Zločiny proti ľudskosti – hrôzostrašné vládnutie ugandského diktátora!

676

Neľútostný a krutý muž, ktorého vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme, právom dostal aj prezývku – mäsiar z Ugandy. Spáchal totiž toľko hrôz a zverstiev, že sa človeku ľahko urobí nevoľno. Reč je o Idi Aminovi, ktorý v roku 1971 prevzal v Ugande moc. Svojou krutosťou vládol nekonečných 8 rokov! Zločiny, ktoré spáchal, zahŕňali prenasledovanie pre etnikum, politické represie, mimosúdne popravy a mučenie. 

Nevie sa presne koľko životov si jeho vláda vyžiadala, no predpokladá sa, že okolo 100 tisíc. Našťastie ho v roku 1979 ugandskí nacionalisti vyhnali z krajiny, s čím mal ešte obrovské šťastie. Zostal žiť v exile, v Saudskej Arábii, kde v roku 2003 zomrel na zlyhanie orgánov.

Tvrdil o sebe, že je kanibal

Zdroj: wikimedia common

Medzi ľuďmi sa o ňom hovorilo, že vo svojej chladničke skladuje hlavy svojich obetí a že nemal problém jesť časti ľudského tela. Údajne sa k tomu mal aj verejne priznať, minimálne bývalému ministrovi zdravotníctva. Možno to však povedal len preto, aby ľudí vystrašil.

Dal postaviť podzemné väzenie s mučiarňou

Obávané väzenie postavili v 70.rokoch minulého storočia Izraelčania na Aminov popud. Pôvodne mala táto budova slúžiť ako zbrojnica. Vstup bol elektrifikovaný a samotné komory boli obklopené kanálom takisto elektrifikovanej vody. 

Okrem toho, že všade bola tma, sa v komorách nachádzali zvratky, výkaly a krv. V jednej jedinej sa tlačila aj stovka ľudí, ktorí sa postupne dusili, pretože im v týchto priestoroch dochádzal kyslík. Veľa z nich zahynulo aj od hladu. Našli sa ale aj takí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli ukončiť svoj život skokom do vody. 

Násilie neuplatňoval len na politických nepriateľov, ale aj nevinných civilistoch

Zdroj: wikimedia common

Nechal mučiť a pripraviť o život politických rivalov, rôznych úradníkov, ale častokrát zabil aj obyčajných farmárov, študentov, ale aj náboženských predstaviteľov – vrátane arcibiskupa ugandskej cirkvi Jananiho Luwuma.

Vyhodil 80 tisíc ázijských občanov 

Amin sa rozhodol vyhladiť celú ázijskú populáciu z územia Ugandy. Dokonca tvrdil, že mu to prikázal samotný Boh. Dal im 80 dní na to, aby odišli sami, inak by to malo fatálne následky. Mohli si vziať len toľko, koľko sami uniesli a všetky obchody, ktoré vlastnili, im boli skonfiškované a odovzdané do rúk Aminovým vyvoleným.

Tento krok prispel k rozpadu ekonomiky aj samotnej krajiny – odišlo veľké množstvo kvalitných lekárov, zubárov, učiteľov aj technikov! 

Bez dôkazov popravoval ľudí za zradu

Zdroj Yusef El Gzzar

Mal neustálu potrebu niekoho potrestať, nezáležalo mu na tom, či sa dotyčný skutočne previnil alebo nie. Každého o kom mal pocit, že sa previnil, nechal popraviť zastrelením. Následne telá týchto ľudí nechal odpratať do Nílu (na hladine bolo vidieť veľké množstvo plávajúcich tiel). 

Bol prakticky negramotný

Zdroj: wikimedia common

Ktovie do akej miery prispela jeho negramotnosť k zverstvám, ktoré spáchal. Absolvoval len 4 roky školy, kvôli čomu sa cítil ohrozený, najmä vzdelanými Afričanmi. 

Takže namiesto vzdelávania sa alebo dosadzovania inteligentných, schopných ľudí na mocenské pozície, jednoducho vyhladil väčšinu intelektuálnej triedy. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre