Závislosti niektorých kráľovských osobností? Detské bábiky aj kôň!

6799

Ako to už tak býva – len tri veci dokážu najviac zmeniť charakter človeka. Pýtate sa, ktoré to sú? No predsa peniaze, moc a sláva! Nielenže človeka zmenia, ale niekedy ho rovno privedú do šialenstva. História je plná ľudí, ktorí by mohli slúžiť ako exemplárny príklad. U niektorých z nich sa to šialenstvo neprejavilo naplno alebo to dokázali celkom dobre skrývať, no iní boli divní až do špiku kostí.

Zaujímajú vás podivné závislosti kráľovských osobností? Teraz vám ich predstavíme.

Kráľovná Juana I. Kastílska až príliš často trávila čas so svojím manželom

Zdroj Jeswin Thomas

Na tom by ešte možno nebolo nič divné, avšak bolo to v čase, kedy bol jej manžel už zosnulý. Juana nedovŕšila ešte ani vek dospelosti, keď ju rodičia vydali za Filipa Pekného z Rakúska. Prirodzene, netrvalo dlho a narodilo sa jej prvé dieťa, za ktorým nasledovali ďalšie. Philip svojej žene nebol verný, o čom vedela a privádzalo ju to do šialenstva. Stále častejšie ju napádali záchvaty zúrivosti, ktoré poukazovali na jej krehké psychické zdravie.

Keď potom Philip vo veku 28 rokov zomrel, Juanin psychický stav sa ešte zhoršil. Philipove mŕtve telo neustále hladila a bozkávala až kým nebolo nabalzamované a pochované v kláštore neďaleko Burgosu.

Krátko na to nechala rakvu opäť otvoriť, aby sa mohla na mŕtve telo pozrieť. Dokonca Philipovi pobozkala nohy. Všade kam sa pohla, rakva s telom jej zosnulého muža ju nasledovala. Až pokým ju neuväznili v paláci ako bláznivú.

Zvláštny vzťah Caligulu a jeho koňa

Zdroj Luana Azevedo

Gaius Julius Caesar Germanicus bol skôr známy pod menom Caligula. Známy bol pre spôsob, akým panoval a pre rozhodnutia, ktoré vykonal. Napríklad povolil incestné vzťahy medzi súrodencami (začalo sa to jeho vlastnou láskou voči sestrám, ktorá nebola taká veľká ako láska ku koňovi). Kôň sa volal Incitatus a Caligula ho poriadne rozmaznával – postavil mu mramorový domček, dokonca ho pozval k sebe na večeru, kde mu pripravili ovos zmiešaný s vločkami.

Existuje však aj legenda, ktorá hovorí o tom, že z neho mal Caligula spraviť konzula, no historici to odmietajú.

Sultan Ibrahim bol posadnutý žiadostivosťou

Zdroj: wikimedia common

Ibrahim I. sa narodil v Istanbule, hlavnom meste Osmanskej ríše. Ibrahim sa nemal stať panovníkom, nakoľko nebol najstarší. Dedič trónu sa ale aj tak obával a vo všetkých bratoch videl hrozbu, a tak ich pozabíjal. Ibrahima nechal žiť len preto, že si myslel, že je psychicky chorý a nepredstavuje hrozbu.

V čom tkvelo jeho šialenstvo? Bol posadnutý žiadostivosťou – mal veľký hárem žien, no svojim mužom nakázal, aby hľadali konkrétny druh ženy (tá mala byť divoká).

Ivan Hrozný sa vyžíval v týraní zvierat

Zdroj: wikimedia common

Ivan IV. bol korunovaný za prvého cára celého Ruska v roku 1547. Ako vládca bol však extrémne paranoidný, pričom jeho závislosťou bolo mrzačenie a zabíjanie ľudí. Samozrejme, s tyraniou začal ešte v detstve, kedy hľadal a následne týral zvieratá – napríklad chytal vtáky a mrzačil ich, aby nemohli lietať. Pre zábavu im vytrhával perie, ľuďom pichal do oka a rezal do ich tiel.

Cár Peter III. z Ruska trávil svoj voľný čas hraním sa s bábikami

Zdroj Teo Zac

Cár Peter III. sa v skutočnosti narodil v Nemecku, ale po smrti rodičov si ho vzala do opatery jeho teta Alžbeta, ruská cisárovná. Peter vládol Rusku v 18.storočí, no nie príliš dlhú dobu. O moc ho prekvapivo prebrala jeho manželka Katarína Veľká, o nejaký čas na to navyše zariadila, aby ho pripravili o život.

Ako by pôsobil vládca, ktorý sa stále a s obľúbou hráva s bábikami? Tobôž, keď to bolo na úkor intímnych povinností s vlastnou manželkou?

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre