10 prekvapivých faktov o bežných veciach

16438

Je ľahké považovať veci v našom svete za samozrejmosť. Denne okolo nich chodíme a príliš sa nad nimi nezamýšľame. Ale niekedy, keď sa na niečo pozriete novými očami, môže to byť fascinujúce. Tu sú niektoré z najprekvapujúcejších faktov o niektorých najbežnejších veciach, ktoré pravidelne vidíme

1. Krekry majú diery z nejakého dôvodu.

c1 1
Photo by BrightSide

Keď sa nad tým zamyslíte, je dosť zvláštne, že väčšina sušienok má v sebe diery. Odpoveď sa skrýva vo vede, ktorá sa skrýva za pečením, a je to všetko o pare. Tieto otvory umožňujú pare počas pečenia uniknúť, čo zabraňuje tvorbe vzduchových bublín a zničeniu sušienok.

2. Uhorky sú bobule.

c2 1
Photo by BrightSide

Uhorky sa v rámci čeľade ovocných plodov zaraďujú medzi bobule, pretože vyrastajú z jedného kvetu s jedným plodom. Maliny síce nie sú pravé bobule, ale vznikajú z viacerých kvetov, z ktorých sa vyvíjajú vlastné semená.

3. Slon je jediný cicavec, ktorý nevie skákať.

c3 1
Photo by BrightSide

Slony sú jediné cicavce, ktoré nevedia skákať. Dôvodom je, že ich nohy sa líšia od nôh väčšiny cicavcov – nemajú v sebe žiadnu „pružinu“, takže sa nemôžu odraziť od zeme.

4. Slepačie uši dokážu predpovedať, akú farbu vajíčka znesú.

c4 1
Photo by BrightSide

Farba vajíčka sa určuje podľa farby ušného lalôčika sliepky. Sliepky s bielymi ušnými lalôčikmi znášajú výlučne biele vajcia, zatiaľ čo tie s tmavými lalôčikmi znášajú hnedé vajcia.

5. Gumy nefungujú len manuálne.

c5
Photo by BrightSide

Ceruzky vytvárajú stopy na papieri, pretože grafit v nich reaguje s vláknami, ktoré tvoria papier. Keďže častice gumy sú lepkavé, pri trení o ne sa grafit z ceruziek zachytáva. Ide teda skôr o chemickú reakciu ako o ručnú.

6. Dážď môžete cítiť z nejakého dôvodu.

c6 1
Photo by BrightSide

Vôňa dažďa je neuveriteľne silná. Aj keď je možno ťažké pomenovať jednotlivé vône, ktoré túto arómu vydávajú, po jej privoňaní poznáme jej nezameniteľnú vôňu.

K sviežej vôni, ktorá sprevádza dážď, môžu prispieť baktérie, rastliny a blesky. Táto vôňa je známa ako petrichor a vedcov už dlho zaujíma jej trvalá príťažlivosť.

7. Kávové zrná v skutočnosti nie sú zrná.

c7 1
Photo by BrightSide

Kávové zrná sú semená z plodov kávy, červených alebo fialových bobúľ, ktoré rastú na stromoch. Kávové zrno, semeno kávovníka, sa nachádza vo vnútri tzv. kávovej čerešne, čo je červená dužina zrelého a šťavnatého kávového plodu.

8. Ľudské antikoncepčné tabletky fungujú aj na gorily.

c8 1
Photo by BrightSide

Ľudské antikoncepčné tabletky pôsobia na gorily a vedci dúfajú, že tieto poznatky využijú pri kontrole rastúcej populácie goríl.

9. Z nejakého dôvodu sa budíme s pocitom chladu.

c9
Photo by BrightSide

Keď sa zobudíme, najprv si všimneme, že v izbe je trochu chladno. Spočiatku si to neuvedomujeme. Hoci teplota nášho tela počas spánku mierne klesá, zvyčajne sa zahrejeme natoľko, aby sme dosiahli normálnu teplotu až niekoľko hodín po prebudení.

Takže hoci sme pri plnom vedomí, stále sa môžeme triasť a cítiť sa trochu chladno.

10. Banány sú rádioaktívne.

c10
Photo by BrightSide

Hoci je draslík pre človeka životne dôležitou živinou, môže byť škodlivý, ak sa prijíma vo veľkých množstvách. Je tiež rádioaktívny, takže nie je prekvapujúce, že banán bol hlásený ako zdroj ožiarenia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.