Oolong čaj – Sú jeho účinky spojené s chudnutím? Takto si ho môžete pripraviť doma ale dajte si pozor na kofeín!

3258

Oolong čaj, tiež známy ako Wu-long, je populárny vďaka svojim účinkom podporujúcim chudnutie a zrýchlenie celkového metabolizmu. To však predstavuje iba jednu z jeho mnohých výhod. Avšak práve vďaka tomuto pozitívnemu účinku na chudnutie sa tento čaj stáva súčasťou stravovania mnohých ľudí.  Kupovať odporúčame iba v špecializovaných obchodoch.

čaj oolong

 

Aký je to čaj typu Oolong?

Čaj sa vyrába z rastliny Camellia sinensis, prevažne v čínskych provinciách Fujian a Guangdong a na Taiwane. Jeho špecifický typ je určený stupňom oxidácie, teda chemickou reakciou, ktorá sfarbí čajové listy na čierno. Proces výroby čaju Oolong je jedinečný, a preto sa aj jeho celkové vlastnosti líšia od čierneho alebo  zeleného čaju. Môžeme ho zaradiť niekde medzi neoxidovaný zelený čaj a plne oxidovaný čierny čaj.

Vtipným faktom je, že doslovný preklad oolongu je „čierny drak“, čo môže byť vďaka tomu, že listy tancujú ako drak ponorený vo vode, alebo je názov odvodený od čiernych hadov, ktoré sa niekedy vinú okolo konárov čajovníka.

Podobne ako zelený čaj, aj Oolong obsahuje približne 31 mg kofeínu na 10 ml čaju, čo je o niečo menej ako čierny čaj a o niečo viac ako biely alebo žltý čaj. Môže sa to však líšiť od konkrétnej skupiny čaju, ktorý pijete, ako aj času, teploty či intenzity varenia čaju.

Účinky Oolong čaju majú svoju históriu v minulosti. Podľa čínskej tradície, Oolong čaj má za úlohu pomáhať pri chudnutí/ úprave hmotnosti, redukovať hladinu cukru a inzulínu v krvi a podporovať zdravie srdca a funkcie mozgu.

ako vyzera čaj oolong

 

Výživové hodnoty – bohatý na antixoidanty

Podobne ako čierny a zelený čaj, aj čaj olong obsahuje niekoľko vitamínov, minerálov a užitočných antioxidantov.

V jednej šálke čaju oolong môžeme nájsť malé množstvo vápnika, horčíka a draslíka. Obsahuje tiež približne 38 mg kofeínu. Pre porovnanie, šálka zeleného čaju obsahuje asi 29 gramov kofeínu.

Niektoré z hlavných antioxidantov čaju oolong, známe tiež aj ako čajové polyfenoly, sú teaflavíny, tearubigin a EGCG. Vďaka týmto antioxidantom sa čaju oolong pripisuje mnoho zdraviu prospešných benefitov.

Čaj oolong obsahuje aj L-theanín – aminokyselinu, ktorá má pozitívne účinky na relaxáciu a kognitívne funkcie.

Čaj Oolong ako prevencia pred cukrovkou

Vo všeobecnosti sa ukázalo, že okrem iných mechanizmov aj čaj oolong pomáha chrániť pred cukrovkou a komplikáciami súvisiacimi s cukrovkou, a to pravdepodobne tým, že zmierňuje inzulínovú rezistenciu a znižuje zápal.

Niektoré štúdie uvádzajú súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou oolong čaju, zlepšením hladiny cukru v krvi a nižším rizikom vzniku cukrovky 2. typu .

Vo všeobecnosti však špecifické účinky čaju oolong nie sú tak preskúmané ako v prípade zeleného alebo čierneho čaju a potrebné sú ďalšie výskumy.

Podľa istej štúdie čaju oolong vykazuje možný vplyv na znižovanie plazmatickej glukózy u pacientov s diabetom 2. typu.

Dôležité je však podotknúť, že nie všetky štúdie sa zhodujú na schopnosti čaju oolong pomôcť odvrátiť alebo zmierniť symptómy cukrovky typu 2.

Účinky na zdravie srdca

Pravidelná konzumácia čaju oolong a teda aj antioxidantov v ňom obsiahnutých môže zlepšiť zdravie srdca.

Niekoľko štúdií u ľudí pravidelne konzumujúcich čaj vykazuje znížený krvný tlak a hladinu cholesterolu, ako aj znížené riziko srdcových chorôb.

Vo veľkej štúdii z roku 2003 mali ľudia, ktorí vypili viac ako šesť šálok čaju denne, „výrazne“ nižšiu mieru ischemickej choroby srdca ako osoby, ktoré čaj nepili.

Jedna štúdia s viac ako 76 000 dospelými Japoncami zistila, že muži, ktorí vypili 240 ml alebo viac čaju oolong denne, mali o 61% nižšie riziko srdcových chorôb.

Štúdia vykonaná v Číne navyše uvádza, že u dospelých, ktorí pili 1 až 2 šálky denne zeleného alebo oolongového čaju denne, bolo „výrazne“ znížené riziko mozgovej príhody.

Je dôležité tiež poznamenať, že čaj oolong obsahuje kofeín, ktorý môže u niektorých ľudí mierne zvýšiť krvný tlak alebo hypertenziu. Na potvrdenie týchto záverov je však potrebný ešte ďalší výskum.

Avšak obsah kofeínu v šálke 240 ml je len asi štvrtinový v porovnaní s rovnakým množstvom kávy, a teda akýkoľvek negatívny vplyv na hypertenziu bude pravdepodobne dosť malý.

Čaj Oolong môže zlepšiť pamäť a pomôže sa lepšie sústrediť

Nedávne recenzie uvádzajú, že konzumácia čaju oolong môže pomôcť k udržaniu funkcií mozgu a pamäte, a tiež môže chrániť pred ich poklesom čo súvisí so zvyšujúcim sa vekom.

V skutočnosti ide o niekoľko zložiek čaju, ktoré pozitívne vplývajú na funkcie mozgu.

Kofeín môže zvýšiť uvoľňovanie norepinefrínu a dopamínu. Predpokladá sa, že tieto dva hormóny prospievajú nálade, pozornosti a mozgovým funkciám.

Theanín, aminokyselina v čaji oolong, môže pomôcť zvýšiť pozornosť a zmierniť úzkosť. Podľa niektorých štúdií čaj, obsahujúci kofeín aj theanín, zvyšuje bdelosť a pozornosť počas prvých 1 až 2 hodín po jeho konzumácii.

Vysoké množstvo konzumácie čaju sa spája s nižším rizikom kognitívnych porúch a kognitívnych poklesov.

Pravidelné pitie zeleného, ​​čierneho alebo oolongového čaju je spojené aj so zlepšeným poznávaním, pamäťou, výkonnými funkciami a rýchlosťou spracovania informácií u starších dospelých.

Môže pomôcť chrániť pred určitými druhmi rakoviny

Vedci sa domnievajú, že antioxidanty prítomné v čiernych, zelených a oolong čajoch môžu predchádzať bunkovým mutáciám, ktoré môžu v tele viesť k rakovine.

Čajové polyfenoly môžu tiež znížiť rýchlosť delenia rakovinotvorných buniek.

V priebehu rokov existovalo mnoho štúdií skúmajúcich súvislosť medzi konzumáciou čaju a zníženým rizikom niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, pažeráka, pankreasu, pečene a hrubého čreva a konečníka. Aj keď sa zdá, že existujú určité dôkazy o zníženom riziku rakoviny, mnohé štúdie upozorňujú, že tieto dôkazy nie sú vždy štatisticky významné.

Väčšina výskumov v tejto oblasti sa zamerala na účinky zelených alebo čiernych čajov, pričom najväčšie účinky sú zaznamenané pri zelenej odrode. V prípade čaju oolong je však potrebný ďalší výskum.

Možné účinky na kosti a zuby

Antioxidanty nachádzajúce sa v čaji oolong môžu pomôcť udržať vaše zuby a kosti silné.

Ľudia, ktorí denne pijú čierny, zelený alebo oolong čaj majú podľa istých štúdií vyššiu celkovú minerálnu hustotu kostí.

Vyššia minerálna hustota kostí by mohla znížiť riziko zlomenín. Priama súvislosť medzi čajom oolong a zlomeninami však ešte nebola preskúmaná.

Konzumácia čaju oolong sa tiež spája s lepším zdravím zubov, vrátane zníženého plaku a zápalu ďasien, ktorý sa celkovo rovná zdravším zubom.

Čaj Oolong môže pomôcť zmierniť ekzém

Čierny aj zelený čaj boli skúmané z hľadiska ich schopnosti pomôcť zmierniť príznaky atopickej dermatitídy, inak známej ako ekzém, a hoci sú výsledky sľubné, na definitívne výsledky je potrebný ďalší výskum.

Podobne to bolo v prípade jednej malej štúdie z roku 2001, ktorá sa zaoberala schopnosťou čaju oolong pomôcť zvládnuť ekzém u 118 osôb s vážnymi prípadmi ekzému. Okrem dodržiavania normálnej liečby boli tieto osoby požiadané, aby vypili 1 liter čaju oolong denne.

Po jednom mesiaci došlo k „výraznému až strednému“ zlepšeniu ich stavu, pričom známky zlepšenia boli viditeľné už po 1 až 2 týždňoch štúdie.

Zlepšenie navyše pretrvávalo a stále bolo pozorované u 54% jednotlivcov o 5 mesiacov neskôr

 

Ako Oolong čaj podporuje chudnutie?

Možno sa čudujeme, čo je na Oolong čaji také jedinečné, že jeho pitie napomáha regulácii hmotnosti. Odpoveď nájdeme v celkovom zložení čaju a zlúčeninách v ňom obsiahnutých.

Existujú dva hlavné spôsoby, ako znížiť telesnú hmotnosť:

  • zvýšenie výdaja energie
  • a spomalenie vstrebávania živín, vrátane tukov a sacharidov.

Oolong čaj pomáha oboma spôsobmi.

Čaj oolong je plný antioxidantov, a preto pomáha zvyšovať rýchlosť metabolizmu až o desať percent, a to vedie k väčšiemu spaľovaniu kalórii. Tieto antioxidanty ako aj kofeín obsiahnutý v čaji, pomáhajú spaľovať tuky efektívnejšie a posilňujú celkový imunitný systém.

Ďalším účinkom čaju je celkovo znižovanie chuti a regulovanie hladiny cukru v krvi. Polymerizované polyfenoly, ktoré sú prítomne v čaji oolong, pomáhajú tiež zvyšovať celkovú rýchlosť metabolizmu, čo podporuje chudnutie. Polyfenoly tiež pomáhajú vstrebávať tuky v tele a znižujú hladinu cholesterolu. Je to preto, že molekula polyfenolu aktivuje enzým lipáza, ktorá je zodpovedná za zníženie LDL cholesterolu.

Oolong čaj pomáha zlepšovať celkové trávenie, čo napomáha udržiavať celkovú telesnú hmotnosť. Je to kvôli jeho antiseptickým vlastnostiam, ktoré pomáhajú zabíjať všetky škodlivé baktérie, čo vedie k celkovému zdraviu a dobrému fungovaniu tráviaceho systému. Čaj má zároveň zásaditú povahu a to pomáhaj aj pri upokojení vredov a iných problémov.

Oolong čaj je sám o sebe bez kalórií, a preto je považovaný za zdravý nápoj. Dodá vám energiu a pomôže spáliť viac kalórií.

listy
Takto vyzerá spracovaný čaj oolong. Najkvalitnejší je ten, ktorý kúpite sypaný a balenie obsahuje celé listy.

Čím sa líši Oolong čaj od zeleného čaju pri chudnutí?

Rozdiel medzi Oolong čajom a zeleným čajom je v jeho spracovaní. Každý čaj je po zbere zelený. Zelený čaj sa zahrieva, aby sa tak zastavila prirodzená enzymatická reakcia listov. Po jeho vysušení, listy zeleného čaju sa zrolujú so zámerom rozbiť bunkovú štruktúru.

Čajové listy oolongu sa trhajú, starostlivo udržiavajú pod kontrolovanými podmienkami a nechajú sa oxidovať. Tieto listy nie sú zámerne lámané, takže väčšina bunkovej štruktúry je nedotknutá.

Oolong čaj je prospešnejší pri podpore chudnutia, pretože obsah kofeínu a EGCG je v zelenom čaji oveľa vyšší ako v čaji oolong. Tiež koncentrácia polymerizovaných polyfenolov je významne vyššia v oolong čaji ako v zelenom čaji.

Prečítajte si tiež: Aké účinky má čaj matcha?

Ako si pripraviť Oolong čaj na chudnutie?

Na prípravu môžete použiť čajové vrecúška alebo čajové listy oolong. V kombinácii so zeleným čajom môžete zvýšiť celkový vplyv čaju na chudnutie.

  • Prípava Oolong čaju pomocou čajových vrecúšok

Vezmite 1 šálku horúcej vody a ponorte do nej čajové vrecúško. Šálku prikryte podšálkou a nechajte 2 až  minúty lúhovať. Vyberte čajové vrecúško a čaj vypite.

  • Príprava Oolong čaju pomocou čajových lístkov (bez čajového sitka)

Zmiešajte lyžičku čajového prášku v pohári s horúcou vodou. Máčajte asi 10 až 15 minút. Čaj preceďte a nechajte mierne vychladnúť. Tento druh spracovania čaju je oveľa kvalitnejší.

  • Príprava Oolong čaju pomocou čajových lístkov (s čajovým sitkom)

Na sporáku zohrejte vodu na 90 až 100 °C. Nalejte vodu do pohára. Naplňte čajové sitko jednou alebo dvoma čajovými lyžičkami čaju oolong. Vložte do pohára a nechajte lúhovať 2 až 6 minút .

  • Príprava Oolong čaju so zeleným čajom

Vezmite  šálku horúcej vody. Pridajte do nej sypaný čaj oolong a zelený čaj. Nechajte lúhovať  minút. Vylúhovaný čaj preceďte a pomaly popíjajte.

Ako často by som mal piť Oolong čaj?

V prípade, že chcete znížiť vašu telesnú hmotnosť, mali by ste piť Oolong čaj dvakrát denne. Ubezpečte sa však, že jeho spotreba nie je príliš veľká, aby vám naopak, pitie čaju neprinieslo nepriaznivé účinky na váš organizmus.

Pretože čaj obsahuje značné množstvo kofeínu, konzumácia príliš vysokého množstva čaju oolong môže spôsobiť mierne až závažné vedľajšie účinky ako zvracanie, hnačky, závraty, nervozita, problémy so spánkom, nepravidelný srdcový rytmus, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti a podobne.

Oolong čaj obsahuje tiež prírodné fluoridy, a preto by sa malo zabrániť jeho nadmernej konzumácii, pretože zvýšenie fluoridov v tele môže spôsobiť skeletálnu fluorózu.

 

Kde si Oolong čaj kúpiť?

Čaj oolong je všeobecne dostupný v obchodoch alebo si ho môžete objednať online. Dajte si ale pozor – Kvalitný oolong nekúpite v bežných potravinách ale iba v špecializovaných čajovňiach . Naozaj kvalitný čaj nenájdete v čajových vrecúškach ale musí byť tzv. „sypaný“ Vo vrecúškach je často používaná čajová „drť“ a teda odpad, ktorý ostáva po spracovaní sypaného čaju.  V špecializovaných obchodoch ho viete nájsť aj v rôznych zmesiach alebo prírodné ochutené napr. o škoricu, čo určite umocní váš pôžitok z pitia čaju!

. Ak ste citlivý na kofeín, pitie Oolong čaju môže byť tá lepšia voľba ako čierny čaj alebo káva.

Záver

Toľko k známym aj neznámym účinok oolong čaju. Nezabudnite, že benefity z jeho úžívania vrátane chudnutia docielite len kvalitným sypaním oolongom. Nekvalitné čajové vrecúška či manufaktúrne vyrábane čaje neodporúčame. Ak máte s týmto čajom skúsenosti určite sa nezabudnite podeliť v komentároch.

Užitočné zdroje:

https://www.verywellfit.com/can-oolong-tea-help-break-down-fat-while-you-sleep-5095714

https://teakruthi.com/blogs/tea-break/how-to-drink-oolong-tea-for-weight-loss#section-4

https://www.healthline.com/nutrition/oolong-tea-benefits

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11176659/

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre