. Tieto farby sa spájajú s históriou a kultúrou Slovanov a symbolizujú ich jednotu a silu.

Podobne panafrické farby – žltá, červená a zelená – majú hlboký význam pre afroamerické a africké národy. Tieto farby sa objavujú vo vlajkách krajín ako Ghana, Kamerun či Južná Afrika a zastrešujú myšlienku jednoty, hrdosti a oslobodenia.

Panarabské farby, červená, biela, čierna a zelená, zase symbolizujú jednotu arabských národov. Tieto farby nájdeme vo vlajkách krajín ako Egypt, Irak, Jordánsko a Saudská Arábia.

Vlajky nás spájajú a predstavujú súčasť každého národa. Ich farby a symboly hlboko zakorenené v histórii a kultúre krajín, ktoré reprezentujú. Preto je dôležité si vážiť a rešpektovať tento významný symbol každej národnosti.

a street at night with a flag on a pole
Foto od Michael Pointner na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Michal
26. júla 2023 23:02

Podľa dedukcie na konci článku o farbách vlajky a ich príslušnosti k narodnosti sú vlastne Francúzsko, Holandsko, Anglicko, a USA, Kuba, Island, Nórsko atď. slovanské štáty 🤔