10 faktov, ktoré dokazujú, že Egypťania boli prvými tvorcami make-upu a kozmetiky v histórii

5138

Staroveká egyptská civilizácia si natoľko vážila krásu a dokonalosť, že stála na čele sofistikovanej kozmetiky a skrášľovacích režimov. Starali sa o všetko, od líčenia a úpravy vlasov až po manikúru a dermatologické ošetrenia na oddialenie účinkov starnutia. Mnohé z kozmetických prípravkov, ktoré sa dnes používajú v našich skrášľovacích procedúrach, sú v skutočnosti vyvinutými verziami tých, ktoré používali starí Egypťania pred tisíckami rokov.

1. Očné tiene boli nevyhnutné.

Photo by BrightSide

Očné tiene sa vyrábali rozomletím minerálov a ich zmiešaním s ďalšími zložkami, ako je napríklad živočíšny tuk, aby sa zvýšila priľnavosť a trvanlivosť. Neobmedzovali sa na obmedzenú škálu farieb, ale vyvinuli širokú škálu odtieňov.

Na tmavé tóny používali látky ako drevené uhlie alebo galenit. Zelené odtiene sa dosahovali rozprašovaním malachitu. S oxidom medi alebo okrom získavali červené, oranžové a medené tóny, zatiaľ čo fialová a jej deriváty pochádzali z rastlinných pigmentov.

2. Ich očné linky sa používajú dodnes.

Photo by BrightSide

Kohl je jemný tmavý púder, ktorý sa nanáša na očné viečka na vykreslenie hrubých čiernych liniek, ktoré zvýraznia hĺbku oka a dodajú mu nádych tajomstva.

Pôvodne sa vyrábal z minerálu nazývaného stibnit a pôvodne ho nosili ženy z vyššej spoločnosti, aby ukázali svoje postavenie. Vďaka svojej účinnosti ako ochrana pred slnkom sa však nakoniec stal populárnym medzi mužmi aj ženami všetkých spoločenských vrstiev.

3. Takisto sa postarali o zvýraznenie líc.

Photo by BrightSide

Farbenie tváre, ktoré malo dodať tvári mladistvý a zdravý vzhľad, bolo medzi Egypťanmi bežné bez ohľadu na pohlavie alebo spoločenské postavenie. Hlavný rozdiel spočíval v tom, že bohatí ľudia si mohli kozmetiku kúpiť na trhoch alebo priamo od výrobcov, zatiaľ čo ľudia s nižším sociálno-ekonomickým postavením si ju museli vyrobiť doma.

Prípravky sa vyrábali z ílovitej zeminy, ktorá bola bohatá na oxid železitý. Premývali ju a preosievali, aby oddelili častice oxidu železa od zrniek piesku. Po vysušení na slnku sa z týchto častíc stal jemný červený prášok, ktorý sa dal nanášať na tvár pomocou navlhčených drevených štetcov.

4. Taktiež nosili farebné pery.

Photo by BrightSide

Vynález rúžu sa pripisuje Sumerom a starovekí Egypťania neskôr prevzali tento zvyk od tejto civilizácie. Spočiatku si pery natierali okrovými pigmentmi len príslušníci vyššej spoločnosti, aby sa odlíšili od ostatných spoločenských vrstiev. Karmínovo červená bola obľúbeným odtieňom Kleopatry a vyrábala sa z chrobákov a mravcov.

Používanie rúžu si rýchlo získalo popularitu a pôvodný vzorec sa čoskoro začal upravovať pridávaním takých zložiek, ako je ovocie, henna a iný hmyz, aby sa vytvorila širšia škála pigmentov a odtieňov. Okrem červenej farby sa najčastejšie používali oranžová, purpurová a tmavomodrá.

5. Henna bola jedným z ich najväčších spojencov.

Photo by BrightSide

Henna, prírodné farbivo získavané z listov kríka, sa v starovekom Egypte používala ako farba na vlasy, na zvýraznenie farby a tvaru obočia, ako lak na nechty a na dočasné ozdobné tetovanie. Keď sa používalo čisté, malo červenkastý odtieň, preto sa často miešalo s inými farbivami, aby sa vytvorila širšia škála odtieňov.

Henna zostáva súčasťou modernej egyptskej kozmetickej rutiny, najmä v dňoch pred svadbou, keď sa henna párty konajú ako druh rozlúčky so slobodou. Tieto malé stretnutia sú vyhradené pre nevestu, jej priateľky a ženské príbuzenstvo a zahŕňajú tanec, rozhovory a aplikáciu dočasného tetovania hennou na ruky a nohy.

6. Vyvinuli tiež širokú škálu dermatologických výrobkov na starostlivosť o pleť.

Photo by BrightSide

Starí Egypťania dobre vedeli o škodlivých účinkoch tepla, vysokých teplôt a púštneho prachu a piesku na pokožku. To ich viedlo k vytvoreniu rôznych postupov starostlivosti o pleť, ktoré mali zabrániť jej predčasnému starnutiu. Kráľovská rodina si mohla dovoliť luxusné procedúry, ako napríklad peelingy s morskou soľou a hydratačné kúpele s použitím oslieho mlieka.

Týždenne sa mohli vykonávať aj procedúry s použitím mlieka a medu na hlbšiu hydratáciu. V rámci každodennej rutiny si čistili pleť, peelingovali ju pieskom a hydratovali ju rôznymi prírodnými olejmi, ako napríklad mandľovým, moringovým alebo ricínovým, aby si udržali hladkú, žiarivú a mladistvú pleť.

7. Boli tiež priekopníkmi v depilácii tela. 

Photo by BrightSide

Starovekí Egypťania mali veľmi vyvinuté estetické cítenie, preto si muži aj ženy bežne odstraňovali väčšinu ochlpenia pomocou lepkavej domácej pasty z cukru, citróna a vody.

Zmes sa prilepila na chĺpky a pri odstraňovaní ich vytiahla za korienky. Táto prax je v Egypte populárna dodnes. Už však nie je potrebné vyrábať si výrobok doma, pretože je ľahko dostupný v supermarketoch a lekárňach za veľmi prijateľnú cenu.

8. Boli fanúšikmi parfumov a vôní.

Photo by BrightSide

Starí Egypťania tiež radi používali príjemné, omamné vône pre vlastné potešenie aj pre ich duchovný význam ako obety bohom a ochrancom pred škodlivými energiami. Kráľovská rodina zamestnávala svojich parfumérov, ktorí boli zodpovední za vône každého aspektu ich života.

Mnohí z nich mali vo svojich palácoch často miestnosti laboratórneho typu vyhradené špeciálne na výrobu parfumov, esencií a kadidiel. Na získavanie vôní z rastlín a kvetov sa používala metóda macerácie. Hoci bolo objavených niekoľko receptov, neexistujú žiadne podrobnosti o presnom postupe spracovania, pretože to bolo obchodné tajomstvo, ktoré sa odovzdávalo z parfuméra na parfuméra.

9. Keďže sú takí zameraní na detaily, nemohli zabudnúť na úpravu vlasov.

Photo by BrightSide

Vši boli v starovekej egyptskej spoločnosti rozšíreným problémom, čo viedlo mnohých ľudí k tomu, že si úplne oholili hlavu, aby sa vyhli týmto parazitom. Avšak ako prejav nadradenosti a postavenia mali príslušníci vyššej spoločenskej triedy a kráľovskej rodiny širokú škálu parochní, prírodných príčeskov a zložitých čeleniek, ktoré im zdobili hlavy.

Muži boli buď plešatí, alebo nosili krátke vlasy, zatiaľ čo účesy žien svedčili o ich veku a rodinnom stave. Dospelé ženy v plodnom veku nosili dlhé a rozpustené vlasy, slobodné mladé ženy mali copy a najmladšie dievčatá mali vrkoče. Na udržanie zdravia a pevnosti vlasov používali prírodné oleje a hrebene z rybích kostí alebo dreva.

10. Kozmetika mala aj liečebné a duchovné využitie.

Photo by BrightSide

Hoci krása mala pre túto civilizáciu veľký význam, líčenie a kozmetológia mali aj menej povrchné účely. Medzi najobľúbenejšie patrili liečba chorôb, ochrana pred slnkom, odvrátenie zlého oka alebo potešenie bohov.

Zaujímavé je, že krása mala význam aj po smrti. Keď ľudia zomreli, do hrobov sa okrem ich osobných vecí ukladali aj líčidlá a kozmetika, ktoré za života pravidelne používali, aby ich mali k dispozícii aj v posmrtnom živote.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre