25 najvplyvnejších ľudí histórie

1642

Zúčastnil/a si sa niekedy debaty o tom, kto patrí medzi najvplyvnejších ľudí histórie? Táto téma zvyčajne vedie k diskusiám o tom, kto je najsilnejší, najmúdrejší, najkrajší, a k množstvu nevyriešených otázok, na ktoré nikto nedokáže odpovedať s istotou. Tím inžinierov a vedcov zhromaždil a analyzoval údaje o historickej a kultúrnej popularite a pokúsil sa zodpovedať tieto otázky. Priniesol zoznam najpopulárnejších a najvplyvnejších ľudí histórie. 

Bruce Lee, bojový umelec

Superhviezda kung-fu, Bruce Lee bol viac ako len majster bojových umení, viac ako len herec a zabávač. Bol priekopníkom, ktorý trénoval údery aj chvaty, boj v stoji aj na zemi, a to v dobe, keď sa väčšina majstrov bojových umení zameriavala len na jednu oblasť. Používal moderné, progresívne tréningové metódy, nespoliehal sa na tradície a kládol dôraz na fyzickú zdatnosť, čo bolo v komunite bojových umení raritou. Stal sa medzinárodnou ikonou, dokázal vstúpiť do sŕdc miliónov ľudí na celom svete a spopularizoval ázijské bojové umenia na západe viac než ktorýkoľvek iný majster bojových umení. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch sa stal idolom nespočetného množstva detí a aj po viac ako štyridsiatich rokoch od smrti si získava veľa fanúšikov z radov dnešnej mladej generácie. Prezident UFC Dana White vyhlásil, že Bruce Lee ovplyvnil najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport na svete viac ako ktokoľvek iný, a nazval ho „otcom MMA“.

Lexinatrix/flickr

George Washington, prezident USA 

George Washington, ktorého historici považujú za jednu z najvýznamnejších amerických postáv nevynímajúc Thomasa Jeffersona, ktorý napísal Deklaráciu nezávislosti. Washington bol prvým prezidentom Spojených štátov a ich zakladateľom. Bol tiež vrchným veliteľom armády počas americkej vojny o nezávislosť a prispel k oslobodeniu krajiny. Bol jedným z mužov, ktorí pomohli nahradiť zastarané články Konfederácie ústavou, ktorá je dodnes najvyšším zákonom krajiny. Bol najvplyvnejším a najznámejším americkým prezidentom. 

aiva/flickr

Walt Disney, podnikateľ 

Ak by ukazovateľom tohto zoznamu bola láska všetkých detí, potom by Walt Disney obsadil prvé miesto. Muž, ktorý vdýchol život najobdivovanejším kresleným postavičkám v celej animovanej tvorbe vrátane Mickey Mousea a káčera Donalda, je najvplyvnejším a najefektívnejším podnikateľom všetkých čias. Walt Disney drží rekord v počte získaných Oscarov – získal ich dvadsaťdva, ale najdôležitejšia vec, ktorú dosiahol, je obchodné impérium založené na víziách tvorivej predstavivosti. Jeho postavičky zabávajú milióny mladých aj starých ľudí na celom svete bez ohľadu na ich sociálno-ekonomické zázemie, náboženské presvedčenie, farbu pleti alebo národnosť.

UCLA Library Special Collections/Wikimedia Commons

Louis Pasteur, chemik 

Má na svedomí obrovský prínos pre ľudstvo, prevenciu chorôb a záchranu životov miliónov ľudí. Označuje sa ako najvplyvnejší chemik v histórii. Najviac zapamätateľný je vďaka vynálezu pasterizácie, tento proces je po ňom pomenovaný, a pomohol miliardám detí na celom svete zdravo sa vyvíjať vďaka tomu, že pijú čerstvé mlieko bez baktérií.

Wikimedia Commons

Marilyn Monroe, herečka

Marilyn Monroe je všeobecne považovaná za svetový sexsymbol a za jednu z prvých celosvetových ženských celebrít. Jej odkaz a vplyv v zábavnom priemysle možno sledovať v rámci ženských celebrít, ktoré sa snažili napodobniť jej vzhľad. Je najpopulárnejšou herečkou všetkých čias, čím predbehla dokonca aj mužských velikánov filmového plátna Humphreyho Bogarta, Marlona Branda, Jamesa Deana, Roberta De Nira a Ala Pacina a ďalších.

1950sUnlimited/flickr

Elvis Presley, spevák

Elvis, „kráľ rock’n’rollu“, je najslávnejším a najvplyvnejším spevákom všetkých čias. Je aj najpredávanejším sólovým umelcom v histórii hudby s odhadovaným predajom viac ako miliardy nahrávok. 

