V ankete Zlatý volant to vrelo. Aké nové autá na predaj vyhrali? 

204

Medzi nové autá patrí aj plne elektrický crossover Kia Niro, ktorý tento rok získal prestížne ocenenie Zlatý volant. Ide o nemeckú anketu, ktorá sa časom stala jedným z hlavných ukazovateľov obľúbenosti vozidiel. Udeľuje sa každoročne od roku 1973. Ako to celé prebieha a čím si Kia Niro zaslúžila toto ocenenie? Vysoko sa umiestnili aj ďalšie vozidlá značky Kia, aké?

kia gb574c8505 1920
Foto: pixabay

Najlepšie autá z celého sveta

Anketa Zlatý volant sa delí na niekoľko kategórií. V každej z nich si čitatelia zo všetkých vozidiel motoristického týždenníka Auto Bild a magazínu Bild am Sonntag zvolia prvú trojicu. Tá postúpi pred odbornú porotu, ktorá určí víťaza a konečné poradie.

 

Tento rok sa v porote zišlo až 21 členov s rôznymi povolaniami a záujmami. Medzi najznámejšie mená patrí bývalý pretekár Formule 1 Hans-Joachim Stuck, pretekár rally Isolde Holderied, herec Tom Beck či influencerka Betty Taube. 

Kategórie ankety

Súťaž Zlatý volant roku 2022 tvorilo 7 kategórií: 

 • malé a kompaktné autá
 • stredne veľké a luxusné vozidlá
 • kompaktné SUV
 • stredne veľké SUV
 • veľké SUV
 • rodinné autá
 • športové autá

 

K tomu sa pridali aj 4 kategórie označené ako:

 • Najlepšie auto do 30 000 €
 • Najlepšie auto do 50 000 €
 • Inovácia roka
 • Najkrajšie auto 

Víťazná zostava značky Kia

Predaj áut s označením SUV rastie na popularite. Preto nie je prekvapením, že o kategóriu s kompaktnými SUV bol veľký záujem. Aké SUV si tento rok prevzalo toto prestížne ocenenie? 1. miesto získala elektrická Kia Niro a 2. miesto Kia Sportage Plug-in-hybrid.

 

Tieto 2 modely nie sú jediné, ktoré hrdo prezentovali značku Kia. V kategórií stredne veľké a luxusné vozidla získala Kia EV6 GT 2. miesto. Za zmienku stojí, že na trh bola uvedená len v auguste 2022. Má predstavovať športovú verziu model Kia EV6, ktorý získal ocenenia:

 

 • 5 hviezd za bezpečnosť od Euro NCAP
 • Viacero ocenení v IF DESIGN AWARDS 2022
 • Víťazstvo v súťaži Red Dot Design Awards 2022

 

Portfólio elektrických modelov automobilky Kia plánuje každým rokom navýšiť. Do roku 2027 ich má byť až 14. Doposiaľ uvedená trojica modelov Kia Niro EV, Kia EV6 a Kia EV6 GT sú len začiatkom toho, čo vás čaká v budúcnosti plnej elektromobilov. 

Zlatý volant po minulé roky

Modely Kia nie sú v ankete Zlatý volant po prvýkrát medzi najlepšími. V roku 2019 získal model Kia XCeed 1. miesto v kategórií Najlepší automobil pod 35 000 €. Odvtedy je logo Kia takmer pravidelne medzi TOP 3 vozidlami v niektorých z kategórií ankety. 

Rok po víťazstve Kia XCeed prišiel ďalší triumf. V roku 2020 sa 4. generácia modelu Kia Sorento ocitla na prvom mieste v kategórii veľké SUV. Porazila tým aj veľkých hráčov ako sú BMW či Aston Martin. Moderné autá s logom Kia si získavajú priazeň po celom svete. 

Čo očakávať od budúcnosti?

Rebranding značky Kia v roku 2021 vniesol automobilke nový vietor do plachiet. Popularita nových modelov rastie. Prvé 3 kvartály tohto roka znamenali pre spoločnosť Kia 5,1 % nárast predaja automobilov oproti minuloročným 4,2 %.

 

Aký recept sa skrýva za týmto úspechom? Široké portfólio vlastností, ktoré všetky vozidlá ponúkajú. Či už je to bohatá výbava, dynamický pohon, nové technológie budúcnosti a mnoho ďalších faktorov.

 

S modelmi ako je Kia Sportage či rodina Kia Ceed sa na slovenských cestách stretnete pravidelne. Ich spoľahlivosť si mnohí nevedia vynachváliť. Očakáva sa, že k týmto vozidlám pribudnú aj nové elektrické modely. 


Skvelou správou je, že tohtoročných výhercov Kia EV6 GT a Kia Niro EV si môžete objednať. Kia má svoje nové autá na predaj stále k dispozícií. Stačí v nich len jemný dotyk s plynom a pocítite to. Pohyb, ktorý inšpiruje. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.