Zopár nezmyselných „faktov“ o náboženstvách, ktorým by ste nemali veriť

823

Náboženstvá boli v histórii pre mnohých ľudí zdrojom útechy, vedenia a spoločenstva. Existuje však aj mnoho mylných predstáv a nezmyselných „faktov“ o náboženstvách, ktoré môžu viesť k nepochopeniu a dezinformáciám. V tomto článku vyvrátime niektoré z týchto mýtov a objasníme pravdu, ktorá sa za týmito mylnými predstavami skrýva.

Katolícki kňazi sú s väčšou pravdepodobnosťou pedofili ako „normálni“ ľudia

Škandál okolo sexuálneho zneužívania katolíckej cirkvi je dobre známy a spôsobil veľké škody na jej povesti. Mnohí ľudia, aspoň dočasne, stratili vieru v cirkev a vadilo im nielen to, koľko detí bolo zneužitých, ale aj to, ako sa to riešilo. Dnes sú vtipy o katolíckych kňazoch ako pedofiloch bežné. Ako sa však často hovorí, nejde o zločin, ale o krytie. Skutočným problémom škandálu sexuálneho zneužívania bol spôsob, akým sa to krylo, a spôsob, akým sa kňazi presúvali, aby mohli zneužívať ďalej. Dôkazy ukazujú, že pravdepodobnosť, že katolícki kňazi budú pedofilmi, nie je o nič vyššia ako u kohokoľvek iného, kto skončí v pozícii, v ktorej má moc nad dieťaťom.

Mnohí veria, že hinduisti uctievajú mnoho bohov, ale je to zložitejšie

Väčšina ľudí počula o hinduizme, väčšinovom náboženstve Indie, a tak má o ňom svoju predstavu. Najrozšírenejším presvedčením je, že hinduizmus je polyteistické náboženstvo s mnohými, mnohými bohmi, ktorých je takmer viac, než by ktokoľvek mimo oddaných stúpencov mohol vôbec sledovať. Je to však mylná predstava založená na nedostatočnom pochopení fungovania ich náboženstva. Hinduizmus nie je polyteistický, ale henoteistický. Henoteizmus je viera, že existuje jedna božská bytosť, ale ešte ďalší bohovia, ktorých možno uctievať. Je to komplikované, pretože ide o veľmi staré náboženstvo s mnohými odnožami.

Aztékovia boli možno oveľa väčší kanibali, ako si dokážete predstaviť

Aztékovia sú jednou z najfascinujúcejších a zároveň najdesivejších starovekých kultúr. Fakty, ktorými si môžeme byť istí, sú, že na uctievanie svojich bohov, najmä Quetzalcoatla, hadieho boha, obetovali nespočetné množstvo ľudských bytostí. Robili to veľmi verejne a cielene krvavým spôsobom, ktorý by si dnes asi ťažko vedeli predstaviť aj tie najkrutejšie kultúry. Existujú historické dôkazy, že varili časti tiel v hrncoch a že šľachtici pravdepodobne dostávali najviac koristi. Niektorí historici sa domnievajú, že veľkým dôvodom, prečo to robili, bola snaha komunikovať so svojimi bohmi, čo podporuje aj fakt, že ľudí nejedli len počas hladomoru.

Islamské ženy sú svojimi krutými manželmi nútené nosiť hidžáb

Islam je jedným z najväčších náboženstiev na svete, čo je zaujímavé vzhľadom na to, že medzi tými, ktorí ho nepraktizujú, je pravdepodobne aj jedným z najviac nepochopených. Jedným z najrozšírenejších presvedčení o islame je, že ženy sú nútené zakrývať sa, najmä hlavu, niečím, čo sa nazýva hidžáb. V niektorých krajinách došlo k veľkým kontroverziám, keď sa ich krajina alebo štát snažili zakázať, tvrdiac, že sú symbolom náboženského útlaku žien. Ide však o nepochopenie toho, ako funguje islamské náboženstvo a s ním spojené kultúry. Hoci niektoré krajiny s islamskou väčšinou nútia ženy, aby si zakrývali hlavu, väčšina z nich to nerobí. Prieskumy ukázali, že hoci si väčšina ľudí v islamských krajinách myslí, že ženy by si mali zakrývať hlavu, zároveň si myslia, že by to malo byť na žene. Okrem toho existuje len málo dôkazov, že muži ich nútia nosiť ich, pretože sú to práve ženy, ktoré protestujú a tvrdia, že sú potláčané ich práva praktizovať svoje náboženstvo, keď sa ich snažia zakázať.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre