Veci, ktoré považujeme za samozrejmé – 3% ľudí si nedokáže predstaviť veci v mysli a 40% Američanov nevie, prečo oslavujú 4.júl

839

V rozsiahlej oblasti ľudského poznania existuje nespočetné množstvo aspektov poznania, ktoré často považujeme za samozrejmé. Od schopnosti vizualizovať si obrazy v mysli až po historický význam slávnych udalostí – tieto zdanlivo všedné aspekty nášho života majú hlboký význam pre naše chápanie seba samých a sveta okolo nás. Prekvapujúce je, že nedávne štúdie odhalili, že prekvapujúce percento jednotlivcov nemá tieto základné schopnosti.

3 % populácie si nevedia predstaviť veci v mysli

Pri ôsmich miliardách ľudí predstavujú tri percentá populácie 240 miliónov. A práve toľko ľudí na svete nemá žiadnu predstavivosť. Na základe výskumu tri percentá ľudí si nedokážu v mysli vyvolať žiadny obraz. Takže zatiaľ čo väčšina z nás počuje slovo „pes“ a predstaví si rozkošnú malú čivavu, 240 miliónov ľudí trpí niečím, čo sa nazýva afantázia, keď si nedokážu v mysli predstaviť veci. Dokážu pochopiť pojem pes, opísať psa a uviesť všetky fakty o psoch, ktoré poznáte, ale v ich hlave neexistuje žiadny obraz, ktorý by ich sprevádzal.

Do roku 2003 tento jav nemal ani názov a vznikol po tom, ako muž, ktorý podstúpil operáciu, oznámil, že stratil túto schopnosť. Lekári to nevedeli nijako vysvetliť, ale keď sa to dostalo na titulné stránky novín, písalo mnoho ľudí, že sú na tom rovnako a vždy si mysleli, že keď ľudia hovoria o predstavovaní si vecí v mysli, že je to metafora.

red rose on Imagine text with
Autor tejto fotografie je Michael Aleo

40 % Američanov nevie, prečo oslavujú 4. júl

Jedným z nebezpečenstiev tradícií je strata ich významu. V roku 2023 sa objavila skutočne ohromujúca správa, podľa ktorej až 40 % Američanov nevie, prečo sa oslavuje 4. júl. Napriek tomu, že ide o jeden z najzarytejších a jednoznačne najpatriotickejších sviatkov v kalendári, presný dôvod tohto sviatku im nebol známy. V roku 2011 podobný prieskum dospel k záveru, že len 58 % Američanov vie, čo Amerika oslavuje.

time lapse photography of sparkler and U.S.A flag let
Autor tejto fotografie je Stephanie McCabe

70 % ľudí nevie identifikovať morské plody, ktoré jedia

Ľudia ich milujú. Ale milovať ich a mať o nich znalosti sú dve rozdielne veci. Podľa jedného prieskumu 70 % ľudí nevie identifikovať, čo jedia. A ak sa vám to zdá absurdné, zvážte, ako by ste si počínali, keby pred vás niekto položil šesť rôznych celých rýb bez etikiet a požiadal vás, aby ste každú z nich identifikovali.

V Európe boli ľudia požiadaní, aby urobili presne to isté so šiestimi bežne konzumovanými rybami a v priemere správne identifikovali dve zo šiestich. Briti a Belgičania nedokázali celkovo dosiahnuť také vysoké skóre. Najhoršie dopadli Briti a najlepšie Španieli. Časť problému je samozrejme v tom, že ľudia často kupujú ryby ako filety, a nie celé, a ďalším problémom je, že sú často nesprávne označené.

brown bread on brown wooden tray
Autor tejto fotografie je Max Mota

300 miliónov ľudí na svete nemá ani jedného priateľa

Niekedy sa hovorí o osamelosti ako o epidémii a to znie veľmi metaforicky a možno aj hyperbolicky. Na svete žije osem miliárd ľudí, je niekto naozaj sám? Áno. Podľa prieskumov verejnej mienky 300 miliónov ľudí na svete, nemá jediného priateľa. Ani jedného človeka, ktorého by považovali za skutočného priateľa.

Viac ako 20 % ľudí má pocit, že nemajú priateľov ani rodinu, na ktorú by sa mohli spoľahnúť. Možno to niektorí z týchto ľudí príliš dramatizujú a možno nie, ale v každom prípade je to veľmi smutná štatistika. Iné prieskumy ukázali, že 27 % mileniálov uvádza, že nemá žiadnych blízkych priateľov. V prípade generácie X je to 16 % a v prípade generácie Boomers 9 %.

grayscale photo of woman right hand on glass
Autor tejto fotografie je Kristina Tripkovic

Tri miliardy ľudí nikdy nepoužili internet

Aký význam má internet pre váš život? Pre niektorých je nepostrádateľný, pre iných je to len veľmi príjemná funkcia. Niektorí ľudia sa mu dokonca vyhýbajú, ak sa tomu dá veriť. Koľko ľudí ho však vôbec nikdy nepoužilo? Je ľahké predstaviť si časti sveta, kde internet z pohodlia našich vlastných počítačov a telefónov nikto nepoužíval, ale tieto čísla sú pozoruhodne vysoké.

Podľa OSN viac ako tretina ľudí na svete nikdy nepoužila internet. To predstavuje približne 3 miliardy ľudí, z ktorých väčšina žije v rozvojových krajinách s obmedzeným prístupom k veciam, ako je elektrina, nehovoriac o YouTube. V Amerike, kde by ste ľahký prístup k elektronike a internetu považovali skôr za samozrejmosť, nepoužíva internet 7 % obyvateľstva, teda približne 23 miliónov ľudí. Z tohto počtu je 25 % ľudí starších ako 65 rokov.

grayscale photo of person using MacBook
Autor tejto fotografie je Sergey Zolkin

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.