13 historických fotografií – ľudia s vrodenými anomáliami, ktorí sa nebáli vystúpiť na verejnosti

9380

Dnes sa vrátime do histórie a pozrieme sa na šokujúce príbehy trinástich ľudí, ktorí trpeli kozmetickými či vývojovými anomáliami. Niektoré príbehy sú šokujúce, škandalózne, ale aj smutné. Čo však týchto ľudí spája? Nebáli sa vystúpiť na verejnosti. Medzi fotografiami nájdete krabieho chlapca, muža s dvomi hlavami, alebo vtáčie dievča. Na záver Vás čaká aj malý bonus.

1. Krabí chlapec

Zdroj: Eleanor Neale / YouTube

Grady Stiles Jr. pochádza z rodiny cirkusových umelcov, ktorí trpeli ekrodaktýliou. Je to stav, ktorý spôsobuje splývanie prstov na rukách a nohách, čo má za následok že jeho končatiny vyzerajú ako klepetá. Grady sa stal zlomyseľným a násilným alkoholikom, ktorý často využíval svoju obrovskú telesnú silu na útok na svoju manželku a deti. Žiaľ, duševné trápenie spojené s predvádzaním sa na  výstavách s prezývkou Krabí chlapec, zanechalo na Gradym stopy, takže sa z neho stal nepríjemný a agresívny človek. Posuňme sa do roku 1978 v Pittsburghu v Pensylvánii. Grady schmatol pazúrmi brokovnicu a počas svadobnej noci jeho dcéry zavraždil jej snúbenca. Bol uznaný vinným z vraždy, ale nikdy si neodpykal svoj trest, pretože ho žiadna väznica nemohla ubytovať. Namiesto toho bol odsúdený na 15 rokov domáceho väzenia s podmienkou.

2. Joseph Merrick – Sloní muž

Zdroj: Wikimedia Commons

Joseph Merrick mal hrozný život, po smrti oboch jeho súrodencov utrpel strašné fyzické abnormality. V 13 rokoch odišiel zo školy a pracoval v továrni na cigary, až kým mu pravá ruka nezrástla natoľko, že už nemohol ďalej pracovať. Do svojich 17 rokov zostal pracovať v kancelárii, no v 20 rokoch mal už tak poškodenú tvár, že nemohol jesť. Joseph si uvedomil, že jediným východiskom z chudobinca je stať sa súčasťou výstavy, kde ho odporní šoumeni označovali za Slonieho muža. Pozrite si film Davida Lyncha „Merrick“ z roku 1980, aby ste sa dozvedeli viac o Merrickovom živote, je to však depresívny film.

3. Muž s elastickou kožou

Zdroj: Teatro Dos Gnomos 2000 – Actual Canal 2 / YouTube

Felix Wehrle sa narodil vo Wisconsine v roku 1858 s Ehlers-Danlosovým syndrómom. Ako dieťa si uvedomil, že dokáže natiahnuť kožu do neuveriteľných dĺžok. Možno uveríte, že v dvadsiatom prvom storočí sme sa v zábavnom priemysle posunuli na inú úroveň zábavy, ako výstava osôb s anomáliami, no stále v nich dnešnej dobe účinkuje napríklad Gary Turner z Anglicka, ktorý má rovnakú kožnú chorobu.

4. Madam Bigfoot

Zdroj: humais / YouTube

Fannie Mills sa narodila v roku 1859 v Sussexe v Anglicku. Milroyova choroba spôsobila, že jej nohy a chodidlá narástli do obrovských rozmerov. Jej chodidlá narástli na dĺžku 43 cm. Jej rodičia sa presťahovali do Spojených štátov, kde si vyslúžila prezývku „The Ohio Bigfoot Girl“ (Veľkonohé dievča z Ohia). Jej otec inzeroval 5000 dolárové veno a dobre zásobenú farmu pre každého slušného chlapa, ktorý je ochotný vziať si jeho dcéru. William Brown bol váženým chlapíkom, ktorý si získal jej srdce. Fannie porodila dieťa v auguste 1887, po tom, ako sa v roku 1886 vzali. Fannie však zomrela v roku 1899, vo veku 39 rokov, iba dvanásť rokov po tom, čo sa jej narodilo dieťa.

