10 známych filmov podľa skutočnej udalosti, ktoré divákov oklamali: Od Rivalov až po Kód Enigmy!

12097

Snímky nakrútené na základe skutočných faktov patria k tým najobľúbenejším vôbec. Častokrát práve kvôli autentickosti príbehu. Toto je ale 10 filmov podľa skutočnej udalosti, v ktorých si tvorcovia realitu viac či menej pozmenili.

10 – Argo

Argo je americký dramatický a životopisný thriller. Hlavnú úlohu tu hral Ben Affleck. Táto snímka opisuje príbeh záchrannej misie, ktorá sa aj v skutočnosti udiala, ale tvorcovia pozmenili viacero detailov. Navyše vynechali jedného z najdôležitejších diplomatov, ktorý v danej misii zohral kľúčovú úlohu.

c42bdea9 8d4a 4f77 ac19 dad851ea921c
Autor tejto fotografie je Gage Skidmore

9 – Americký ostreľovač (American Sniper)

Toto je životopisná dráma, kde hral hlavnú rolu Bradley Cooper. Stvárnil tu Chrisa Kylea, ktorý bol najúspešnejší ostreľovač americkej armády. Viaceré scény sa však v realite nikdy nestali. Už úvodné zábery s granátom a konvojom sa v skutočnosti nikdy neudiali a tiež ani stretnutie dvoch hlavných nepriateľov vo filme.

d2c9c20e 1d53 4427 9af4 bbafc09b27b1
Autor tejto fotografie je ElHormiguero

8 – Rivali (Rush)

Film Rivali je radený medzi najlepšie športové filmy všetkých čias a zároveň aj medzi najlepšie auto-moto snímky v histórii. Táto obľúbená dráma, kde stvárnili hlavné postavy Chris Hemsworth a Daniel Brühl, však nezobrazovala verné fakty. Pretekári James Hunt a Niki Lauda boli v skutočnom živote priatelia, dokonca istý čas údajne aj spolubývajúci. Taktiež proti sebe nikdy nepretekali v rámci súťaže Formula 3. Mnohé scény z filmu sú jednoducho vymyslené.

Rush turns 9 this week. Made on a modest budget of $38M, the film grossed a disappointing $27M DOM but a decent $95M Worldwide. Considered one of the best sports drama ever made.
byu/Boss452 inboxoffice

7 – Smrť čaká všade (The Hurt Locker)

The Hurt Locker je americký vojnový thriller z roku 2008, kde mali hlavné úlohy Jeremy Renner, či Anthony Mackie. Skutoční vojenskí veteráni poukazovali na to, že vo filme je až príliš veľa nepresností. Od nesprávnych áut či uniforiem, až po chýbajúce bezpečnostné opatrenia, či nereálne scény.

253a0609 1526 4e58 a0cd 4b3d0c7b5022
Autor tejto fotografie je Eva Rinaldi Celebrity Photographer

6 – V zajatí démonov (The Conjuring)

Horor z roku 2013, kde v hlavných rolách učinkovali Vera Farmiga a Patrick Wilson. Tvorcovia pôvodne apelovali na to, že udalosti zobrazujú skutočný príbeh rodiny, ktorá si „prekliaty“ dom zaobstarala v 70-tych rokoch minulého storočia. Jedna z vtedajších obyvateliek domu opísala svoje zážitky v sérii kníh. V snímke je však viacero zmien oproti jej verzii.

5 – Statočné srdce (Braveheart)

Piate miesto zoznamu desiatich filmov podľa skutočnej udalosti, v ktorých boli ale fakty pozmenené, obsadzuje snímka Statočné srdce. Je to kultový film z roku 1995 s Melom Gibsonom. Hoci je radený k tomu najlepšiemu, čo história kinematografie ponúka, je plný nepresných faktov. Odborníci na históriu poukázali na mnohé pozmenené udalosti, napríklad pôvod hlavného hrdinu, zvyky vtedajších bojovníkov, či iný záver jednej z bitiek.

97655b92 e424 42a7 ada3 401d8103f855
Autor tejto fotografie je Alan Light

4 – Sociálna sieť (The Social Network)

Toto je americký film z roku 2010, kde hrali v hlavných úlohách Jesse Eisenberg, Justin Timberlake alebo Andrew Garfield. Opisuje vznik sociálnej siete Facebook podľa knižnej predlohy z roku 2009. Snímka je však plná viacerých nepresností a niektoré z ústredných postáv neboli zobrazené tak, aby mohla byť právoplatne radená do žánrov filmov podľa skutočnej udalosti.

cdfbe1f9 f594 4120 8bf1 a06dcdadba81
Autor tejto fotografie je Harald Krichel

3 – Najväčší showman (The Greatest Showman)

Najväčší showman je americká životopisná a muzikálna dráma z roku 2017. Opisuje príbeh majiteľa cirkusu, ktorého hral Hugh Jackman. Historici však tomuto počinu vyčítajú nepresné zobrazenie napr. charakteru hlavnej postavy, ako aj ďalších dôležitých aspektov vo filme, ktoré neboli vyobrazené podľa skutočnosti.

cced53c1 b46b 420b 808c a199d31cef98 1
Autor tejto fotografie je Eva Rinaldi Celebrity Photographer

2 – Kokosy na snehu (Cool Runnings)

Známa americká športová komédia z roku 1993. Síce zobrazuje skutočný príbeh skupiny športovcov, ale niektoré fakty si tvorcovia pozmenili. Tím napríklad nemusel zháňať financie a aj ich trénovanie na olympiádu vyzeralo v skutočnosti inak, než bolo vo filme. Rovnako tak boli iné aj medziľudské vzťahy medzi hlavnými protagonistami.

1 – Kód Enigmy (The Imitation Game)

Kód Enigmy je americko-britský vojnový a životopisný thriller z roku 2014. V hlavných rolách sa tu predstavili Benedict Cumberbatch a Keira Knightley. Hoci sa snímka teší veľkej obľube u divákov, niektoré fakty sú nepresne zobrazené. Napríklad charakter hlavnej postavy bol podľa dobových záznamov úplne odlišný od filmového stvárnenia, rovnako tak vznik samotného kódu.

c0e16c08 09c8 4e36 abd5 fe39bb3e9629
Autor tejto fotografie je John Bauld

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.