Napadla vám niekedy otázka prečo je zrkadlo vo výťahu? Tu je odpoveď!

2660

Kedykoľvek vkročíte do výťahu, pravdepodobne si všimnete prítomnosť zrkadla na stene. Pre niektorých môže táto drobnosť pripadať ako samozrejmosť, no dôvody, prečo je zrkadlo vo výťahu, sú oveľa hlbšie, než by ste si mohli myslieť. Prečo?

Klaustrofóbia

Cesta výťahom môže byť pre mnohých ľudí ťažký boj s klaustrofóbiou. Pre ľudí trpiacich touto úzkosťou môže cesta výťahom byť nesmierne stresujúca. Zrkadlá vytvárajú ilúziu priestoru a otvorenosti, čo môže pomôcť znížiť úzkosť a napätie. Vidieť samého seba v zrkadle môže zabezpečiť pocit kontroly a pohodlia, ktorý inak môže chýbať.

closed elevator
Foto od Bruno Kelzer na Unsplash

Rozptýlenie

Ďalším dôvodom pre zrkadlo vo výťahu je rozptýlenie cestujúcich. Čakanie výťahu môže byť často nudné a nepohodlné, a zrkadlo poskytuje niečo, čo môže zabaviť myseľ. Ľudia sa môžu pozerať na svoj odraz, upravovať si oblečenie alebo jednoducho sledovať iných cestujúcich. Toto jednoduché rozptýlenie môže urobiť cestu výťahom príjemnejšou a kratšiu.

woman looking at mirror
Foto od Vale Zmeykov na Unsplash

Bezpečnosť

Posledným, no zároveň dôležitým dôvodom pre zrkadlo vo výťahu je zabezpečenie bezpečnosti cestujúcich. Zrkadlá umiestnené vo výťahu umožňujú cestujúcim sledovať dianie za nimi, čo môže byť užitočné v prípade nebezpečných situácií. Ak sa niečo stane v zadnej časti výťahu, cestujúci v prednej časti ho môžu v zrkadle zaregistrovať a prijať náležité opatrenia.

65a3b35d 19c3 4b83 8abd 1ddc068f2a97
elevator“ od uberculture is licensed under CC BY 2.0

V skratke, prítomnosť zrkadla vo výťahu nie je len náhodným dizajnovým prvkom, ale má svoje konkrétne účely. Preto sa už nemusíte čudovať, keď uvidíte zrkadlo vo výťahu, pretože teraz viete, že jeho cieľom je spríjemniť vám túto krátku cestu medzi poschodiami budovy.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.