5. Najchudší muž na svete

Zdroj: Viral Soul / YouTube

V roku 1841 sa v štáte Massachusetts narodil Isaac Sprague. Mal klasickú výchovu, ale keď mal 12 rokov, po plávaní v jazere mu prišlo zle a začal nenávratne chudnúť, aj keď mal silný apetít. V roku 1865 nastúpil do P.T. Barnum’s American Building ako Živá ľudská kostra a ako taký bol predávaný až do vyhorenia múzea v roku 1868, pričom ledva unikol smrti. Vo veku 44 rokov vážil iba 19,5 kg. Niekoľkokrát sa pokúsil dostať z biznisu predvádzania, no musel sa starať o svoju manželku a troch zdravých chlapcov, kým bojoval so závislosťou od hazardných hier. V roku 1887 zomrel chudobný, bez jediného centu.

6. Trojnohý chlapec

Zdroj: www.flickr.com/photos/foxtongue/45640524

Veľa chlapov si robí žarty z toho, že majú tretiu nohu, ale Frank Lentini ju skutočne mal. Jeho rodina sa presťahovala zo Sicílie do Spojených štátov v roku 1889. Tá jeho tretia noha bola časť jeho parazitického dvojčaťa. Frank pracoval pre množstvo cirkusov, vrátane Ringling Brothers, Buffalo Bill’s Wild West Show a Barnum & Bailey. Volal sa Veľký Lentini. Frank mal okrem troch nôh aj štyri chodidlá a dvojo genitálií. Frank, známy aj ako trojnohý futbalista, mohol použiť svoju tretiu nohu na kopanie lopty cez pódium. Oženil sa s Theresou Murray a mali spolu štyri deti. Dožil sa 77 rokov. Vo filme The Greatest Showman si ho zahral Jonathan Redavid.

7. Ťavie dievča

Zdroj: All About The Journey / YouTube

Ella Harper sa narodila v roku 1870 s vrodeným genom recurvatum, vzácnou chorobou. Ako približne 16-ročná sa stala headlinerom predstavenia putovných kuriozít. Každý týždeň dostávala výplatu 200 dolárov a nosila pri sebe vizitku, na ktorej bolo napísané: „Pretože sa mi kolená ohýbajú dozadu, som známa ako ťavie dievča. Ako môžete vidieť na fotografii, najlepšie viem chodiť po rukách a nohách. Počas posledných štyroch rokov som veľa cestovala v rámci šoubiznisu a teraz, v roku 1886, sa snažím skončiť a ísť do školy, aby som sa pripravila na poriadne povolanie.“ V roku 1921 zomrela.

8. Vtáčie dievča

Zdroj: Neon-Q / YouTube

Minnie Woolsey, tiež známa ako Koo-Koo vtáčie dievča, sa narodila v Georgii v Spojených štátoch amerických v roku 1880. Trpela Virchow-Seckelovým syndrómom, zriedkavou vrodenou poruchou kostry, kvôli ktorej bola nízka, mala malú hlavu a stiahnutú tvár: obrovské oči, uši a nos v tvare zobáka. Nešťastné dievča bolo tiež bezzubé, bez vlasov a predpokladalo sa, že je takmer slepé. Minnie zachránil z ústavu pre duševne chorých cestujúci šoumen, ktorý jej dal za úlohu tanec a hlášky nezmyslov v kostýme vtáka. Aj keď sa to vtedy považovalo za láskavosť, stále to bolo veľmi kruté. Minnie Ha Ha bolo jej umelecké meno, ale vo Freaks bola zapísaná ako Koo-Koo vtáčie dievča.

9. Muž bez spodnej časti tela

Zdroj: flickr.com/photos/rocor/31148548071/in/photostream/

Tod Browning’s Freaks (1932) je názov snímky. Johnny Eck sa narodil bez spodnej časti tela a v dokonca si zahral v otrasnom čiernobielom filme. Na tomto obrázku z filmu je odfotený s Angelom Rossittom. Johnny pokračoval vo svojej filmovej kariére vo viacerých filmoch o Tarzanovi ako vtáčie monštrum. Johnny bol spevák, fotograf, umelec, bábkar Punch a Judy, zručný modelár a dokonca prevádzkoval centovú arkádu napriek tomu, že sa narodil s takým ťažkým postihnutím. Magické a obľúbené bolo predstavenie o rozrezaní na dve polovice, ktoré predviedol so svojím identickým bratom, ktorý však mal aj spodnú časť tela.

10. Dve hlavy pokope

Zdroj: EL ELAIN / YouTube

Pasqual Piňon bol texaský železničiar až kým si promotér predvádzacej show nevšimol, že má dve hlavy. Druhá hlava bol obrovský nezhubný nádor. Výsledkom bolo, že promotér požiadal Piňona o pomoc pri zostavovaní turné a vytváraní voskovej masky na zakrytie cysty. Po niekoľkých rokoch cestovania majiteľ cirkusu súhlasil, že zaplatí za odstránenie Piňonovej cysty. Bol to vzácny prejav štedrosti v mene cirkusu. Za normálnych okolností by cirkusanti nikdy nepomysleli na to, že by svojim hviezdnym atrakciám ponúkali lekárske ošetrenie, pretože by to znamenalo stratu ich účinkujúcich.

11. Tulení muž

Zdroj: PARALELO Metafórico / YouTube

Stanislaus Berent sa narodil s fokoméliou v Pittsburghu v roku 1901. V dôsledku tejto vrodenej abnormality mu vyrástli ruky z pliec, čo spôsobilo, že mal paže podobné tuleňom. Po tom, čo začal ako predavač novín, strávil vyše päťdesiat rokov ako cirkusový umelec. V rokoch 1920 až 1970 vystupoval ako Sealo the Sealman (Tulení muž) v Coney Island’s Freak Show. Vedel sa holiť a na pódiu ho často sprevádzal jeho šimpanz Toby. V roku 1960 ho videli jesť šišku. Dožil sa 79 rokov, napriek tomu, že bol charakterizovaný ako náruživý pijan.

12. Ľudský jednorožec

Zdroj: The Unknown List / Youtube

Zakladateľ Ripleyovej šou Believ It or Not, Robert Ripley, strávil roky hľadaním Wanga ľudského jednorožca. Povesť o Wangovi sa šírila rôznymi fámami, až kým ho Ripley nakoniec nenašiel v čínskej dedine. Ripley pri svojom pátraní skutočne narazil na rôznych jedincov, ktorí zažili podobné deformácie v podobe rohov. Vedecký výskum fenoménu naznačuje, že povrch roha je podobný nechtom na našich rukách a nohách. Niekedy telo odošle nesprávnu správu časti tela a získa prirodzenú anomáliu. Podobní ľudia v histórii hlásili tieto príznaky, hoci v modernej dobe máme bezbolestné spôsoby odstránenia týchto druhov abscesových výrastkov.

13. Divokí muži z Bornea

Zdroj: diogenesis2 / YouTube

Divokí muži z Bornea boli ďalšou súčasťou P.T. Barnumovho putovného cirkusu. Títo dvaja muži boli bratia, ktorí tvrdili, že sú súčasťou domorodého kmeňa zajatého z ostrova Borneo, ostrova pri čínskom pobreží. Playbill’s tvrdil, že dokážu zdvihnúť celkovo tristo kíl, a to napriek skutočnosti, že obaja muži vážili mizerných 45 kíl. Dvojčatá mali obrovský úspech pre americké davy a nakoniec zarobili viac ako 200 000 dolárov npočas ciest po Spojených štátoch. Z hľadiska modernej meny by dnes boli obidvaja bratia milionári.

BONUS: Členovia najväčšieho obludária

Zdroj: Freak Show Podcast / YouTube

Nakoniec sa pozrieme na skupinový portrét najväčieho obludária The Ringling Brothers z roku 1924. Minnie Woolsey, prezývaná Koo-Koo the Bird Girl, George and Willie Muse, alias Muži z Marsu a Stephan Bibrowski, alias Lionel The Lion-Faced Man, sa všetci nájdu v zadnom rade. Pridalo sa k nim niekoľko malých jedincov. V prvom rade sú Martin Laurello s prezývkou The Human Owl a Krao Farini. Najvyššie spojené žirafie dvojčatá na svete sú úplne vpravo. Každý dobrý fotograf by mal vedieť, že vysokí ľudia patria dozadu a malí ľudia idú dopredu, preto bol fotograf zjavne neskúsený. Toto je skupinka členov najväčšieho obludária v Spojených štátoch amerických.

Zdroj: https://news.history101.com/en/shows-show-historical-freak-side?fbclid=IwAR3FHwEeQ44Uy2yvoSR1byTcMXwjSuaZrspcIKYglr3A2fkOvm5fDdjQnG8

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre