Šesť znepokojujúcich faktov, ktoré sú naozaj skutočné

1042

Na desivých, neveselých faktoch je niečo, čo je rovnako presvedčivé ako príbeh so šťastným koncom. Každý vie, že ľudská povaha má temnú stránku a že svet môže byť krutým a nemilosrdným miestom. Povznášajúce anekdoty sú skvelé, ale skúmanie temnoty môže byť poučné aj uspokojujúce. Ak sa tu dá nájsť nejaká téma, tak práve táto. Ponúkame vám výber bizarných faktov týkajúcich sa historických a moderných tragédií, vedy, športu a ďalších.

Temná história zneužívania na ostrove Pitcairn

Ostrov Pitcairn je od svojho najbližšieho obývaného „suseda“, Tahiti, vzdialený približne 2172 km. Má len toľko vegetácie, aby uživil niekoľko stoviek obyvateľov, a v roku 1789 sa stal domovom vzbúrencov z lode H.M.S. Bounty, ktorí boli fakticky izolovaní až do roku 1808. Títo muži a ich tahitské družky vytvorili malú populáciu, ktorá na ostrove žije dodnes.

Autor fotografie je Marek Okon

V tejto komunite však dochádzalo aj k sexuálnemu zneužívaniu detí v takej miere, aká sa nevyskytuje takmer nikde inde. Prvá sťažnosť prišla v roku 1996, keď istý minister obvinil 20-ročného syna starostu Steva Christiana Shawna zo znásilnenia jeho 11-ročnej dcéry. Britské úrady začali vyšetrovanie. Christian a jeho obhajcovia tvrdili, že zneužívanie bolo jednoducho súčasťou polynézskej kultúry. O osem rokov neskôr však úrady odsúdili šesť mužov vrátane Christiana na základe 33 obvinení – niektoré z nich sa týkali obdobia spred 40 rokov. Týchto šesť mužov predstavovalo tretinu mužskej populácie ostrova.

Brazílsky futbalový rozhodca bol v roku 2013 rozštvrtený davom

Rok pred tým, ako mala Brazília hostiť majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2014, došlo k šokujúcemu incidentu násilia súvisiaceho s futbalom, ktorý spochybnil vhodnosť krajiny ako hostiteľa. Incident sa stal v brazílskom štáte Maranhão a začal sa ako mnohé iné amatérske futbalové zápasy. Devätnásťročný Otávio Jordão da Silva Cantanhede išiel na bicykli zo svojho domu na neďaleké ihrisko, aby si zahral futbal. V prvom polčase hral v obrane, ale po tom, čo si vyvrtol členok, sa presunul na post rozhodcu.

Autor fotografie je Daniel Norin

Počas druhého polčasu da Silva Cantanhede udelil žltú kartu 30-ročnému Josemirovi Santosovi Abreuovi, príležitostnému spoluhráčovi, ktorého označil za svojho priateľa. Abreu sa postavil proti da Silvovi Cantanhedemu, ktorý mu následne udelil červenú kartu. Incident sa ďalej stupňoval a da Silva Cantanhede dvakrát bodol svojho údajného priateľa. Abreu zomrel cestou do nemocnice. Na odvetu vtrhli na ihrisko štyria Abreuovi priatelia. Pod vplyvom alkoholu, drog a hnevu davu štvorica zaútočila na da Silvu Cantanhedeho a nakoniec ho rozštvrtila a sťala.

Mongoli hodovali na svojich nepriateľoch, ktorí boli ešte nažive

V 13. storočí viedli dvaja z Čingischánových najlepších generálov, Subutai a Jebe (nazývaný aj Jebei), inváziu cez Gruzínsko do ruskej stepi. V tom čase bola najsilnejšou regionálnou mocnosťou konfederácia ruských kniežat sústredená v mestách Kyjev a Vladimír.

Zdroj: William Cho/Flickr

Po tom, ako Mongoli porazili ruské sily v bitke pri rieke Chalcha, sa niekoľko ruských kniežat vzdalo. Na následnú oslavu víťazstva Mongoli postavili drevenú plošinu na hodovanie – ale zároveň pod ňou pochovali ešte žijúcich ruských šľachticov. Následná oslava potom spečatila ich osud.

Muž z Ohia bol omylom vyhlásený za mŕtveho, požiadal sudcu o zmenu rozhodnutia a prehral

V roku 1986 mal obyvateľ Ohia Donald E. Miller Jr. veľké dlhy a nemohol platiť výživné na svoje dve dcéry, preto opustil mesto a vydal sa na juhovýchod, aby si našiel prácu. O osem rokov neskôr jeho bývalá manželka Robin Millerová, ktorej dlhoval tisíce dolárov, podala žiadosť na dedičský súd, aby vyhlásil dávno nezvestného Donalda za mŕtveho. Súd jej vyhovel.

Autor fotografie je Mayron Oliveira

V roku 2013 sa Donald vrátil do Ohia. Potreboval vodičský preukaz a reaktiváciu svojho čísla sociálneho zabezpečenia, a tak požiadal sudcu o zrušenie vyhlásenia za mŕtveho. Keďže však zákony štátu Ohio uvádzali, že vyhlásenie za mŕtveho nemožno zrušiť viac ako tri roky po jeho vydaní, sudca to zamietol. Je to bizarný prípad, ale nie neslýchaný. Každý rok je v USA približne 40 ľudí omylom vyhlásených za mŕtvych.

Bobby Driscoll, ktorý nahovoril Petra Pana, bol pochovaný v neoznačenom hrobe po tom, čo zomrel bez prostriedkov a sám

História Hollywoodu je plná detských hercov, ale len málo z detských osudov je tak tragických ako osud Bobbyho Driscolla. Narodil sa v marci 1937, ako päťročný bol objavený v pasadenskom holičstve a začal účinkovať vo filmoch a televíznych reláciách. Jeho prelomová úloha bola v Disneyho muzikáli Pieseň o Juhu z roku 1946. Neskôr si zahral v niekoľkých ďalších disneyovkách vrátane filmu Peter Pan, ktorý vznikol v roku 1949, ale do kín bol uvedený až v roku 1953.

Autor fotografie je Bob Coyne

Driscollovo šťastie sa však zmenilo, keď Howard Hughes v roku 1948 kúpil štúdio RKO, ktoré bolo v tom čase distribútorom spoločnosti Disney. Hughes nemal rád detských hercov a nasledujúci rok prepustil Driscolla spolu s ďalšími 700 zamestnancami. Driscoll začal vo veku 17 rokov užívať heroín a v roku 1961 ho poslali do väzenia, čím sa jeho herecká kariéra fakticky skončila. Nakoniec sa presťahoval do New Yorku a stal sa súčasťou okruhu priateľov Andyho Warhola, než vo veku 31 rokov zomrel sám v opustenom činžiaku. Bol pochovaný v neoznačenom hrobe na newyorskom Hart Islande.

Mláďatami, vystavenými v chicagskom Múzeu vedy a priemyslu, neskôr kŕmia zvieratá v zoologickej záhrade

Od roku 1954 sa milióny detí tešia z pohľadu na čerstvo vyliahnuté mláďatá v chicagskom Múzeu vedy a priemyslu a dnešná verzia výstavy učí deti aj o genetike a DNA. Zvyčajne sa každý deň vyliahne asi 20 mláďat, čo je približne 8 000 ročne. Ako však v roku 2016 odhalila spravodajská stanica CBS News Chicago, múzeum nie je stodola a tieto mláďatá musia niekam ísť.

Autor fotografie je Afra Ramió

Múzeum preto mnohé z nich posiela do zoologickej záhrady v Lincolnovom parku, kde ich zmrazia a kŕmia nimi mäsožravce, ako sú levy, krokodíly, tigre, hady, supy a sovy. Približne 1 000 mláďat, ktoré mali šťastie, uniklo tomuto osudu; tie z plemena java, ktoré sa považuje za vzácne dedičné plemeno, môžu vyrastať a žiť na farme vo vidieckom meste La Fox v štáte IL.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre