10 najdôležitejších spoločenských hier v histórií ľudstva – Pôvodné verzie známych hier Vás zaručene zaujmú

3791

Ľudstvo sa už od nepamäti snaží nájsť spôsob, ako sa zabaviť. Už v stredoveku, dokonca aj skôr sa organizovali rôzne oslavy a slávnosti.No ešte predtým potrebovali ľudia na zábavu niečo iné – spoločenské hry. Ako sa postupne vyvíjalo ľudstvo, menili sa aj hry. Dnes tu však nájdete tie najdôležitejšie a najznámejšie spoločenské hry v histórii ľudstva. O niektorých ste už možno počuli, no o niektorých pravdepodobne nie…

Tafl

Táto hra bola veľmi obľúbená hlavne medzi Vikingmi. Jeden hráč sa snaží dostať svojho kráľa čo najďalej od stredu, zatiaľ čo ten druhý sa ho snaží „chytiť.“ Neskôr sa táto hra rozšírila po celej Európe, aj spolu s Vikingmi. Dodnes existujú niečo ako majstrovstvá v hraní Taflu, ale konajú sa na ostrove s populáciou (okolo) osemdesiatšesť ľudí. To znamená, že to nie sú veľmi oficiálne „majstrovstvá“ a zúčastňuje sa ich veľmi málo ľudí.

Landlord’s Game

Túto hru v roku 1903 „vynašla“ herečka Lizzie Magie. Herná doska pozostávala zo štvorcovej podložky, ktorá mala na kraji okruh s niekoľkými nehnuteľnosťami, ktoré si hráči mohli kúpiť. Herná doska tiež obsahovala železnice, väzenie, políčko s názvom „Práca na matke Zemi produkuje mzdu“, ktoré zarábalo hráčom 100 dolárov zakaždým, keď ho prešli. Okrem týchto tam bolo samozrejme aj zopár iných. Pripomína Vám to niečo? Napríklad slávne „Monopoly“, ktoré Charles Darrow okopíroval a nápad predal bratom Parkerovcom…

The Landlord’s Game fotografia
Foto od gruntzooki

Vaikuntapaali

Alebo tiež „Leela“. Táto stará indická hra sa neskôr stala „Hadmi a rebríkmi“, ale pôvodne predstavovala niečo úplne iné. V pôvodnej verzii malo šplhanie sa po rebríku ukazovať hráčom hodnotu dobrých skutkov pri hľadaní osvietenia a hadi mali ukázať, že zločiny ako krádež a vražda prinesú hriešnikovi len zlo. Koncom 19. storočia bola hra prenesená do Anglicka, kde sa morálne poučenie zmenilo, ktoré sa už viac podobalo tomu momentálnemu. Išlo vlastne o víťazstvo a keď bola hra prinesená v roku 1943 do Ameriky, zmenila sa až do tej dnešnej podoby.

Tanec deviatich mužov

Vlastne je to tá istá hra, ako „Mlyn“. Základom je vytvoriť na hracej ploche trojicu svojich figúrok pri sebe (ako pri Piškvorkách). Keď máte trojicu, môžete odstrániť jednu zo spoluhráčových figúrok. Ako náhle má niekto len dve figúrky, znamená to že prehral. Táto hra pochádza z roku 1440 pnl. Bola nájdená vyrezávanáa do schodov a skál na Srí Lanke, ďalej zopár z Bronzového veku v Írsku, v starodávnej Tróji a na juhozápade Spojených štátov.

Nine Men’s Morris fotografia
Foto od AMagill

Sídlo šťastia

Keď Parker Brothers opätovne publikovali „Sídlo šťastia“ v roku 1894, tvrdili, že to bola prvá stolová hra publikovaná v USA, konkrétne prvýkrát v roku 1843. Aj keď bola v skutočnosti druhá, išlo o veľmi dobre spracovanú napodobneninu hry „Preteky k posmrtnému životu“. A keďže šlo o hru pre deti, museli ju prerobiť do verzie, ktorá nezahŕňala bičovanie, hazard a podobné veci nevhodné pre deti. Našťastie sa im to podarilo a na istý čas sa z nej dokonca stala veľmi obľúbená hra.

Senet

Senet je najstaršia stolová hra, o ktorej sa vie, že existuje. Sady tejto hry boli nájdené už v pohrebných komorách z roku 3500 pnl – vrátane štyroch kusov v hrobe Tutanchamona. Napriek tomu, že pôvodné pravidlá boli stratené, existuje teória, že cieľom je „prehánať“ svoje figúrky naprieč hernou doskou, pričom sa použijú špeciálne paličky ako ekvivalent pre kocky. Hoci išlo najprv o formu zábavy, hra čoskoro pre Egypťanov nadobudla náboženský význam. Políčka boli označené rôznymi symbolmi reprezentujúcimi bohov a ďalšími aspektami posmrtného života. Hráči, ktorí dokončili Senet sa mali rituálne spojiť s bohom slnka (Ra) a zabezpečiť si prežitie utrpenia ešte pred vstupom do posmrtného života. Toto však nikdy nebolo úplne potvrdené…

Senet fotografia
Foto od ddenisen

Mancala

Aj keď existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že táto hra by mohla existovať ešte aj pred Senetom, bolo by potrebné dôkladnejšie overenie. Ak chcete hrať hru, stačí len nádobu na pôdu a niekoľko semien, či kamienkov. Otvory v nádobe sú vyrezané vedľa seba a do nich sa vloží niekoľko semien/kamienkov. Existuje niekoľko verzií, ale kľúčom k víťazstvu v každej verzii je v podstate veľmi rýchlo spočítať všetky semienka/kamienky. Mancala bola v Európe a Amerike dosť málo známa a objavila sa pomerne nedávno, ale dá sa povedať, že je označovaná za národnú hru Afriky.

Mancala fotografia
Foto od davidmulder61

Chaupat

Ide o ďalšiu indickú hru. Hráči sa snažia pretekať so svojimi figúrkami na „doske“ (presnejšie ide o látku) za pomoci mušiel, ktoré nahrádzajú kocky. Súperove figúrky môžete zničiť tak, že pokiaľ sa stretnú, Vaša aj súperova figúrka sa spoja a vznikne tzv. „Super-figúrka“. Mogulský cisár Akbar sa hral túto hru na obrovskej doske, pričom použil ženských otrokov ako figúrky, ale nie úplne jasné, ako vytvárali „Super-figúrku“.

Chaturanga

Určite každý jeden z Vás počul o šachu. Ten stál za predĺžením studenej vojny a v roku 1972 vyhnal všetkých súperov z Európy. Za titul „Hra kráľov“, sa teda určite nemusí hanbiť. Existuje mnoho verzií – Číňania majú Xiangqi, Japonci hru Shogi, a podobné verzie nájdete aj v Kórei, Thajsku a v Indii. Khaturanga, ktorej história sa datuje už od siedmeho storočia nl, je spoločným predchodcom všetkých moderných verzií šachu. Doska a väčšina figúrok sú rovnaké, aj keď presné pravidlá sú bohužiaľ zabudnuté. Jedno je však isté. Šach bude vždy symbolom logiky a „bojových“ zručností.

Chaturanga fotografia
Foto od sparr0

Kráľovská hra mesta Ur

Ide o najstaršiu známu stolovú hru, u ktorej stále existujú pôvodné pravidlá. Najstaršie časti boli objavené v Iraku v dvadsiatych rokoch a datujú sa približne do roku 2600 pnl.
Kráľovská hra mesta Ur je závodná hra, podobná Senetu, v ktorej sa hoia kocky, aby sa pešiaci posunuli k cieľu. Dlho bolo predpokladané, že túto hru si už nikto nezahrá, až kým nadšenec Irving Finkel (ktorý objavil aj pravidlá hry vytesané do starodávnej kamennej „tabuľky“) v Indii nenarazil na prekvapujúcu fotografiu, ktorá znázorňovala podobu hry.

The Royal Game of Ur fotografia
Foto od Ian Davis

zdroj:listverse

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre