Zemi trvalo milióny rokov, kým vytvorila v Tasmánii takéto jedinečné skalné formácie

849

Keď sa povie prázdna plocha, pravdepodobne si pomyslíte na teplé, asfaltové miesto, ktoré zväčša slúži ako parkovisko. V prírode je to však už niečo iné. Dnes tam totiž nájdeme zvláštne útvary, ktoré predtým nebolo vôbec vidieť. Podivná pravouhlá skalná formácia pripomínajúca akési bazény slanej vody, ktorá sa nazýva Eaglehawk Neck Tessellated Pavement sa nachádza v Tasmánii. Je to vlastne určitý druh erózie vytvorenej samotnou Zemou.

Foto od youtube

Tento podivný prírodný zázrak sa nazýva „tessellated pavement“, pretože sa podobá rímskemu štýlu dlaždíc, ale tieto „bazény“ určite nevytvoril žiadny interiérový dizajnér. Namiesto toho táto formácia spája Tasmániu s Tasmanským polostrovom. Bola vytvorená za miliónov rokov prirodzenej erózie. Podľa pracovnej skupiny Eaglehawk Neck Action Community Taskforce (ENACT) boli podivné a úzke praskliny v skale spôsobené pohybmi Zeme. Trhliny vyplnené slanou vodou pomaly erodovali okraje.

Takzvané chodníky sa skladajú z dvoch druhov formácií. Aj keď je tento typ erózie veľmi zriedkavý, na Zemi sa nachádzajú aj ďalšie miesta, medzi ktorými nájdete napr. slávnu Giant’s Causeway v Írsku či Fingalovu jaskyňu v Škótsku. Eaglehawk krk je považovaný za hlavnú bránu k mnohým atrakciám v Tasmánii, vrátane Port Arthur, Devil’s Kitchen či Národného parku Tasman.

Tessellated dlažba sa nachádza na severnom konci pláže Pirates Bay. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa tam dostať, je zastaviť sa tam počas cesty do Port Arthur z Hobartu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre