12 tipov na varenie cestovín: Ako variť dokonalé cestoviny doma

345

Cestoviny sú tou najlepšou večerou počas týždňa. Lacné, jednoduché a sýte. Pripravili sme pre vás 12 základných tipov na varenie cestovín, ktoré by ste mali mať na pamäti, keď ich budete najbližšie variť – od toho, ako správne osoliť vodu, až po to, prečo by ste ich nemali preplachovať.

smiling woman standing and putting pepper on stock pot
Autor tejto fotografie je Becca Tapert

1. Vyberte správny tvar cestovín pre omáčku, s ktorou ich budete podávať.

shapes
Marco Verch/flickr

Niektoré tvary cestovín sú lepšie na husté omáčky, zatiaľ čo iné sú ideálne na ľahké omáčky. Na ľahké omáčky (ako sú aglio e olio, pesto alebo maslové omáčky) sa hodia napríklad špagety – dobre poslúžia všetky dlhé, tenké tvary cestovín. Na ťažšie omáčky (ako je bolonská omáčka alebo paradajkové omáčky) sú najlepšie cestoviny v tvare rúrky, ako sú penne, rigatoni alebo makaróny. Tieto tvary zachytia omáčku, takže v každom súste je dokonalý pomer omáčky a cestovín.

2. Nevarte spolu dva rôzne tvary cestovín.

two shapes scaled
Polina Tankilevitch/pexels

Hoci môže byť lákavé variť dva tvary cestovín súčasne, nerobte to. Jeden z nich bude určite rozvarený, aj keď majú podobnú veľkosť. Technicky by ste to síce mohli načasovať tak, že jedny cestoviny pridáte do vriacej vody ako prvé, ale za to riziko, že celý hrniec budete musieť vyhodiť do koša, to nestojí. Držte sa varenia jedného tvaru naraz a nebudete ľutovať.

3. Použite veľký hrniec s veľkým množstvom vody.

pot scaled
JÉSHOOTS/pexels

Na každé kilo cestovín, ktoré varíte, by ste mali použiť cca 3,5l vody. Varenie cestovín v malom hrnci spôsobí, že budú slizké a lepkavé – preto vodou nešetrite.

4. Správne osoľte vodu.

salt
pompi/pixabay

Na 3,5l vody pridajte jednu kopcovitú polievkovú lyžicu soli. Môže sa to zdať veľa, ale nie je. Toto je zároveň jediný krok procesu varenia, v ktorom môžete ochutiť samotné cestoviny, takže so soľou naozaj nešetrite.

5. S pridaním soli počkajte až po zovretí vody.

boil
Three-shots/pixabay

Pridávanie soli do studenej vody môže spôsobiť hrdzavenie, preto s pridávaním soli počkajte, kým voda nezačne vrieť, aby sa hneď rozpustila.

6. Nepridávajte do vody olej.

oil
Oregon State University/flickr

Olej obalí cestoviny a zabráni omáčke, aby sa na ne prilepila, preto ho do vody nepridávajte. Aj tak nie je taký účinný pri zabraňovaní zlepenia cestovín, takže ho kľudne vynechajte.

7. Hneď ako pridáte cestoviny do vody, nepretržite ich dve minúty miešajte.

miesanie
Ify’s kitchen/youtube

Hneď ako sa cestoviny pridajú do vriacej vody, začnú uvoľňovať škrob. Práve teraz je najväčšia pravdepodobnosť, že sa cestoviny zlepia, preto ich prvé dve minúty bez prestávky miešajte.

8. Nechajte si trochu vody z uvarených cestovín, aby omáčky boli hladké a dobre sa prichytili k cestovinám.

pasta cook
Antonius Ferret/pexels

Mnohí šéfkuchári nazývajú vodu na cestoviny tekutým zlatom, ktoré sa dá použiť na všetko. Keďže voda z cestovín obsahuje škrob, dokáže omáčky zahusťovať a dodávať im lesk – preto si pred scedením cestovín dajte pohár alebo dva bokom.

9. Oplachovanie cestovín je väčšinou zlý nápad.

rinse 1
Marco Verch/flickr

Preplachovanie cestovín odplavuje škrob – čo väčšinou nie je dobré. Jediný prípad, keď sa oplachovanie cestovín oplatí, je, keď chcete aby rýchlo vychladli, napríklad na prípravu cestovinového šalátu alebo keď plánujete cestoviny smažiť a nechcete, aby sa prilepili na panvicu.

10. Nenechávajte cestoviny po scedení visieť v sitku.

colander
Marco Verch/flickr

Ak necháte cestoviny po scedení v sitku, je pravdepodobné, že sa zlepia. Uvarené cestoviny sú obalené škrobom, takže sa prirodzene lepia. Aby ste tomu zabránili, precedené cestoviny hneď pridajte do omáčky alebo ich rozmiešajte v troche olivového oleja.

11. Cestoviny pridávajte do omáčky, nie omáčku do cestovín.

pasta, spaghetti, food
Autor tejto fotografie je ponce_photography

Pridaním cestovín do omáčky (a nie naopak) sa cestoviny a omáčka pekne spoja. Mali by ste ich o cca minútu menej variť, pridať ich do horúcej panvice s omáčkou a nechať ich tú poslednú minútu variť v omáčke. Takto získajú cestoviny vynikajúcu chuť a štruktúru, a omáčka a cestoviny sa spoja pekne dokopy.

12. Zvyšky cestovín pokvapkajte olivovým olejom, aby sa nezlepili a naučte sa ich správne ohrievať.

Cooked spaghetti horizontal scaled
Kevin Todora/wikimediacommons

Zvyšky cestovín, ktoré neboli obalené v omáčke, by sa mali obaliť v dostatočnom množstve olivového oleja, aby sa zabránilo ich zlepeniu.

Ak chcete ohriať zvyšok cestovín s omáčkou, zohrejte ich v mikrovlnke, s lyžicou alebo dvoma vody alebo s trochou omáčky navyše, aby neboli suché.

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.