Zopár pravidiel slušného správania, ktoré by sme mali učiť naše deti

2203

Obyčajné „prosím“ a „ďakujem“ sa pomaly vytráca z našich životov. Úplné základy výchovy chýbajú dnešným deťom a je veľmi smutné, že aj niektorým dospelým. Keďže je všeobecne známe, že najlepšie vo výchove je ísť deťom príkladom, mali by sme sa na tým zamyslieť. Dnešná doba je rýchla a neostáva nám čas takmer na nič, keď však chceme mať z detí slušných ľudí, niektoré veci je potrebné im vštepovať od malička.

Musia vedieť, kedy odložiť telefón

3 72
Zdroj: canva

Deti dnešnej doby sú prakticky zrastené so svojimi telefónmi. Už tie najmenšie z nich jeden vlastnia a sú na nich prakticky stále. V rámci správania sa v spoločnosti, či už je to v rodine alebo medzi inými deťmi, je fajn ich naučiť aspoň základnú etiketu smartfónov. Ak ste o tom ešte nepočuli, nič sa nedeje. Ide o to, aby deti, ale dospelí vedeli, že je neslušné byť na mobile, keď sa s vami niekto rozpráva, pri spoločnom jedle alebo počas príležitostí, ktoré si vyžadujú, aby ste sa sústredili na niečo iné ako na svoj smartfón. Nie je v tom žiadna veda. Stačí použiť zdravý rozum.

Vedieť povedať „nemáte začo“

4 44
Zdroj: canva

Je skvelé, keď ste pokorili prvú métu a vaše dieťa vie povedať „prosím“ a „ďakujem“. Je ale veľmi prospešné, ak sa čím skôr naučia a ďalšie zdvorilostné frázy, ktoré na „prosím“ a „ďakujem“ nadväzujú. Nemusíte nad nimi nejako hlboko premýšľať, zase ide iba o obyčajné „nemáte začo“ alebo „bolo mi potešením“. Posúva to vaše dieťa v komunikácii na úplne inú úroveň.

Malé dobré skutky

5 50
Zdroj: canva

Malé láskavosti robia život každého človeka krajším. Či už láskavosť rozdávate alebo dostávate. Keď je k vám niekto milý a láskavý, váš deň je odrazu lepší. Naše deti také niečo zvládnu tiež. A ľavou – zadnou. Sú to také tie drobnosti, že podržia niekomu dvere, zdvihnú niekomu niečo zo zeme, keď to spadne alebo pustia niekoho v rade pri pokladni. Ak sa učia láskavosti, bude to pre nich úplne prirodzený spôsob, ako sa správať k cudzím ľudom, ale aj k rodine. Keď váš syn vybehne sám od seba z domu a povie: „Mami, idem Ti pomôcť s taškami..:“, nebudete mať z toho dokonale hrdý pocit?

Čakať na jedlo, kým sú všetci pri stole usadení

6 40
Zdroj: canva

Jedná sa samozrejme a väčšie formálne udalosti, kde sa trocha etikety vyžaduje. Je to však niečo, čo si deti ponesú so sebou do dospelosti. Môžete s nimi trénovať podľa vašich súkromných večerí, aby si na to zvykli.

Mali by si uvedomovať svoju hlasitosť

7 38
Zdroj: canva

Deti plačú, kričia, radi sa smejú a vedia byť neskutočne hlasné. Je úlohou rodiča, aby dieťa naučil ako so svojou hlasitosťou pracovať. Nie je to o tom, že pokazí hru alebo, že dieťa budete neustále napomínať. Je potrebné nájsť zlatú strednú cestu.

Mali vedieť nechať iných dohovoriť

8 18
Zdroj: canva

Ďalším problémom, ktorý sa vyskytuje veľmi často aj u dospelých je, že nenechajú druhých dohovoriť. Každý by mal mať priestor vyjadriť sa a je veľmi neslušné stále všetkých prerušovať. Dieťa sa musí k takému niečomu viesť, lebo samé tomu nerozumie. Musí byť trpezlivé a počkať si na to, kedy príde naňho rad. Rôznymi hrami a tréningom sa to naučiť dá a vaše dieťa bude kľudnejšie a trpezlivejšie aj v iných veciach.

Na učenie taktu nie je nikdy príliš skoro

9 15
Zdroj: canva

Určite ste zažili aj vy veľmi nepríjemnú trápnu situáciu, keď sa vaše dieťa opýtalo nahlas, čo boli voči ostatným neslušné a netaktné. Ako napríklad: „prečo je ten ujo na vozíku?“ alebo „ prečo ten ujo vyzerá, ako by čakal bábätko?“. V týchto prípadoch nemáte inú možnosť iba trpezlivo vysvetľovať, čo je vhodné a čo nie. Naučiť dieťa nech vám to pošušká do ucha, je ideálnym riešením, kým sa nenaučí základnému umeniu taktu.

Zakryť si ústa pri kašlaní alebo kýchaní

10 15
Zdroj: canva

Nočná mora všetkých rodičov je keď ich dieťa prinesie zo školy alebo škôlky nejakú chorobu. Deti sú v kolektíve a častokrát sa tomu zabrániť nedá. Bolo by to však omnoho lepšie, keby si už najmenšie deti vedeli zakryť ústa a nos, keď kašlú a kýchajú a ideálne si hneď potom ísť umyť ruky. Povedzme si pravdu, nikomu nie je príjemné keď naňho niekto kašle alebo kýcha. Je to vyslovene neslušné.

Základná etiketa pri používaní sociálnych médií

11 13
Zdroj: canva

Decká sú na sociálnych sieťach takmer okamžite a je fajn, aby ovládali aspoň základné pravidlá. Je potrebné im vysvetliť, ako sociálne siete fungujú a že nie všetko na sociálne siete  patrí. V rámci slušného správania by mali vedieť, že bez povolenia by nemali pridávať fotky, videá a príspevky s inými ľuďmi. Vždy sa ich najskôr musia spýtať.

Mali by sa vedieť predstaviť

12 9
Zdroj: canva

Nesmú sa hanbiť a čakať, že to niekto urobí za nich. Nech od malička trénujú ako sa predstaviť a ako sa pozdraviť keď niekam prídete alebo sa s niekým stretávate po prvý krát. Okrem toho, že je to veľmi slušné, vaše dieťa mať problém s nadväzovaním sociálnych kontaktov ani v budúcnosti.

Byť dochvíľny

13 6
Zdroj: canva

Je to cnosť, ktorá v dnešnej uponáhľanej chýba polovici populácie. Keď sa to neučíte už v detstve, je potom ťažké prísť na ten trik v dospelosti. Ľudia, ktorí neustále meškajú, nie sú vo všeobecnosti veľmi obľúbení a nechať niekoho zakaždým čakať je veľmi neslušné. Deti to môžu začať chápať veľmi rýchlo. Či už sa jedná o ich krúžky alebo stretnutia v pieskovisku, dajte si záležať na tom, aby dieťa vnímalo čas.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.