List židovky, ktorá unikla holokaustu, sa našiel na blšom trhu. Po 76 rokoch bol konečne doručený

4012

Dňa 27. januára si ľudia každoročne pripomínajú utrpenie židovskej komunity počas druhej svetovej vojny. Práve v tento deň, v roku 1945, bol oslobodený komplex koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, neďaleko poľského mesta Osvienčim. V období druhej svetovej vojny zabili nacisti počas holokaustu približne 6 miliónov Židov. Uniknúť pred týmto utrpením sa podarilo Ilse Loewenbergovej, ktorá vyskočila zo smrtiaceho vlaku smerujúceho do Osviečimu.

Zdroj: wikimedia

List, ktorý židovka Ilse napísala v roku 1945 svojej sestre, našiel prijímateľa až po 76 rokoch. V dojímavom, ručne písanom liste informovala o smrti rodičov, súrodencov a príbuzných, ktorých zabili nacisti v koncentračnom tábore.

Stratený dopis sa záhadne našiel po mnohých rokoch na blšom newyorskom trhu. Kúpila ho Chelsey Brownová, 28-ročná spisovateľka a influencerka. Keďže rada pátra po pôvodných majiteľoch starých vecí, rozhodla sa doručiť tento list do správnych rúk, a to Ilsinej praneteri Jill Butlerovej.

„Keď som sa spojila s Jill, myslela si, že ide o vtip. Potom prišiel šok. Dostať do rúk tento list pre ňu veľa znamenalo. Bolo to, akoby sa na malý moment Ilse opäť objavila v jej živote,“ povedala Chelsey.

Zdroj: Youtube

V emotívnom liste opisuje Ilse aj svoje trápenie po smrti muža, ktorého zabilo Gestapo. Chelsey sa až neskôr dozvedela celý príbeh bojovníčky Ilse. Po úteku sa vraj v Berlíne skrývala deväť mesiacov, až do skončenia vojny. Z celej rodiny Loewenbergových prežila len ona a sestra Carla.

ZDROJ1, ZDROJ2

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre