Čaj z ashwagandhy alebo Indického ženšenu je prospešný z viacerých hľadísk. Aké výhody ponúka? Prečítajte si skúsenosti

1969

Ashwagandha, bylina známa aj ako Indický ženšen alebo Zimná čerešňa sa využíva pre jej rôzne liečivé účinky. Najlepšie ju poznajú v Indii, odkiaľ pochádza a využíva sa aj oveľa viac ako v našich končinách. Okrem iného je vhodná aj na prípravu ashwagandha čaju.

Táto rastlina má mnoho výhod, ale dôležité je, aby ste ju používali správne a vyhli sa tak negatívnym vedľajším účinkom. Momentálne je Ashwgandha (Ašvaganda) najčastejšie používaná a široko skúmaná adaptogénová bylina. Prečítajte si viac o tomto ajurvédskom čaji.

Ashwagandha caj
Foto od pixabay

Niekoľko blahodárnych účinkov čaju z ashwagandhy

Predtým ako sa pustíme do samotných účinkov, možno vás zaujme, že čaj z ašvagandy nie je v pravom slova zmysle čaj z čajovníka. Čiže sa nemusíte báť kofeínu, prípadne iných účinkov, ktoré sú spájané s tradičným čajmi. Ide totiž o bylinný čaj. Komplexne sa účinkom ashwagandhy venujeme v osobitnom článku.

Energia

Čaj z Ašvagandy sa najčastejšie používa a predpisuje na liečbu psychickej, ale aj fyzickej únavy. Taktiež môže pomôcť zvýšiť hladinu energie, ale robí to tak povediac jemnejšie ako napríklad kofeín. A aby vám to zdvihlo energiu, odporúča sa piť 1 šálka tohto čaju denne.

Zdravie srdca

Ashwagandha má priaznivé účinky aj pre srdce. Čaj totiž dokáže posilniť tento dôležitý a nevyhnutný orgán pre každého jednotlivca. Niektorí ajurvédski praktici veria, že Ashwagandha môže tiež pomáhať pri nepríjemnom pálení záhy.

Pomáha so spánkom

Tento čaj vám pomôže aj v prípade, že ťažko zaspávate alebo trpíte nespavosťou. Ďalej podporuje kvalitný, osviežujúci a neprerušovaný spánok.

Štítna žľaza

Keďže Ashwagandha preukázateľne tĺmi produkciu kortizolu (stresového hormónu) je možné, že pozitívny účinok pocítia ľudia, ktorí trpia ochorením štítnej žľazy. Ale len v prípade nedostatočnej aktivity štítnej žľazy. Viac sa o téme ashwagandha a štítna žľaza dočítate v osobitnom článku na našom webe.

 

Ashwagandha na úzkosť a stres

Medzi ďalšie skvelé účinky má čaj v oblasti psychického zdravia – upokojuje pri nervovom vypätí, znižuje rozrušenosť a podporuje duševnú rovnováhu. A v prípade, že máte náročnú prácu, alebo náročné obdobie, tak tento nápoj vám pomôže s regeneráciou pri nadmernej psychickej záťaži, vyčerpanosti a prepracovaní. V dnešnej dobe skutočne potrebné. Skúsenosti s užívaním ashwagandhy často spomínajú jej účinok v prípade úzkosti a stresu.

Skúsenosti s čajom z ašvagandy

Skúsenosti užívateľov čaju z Ašvagandy sú na Slovensku v začiatkoch. Pre konkrétne recenzie sme museli navštíviť zahraničné komnunity. Na fóre o Nootropikách sa užívatelia zverili s nasledujúcimi skúsenosťami:

 • Čaj im pomohol zbaviť sa stresu a nočného prejedania sa
 • Užívateľom sa zlepšila nálada
 • Niektorým recenzentom sa lepšie sústredilo
 • Časť užívateľov mala v noci divoké sny
 • Niektorým ľuďom tento čaj „smrdí“
 • Niektorí dokonca popisujú zlepšenie stavu pokožky

Je vhodné ho užívať denne?

Čaj môžete užívať denne ale nemali by ste to s ním preháňať. Rôzne druhy problémov si môžu vyžadovať rôzne dávky ashwagandhy. Čaj je samozrejme menej koncentrovaný ako tablety. Ideálne je začať s jednou alebo dvoma šálkami denne (ráno / večer) a dávku postupne zvyšovať. Pozorujte ako vaše telo reaguje a ak balenie vášho čaju, ktorý ste si zakúpili online obsahuje aj informácie o dávkovaní určite sa ich držte.

Ashwagandha čaj: Ako si ho pripraviť? (recept)

Žltý koreň, latinským názvom Hydrastis canadensis, je bylina, ktorá sa odjakživa používa v tradičnej americkej medicíne na tráviace problémy, kožné vredy, ťažkosti s očami a ako všeobecné tonikum. Žltý koreň je bohatý na rastlinné chemikálie, ako je berbín a hydrastín, ktoré majú silné antimikrobiálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti. Žltý koreň použitý na výrobu ashwagandha čaju je skvelý na poruchy trávenia, vlhký kašeľ aj akútne respiračné infekcie.

Ashwagandha
Foto od wikimedia

Ako na prípravu z čaju z koreňa:

 1. Odmerajte 1 gram sušeného žltého koreňa. Ak je ale žltý koreň z ashwagandhy ešte nezostrihaný, nakrájajte koreň na jemno. Čím jemnejšie je koreň nakrájaný, tým viac výťažku získate.
 2. Priveďte 500 ml vody do varu a pridajte 1 gram tohto jemne nasekaného ashwagnadha koreňa. Znížte teplotu a varte po dobu 20 minút. Tento proces sa nazýva decocting a umožňuje extrakciu liečivého čaju z tvrdých materiálov, ako je kôra, semená a korene.
 3. Po 20 minútach skontrolujte, či voda dosiahla svetložltý odtieň.
 4. Zmes pretláčajte cez tkaninu tak, aby žiadne častice koreňa neprešli.
 5. Pred podávaním nechajte čaj vychladnúť. Je extrémne horký, takže môžete pridať 1/2 lyžičky medu, ak sa vám bude ťažko piť. Pri akútnych infekciách ho po schválení vašim lekárom pite jedenkrát denne po dobu 3 týždňov.

Ďalší tip:

Žltý koreň je ohrozená rastlina v dôsledku nadmerného zberu, takže nakupujte žltý koreň, ktorý bol vypestovaný organicky. Ak ale nie je organický žltý koreň pestovaný tam, kde žijete, odporúčajú sa iné rastliny, ktoré obsahujú berberín a majú podobný účinok ako ashwagandha a sú to Oregónske hrozno (Mahonia aquifolium) a Dráč (Berberis vulgaris). Oveľa jednoduchšie je čaj z ašvagandy kúpiť online.

Ak chcete pripraviť ashwagandha čaj z prášku, prípadne ako hotovú zmes stačí zaliať vriacou vodou. Čaj môžete ochutiť citrónom alebo medom. Tento postup je oveľa jednoduchší a odporúčaný predovšetkým v našich podmienkach.

Nežiadúce účinky

Ashwagandha čaj však môže generovať pre telo aj množstvo tepla. Z tohto dôvodu ajurvédski lekári tvrdia, že najlepšie je ho kombinovať s niečím, čo má chladiace účinky, ako je napríklad cukor alebo mlieko.

Ashwagandha čaj nie je vhodný pre:

 • tehotné ženy,
 • ľudí s vysokým krvným tlakom,
 • vždy sa poraďte aj so svojim lekárom, či je tento čaj pre vás vhodný.

Záver

Čaj z ashwagandhy môže byť vhodným prírodným doplnkom pre ľudí, ktorí chcú znížiť stres alebo majú problém zaspať. Vplyv tejto rastliny je najviac preskúmaný v súvislosti so stresom. Ak trpíte vážnym ochorením určite sa pred jeho užívaním a prípravou poraďte s lekárom. Ak máte skúsenosti s týmto čajom, podeľte sa o ne v diskusií pod článok, radi si vypočujeme každý jeden názor.

 

Zdroj: livestrong.com, draxe.com, leaf.tv

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre