5 javov, ktoré sa vám môžu zdať čudné, ale možno ste ich zažili už aj vy

8789

V našom úžasnom svete existuje množstvo záhadných a nevysvetliteľných javov, ktoré vzbudzujú našu zvedavosť a nútia nás zamýšľať sa nad tým, čo je vôbec možné. Existuje niekoľko zvláštnych fenoménov, ktoré sa vám môžu zdať čudné, ale sú skutočné. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na päť z nich.

Fenomén Mariko Aoki

Radi sa prechádzate medzi regálmi knižníc a dotýkate sa starých kníh? Ak ste pravidelný návštevník knižníc možno ste aj vy zažili záhadný pocit vyvolávajúci stolicu po návšteve knižnice. Tento zvláštny jav sa prvý krát objavil v roku 1985 v Japonsku a opísala ho žena Mariko Aoki. Napísala do novín o tomto zvláštnom jave, aj keď to znelo úplne absurdne. No neskôr sa začali ozývať aj ďalší čitatelia a opísali rovnaký pocit.

brown wooden doll on white ceramic toilet bowl
Foto od Giorgio Trovato naUnsplash

Hlad po formaldehyde

Čo by ste povedali na to, že niektorí ľudia pociťujú zvláštnu chuť do jedla po práci s formaldehydom? Ide o chemickú látku, ktorá sa používa na uchovávanie biologických vzoriek. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí pracujú s touto látkou a mnohí z nich tvrdia, že potom cítia neskutočný hlad. Vysvetlenie tohto záhadného javu zostáva pre vedcov záhadou.

person holding burger bun with vegetables and meat
Foto od Sander Dalhuisen naUnsplash

Zlepšenie stavu pred smrťou

Toto je jav, kedy si ľudia u svojich blízkych, ktorí majú zhoršený zdravotný stav, začnú všímať náhle zlepšenie. Tento človek je viac bdelý, plný energie a má chuť jesť aj piť. Opak je ale pravdou. Často si ľudia myslia, že zdravotný stav ich blízkeho sa zlepšuje, a napokon o dva či tri dni náhle zomrie.

black pants
Foto od Dario Valenzuela na Unsplash

Marketingový placebo efekt

Myslíte si, že čo je drahé je aj lepšie? Nie vždy to tak môže byť. Ako v prípade experimentu s vínom, kde naliali lacnejšie víno do drahšej fľaše. Po ochutnávke mali ľudia tendenciu ohodnotiť to isté lacné víno z drahšej fľaše za lepšie, aj keď v skutočnosti boli obidve vína rovnaké. Funguje to aj opačne. Ak náhle znížite cenu drahším produktom, ľudia si budú myslieť, že je to až príliš lacné na to, aby to bolo dobré.

woman drinking wine
Foto od Justin Aikin na Unsplash

Fenomén vysokého miesta

Zažili ste už niekedy ten pocit, keď ste stáli na okraji útesu a mali ste nutkanie skočiť? Tento jav je známy aj ako volanie prázdnoty. Mnohí ľudia opisovali tento zážitok, avšak nemá to nič spoločné s duševným zdravým človeka. Presná príčina tohto javu nie je úplne známa, ale existuje niekoľko teórií. V jednej štúdií kde skúmali prečo ľudia majú takéto nutkania zistili, že by za to mohol signál, ktorý je vyslaný do mozgu, ak sa ocitneme v potencionálnom nebezpečenstve. Viac o tomto fenoméne si prečítate tu.

gray concrete bridge over river
Foto od Tobias Tullius na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Anna
18. júla 2023 0:59

Mariko Oaki som predbehla tie pocity som mala už v roku 1983 len komu by napadlo to niekomu hlásiť a kto by mi to uveril alebo dokonca niekam zaznamenal. Spolužiačka na vysokej škole mala tie isté pocity a mali sme rovnaké priezvisko 😉 takže další príbeh do zaujímavého sveta 🤷

Cathy
18. júla 2023 13:12

Fenomén vysokého miesta – ľudia okrem svojho nutkania skočiť majú niekedy aj zvláštne nutkanie strčiť dolu svojich blízkych, ktorí sú s nimi. Tiež nejde o mentálnu poruchu, nevyvážený vzťah ani zámer. Tieto miesta takýto zvláštny pud proste vyvolávajú.