Rossano aka Bud Care/Wikimedia Commons

Imhotep, architekt

Imhotep bol egyptský polyhistor, ktorý vynikal v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, najmä v architektúre a inžinierstve. Bol projektantom a architektom úžasnej Džoserovej pyramídy. Bola to úplne prvá egyptská pyramída, ktorá v čase svojho vzniku dosahovala výšku 62 metrov, čo bol vtedy neuveriteľne vysoký architektonický výtvor. Imhotep si počas života vyslúžil mnoho pôct a bol jedným z mála ľudí v egyptskej histórii, ktorí po svojej smrti získali božský status napriek tomu, že boli obyčajnými ľuďmi.

Wikimedia Commons

Che Guevara, sociálny aktivista

Tento pohľadný argentínsky lekár s aristokratickým pôvodom, ktorý pôsobil ako revolucionár, partizánsky vodca, diplomat, pravá ruka Fidela Castra, sa vďaka svojej obrovskej popularite medzi tínedžermi a študentmi zaradil pred ďalšími významnými aktivistami, ako boli Mahátma Gándhí a Martin Luther King mladší.

Anefo/Wikimedia Commons

Charles Darwin, biológ

Charles Darwin bol anglický polyhistor, ktorý počas svojho života študoval viacero vied, ale práve teória evolúcie prirodzeným výberom, ktorá je základom moderných evolučných štúdií, mu priniesla titul jedného z najznámejších vedcov histórie vôbec. Darwin bol agnostik, čo malo zásadný vplyv na jeho myslenie, a šokoval prísnu, náboženskú viktoriánsku spoločnosť svojej doby tým, že navrhol úplne odlišnú teóriu od biblickej (kreacionizmus v knihe Genezis), pričom uviedol, že zvieratá a ľudia majú spoločných predkov.

Wikimedia Commons

Nefertiti, faraónova manželka

Dávno pred Eleanor Rooseveltovou, Jacqueline Kennedyovou, Hillary Clintonovou a Michelle Obamovou tu bola Nefertiti. Bola manželkou vladára, takže sa nemôže porovnávať s takými ako Kleopatra, Alžbeta I. či byzantská cisárovná Irena Aténska. Bola tým, čo by sme dnes definovali ako označenie prvá dáma. Moc a vplyv Nefertiti na jej manžela Achnatona, egyptského faraóna, boli obrovské a mnohí historici sa domnievajú, že to bola ona, kto velil starovekému egyptskému kráľovstvu a v zákulisí prijímal všetky dôležité rozhodnutia. Jedna štúdia ju označila za druhú najznámejšiu ženskú osobnosť všetkých čias hneď po Kleopatre.

Egisto Sani/flickr

Sigmund Freud, psychológ

Sigmund Freud bol slávny rakúsky neurológ, zakladateľ psychoanalýzy a bezpochyby najslávnejšia postava akademickej a aplikovanej disciplíny – psychológie. Napriek niektorým kontroverzným teóriám, najmä posadnutosti Oidipovým komplexom, mnohé z jeho psychologických a psychoterapeutických názorov a techník sú v rámci psychoterapie a všeobecnej psychiatrie populárne dodnes.

Ferdinand Schmutzer ml./Wikimedia Commons

Hippokrates, lekár

Hippokrates z Kósu bol starogrécky lekár, ktorý sa všeobecne považuje za otca západnej medicíny a povýšil medicínu na povolanie. Bol zakladateľom slávnej Hippokratovej školy, ktorá pomohla revolučne zmeniť medicínu v starovekom svete. Hippokrates svojimi metódami a učením (na svoju dobu prelomovým a radikálnym) položil základy modernej medicíny. Jeho vplyv možno vysledovať v prísahe, ktorú už mnoho rokov skladá každý lekár, zdravotná sestra a asistent lekára, v Hippokratovej prísahe. Niektorí historici sa domnievajú, že prísahu napísal sám Hippokrates alebo jeden z jeho žiakov.

Rufus46/Wikimedia Commons

Herodotos, historik

Starogrécky historik z Halikarnassu bol prvým historikom, ktorý dôsledne a metodicky zhromažďoval materiály a potom ich usporiadal a podal do historiografického rozprávania. Z tohto dôvodu je považovaný za „otca histórie“ a za toho, kto povýšil históriu ako predmet na spoločenskú vedu. Aj keď nie si fanúšikom histórie, môžeš Herodotovi poďakovať za to, že vo svojom majstrovskom diele Dejiny vyšetril a zaznamenal grécko-perzské vojny. Bez neho by sme sa asi ťažko dočkali filmu 300.

Peter Roan/flickr

Galileo Galilei, astronóm

Nazývali ho „otcom modernej vedy“, „otcom modernej fyziky“ a napokon „otcom modernej astronómie“, ale Galileo Galilei bol viac než len veľký vedec a astronóm; bol to rebel. Spopularizoval teóriu mnohých starovekých gréckych mysliteľov, že Zem sa otáča okolo relatívne nehybného Slnka v strede slnečnej sústavy. To ho dostalo do vážnych problémov s vtedajšou rímskokatolíckou cirkvou. Počas súdneho procesu povedal ikonický citát: „A predsa sa hýbe“, čím mal na mysli Zem.

Wikimedia Commons

Krištof Kolumbus, objaviteľ

Pre niektorých je Krištof Kolumbus hrdina, najväčší objaviteľ, aký kedy žil, a hlavná postava, ktorá začala európsku kolonizáciu Nového sveta. Iní ho považujú za útočníka, ktorý za každú cenu šíril kresťanstvo medzi americkými domorodcami. Tak či onak, Kolumbus je všeobecne považovaný za zakladateľa toho, čo dnes poznáme a definujeme ako Spojené štáty americké, a jeho vplyv na dejiny, či už dobrý alebo zlý, je nespochybniteľný, pretože zohral významnú úlohu pri objavovaní, dobývaní a kolonizácii Ameriky.

Wikimedia Commons

Isaac Newton, fyzik

Sir Isaac Newton, veľký anglický vedec je celosvetovo považovaný za kľúčovú postavu vedeckej revolúcie a jeho prevratné objavy ovplyvnili mnohých ďalších vedcov vrátane Einsteina. Väčšina odborníkov a historikov sa zhoduje, že jeho kniha Matematické princípy prírodnej filozofie položila základy klasickej mechaniky. Spolu s Gottfriedom Leibnizom sa tiež podieľal na vynáleze počítania.

Wikimedia Commons

Michelangelo, maliar

Hoci väčšina ľudí považuje Michelangela len za maliara, pravdou je, že druhý najväčší umelec renesancie po Leonardovi da Vincim bol aj vynikajúcim sochárom a architektom, ktorý má na konte vrcholné dielo renesančného sochárstva, sochu Dávida. Väčšina z nás ho však pozná ako jedného z najväčších maliarov, ktorí kedy žili, ak nie najväčšieho, a to oprávnene, keď si uvedomíme, že strop Sixtínskej kaplnky, Ukrižovanie svätého Petra a Obrátenie Pavla sú jeho majstrovské výtvory.

Wikibusters/Wikimedia Commons

Wolfgang Amadeus Mozart, skladateľ

Slávne zázračné dieťa je podľa štúdií najvplyvnejším a najpopulárnejším skladateľom v dejinách. Hudbu skomponoval vo veku piatich rokov a do svojej smrti, len o tridsať rokov neskôr, vytvoril vyše 600 diel. Jeho skladby dodnes ovplyvňujú západnú hudbu. Joseph Haydn napísal, že ľudia uvidia taký talent až o 100 rokov. Ale ľudstvo nevidelo taký talent už viac ako 220 rokov, ktoré uplynuli od jeho smrti.

Royal Opera House Covent Garden/flickr

Archimedes, matematik

Archimedes bol grécky matematik považovaný za jedného z najgeniálnejších mozgov všetkých čias a „krstného otca vynálezov“. Jeho prínos ku geometrii spôsobil v odbore revolúciu a jeho metódy ovplyvnili každého matematika. Geniálne matematické schopnosti spojil s poznatkami o povahe fyzikálneho vesmíru, čo viedlo k vytvoreniu základov hydrostatiky, statiky a vysvetleniu princípu páky, ako aj mnohých inovatívnych strojov vrátane motorov a skrutkového čerpadla, ktoré je po ňom pomenované.

Lluís Ribes Mateu/flickr

Homér, spisovateľ

Vplyv Homéra na svet možno odsledovať vďaka dvom majstrovským dielam: Iliada a Odysea. Tieto diela, ktoré v priebehu storočí čítali, študovali a šírili nespočetné milióny ľudí v školách, na univerzitách a v hollywoodskych filmoch a televíznych seriáloch, stále rezonujú. Starogrécky básnický velikán, ktorý svojimi eposmi preslávil „nesmrteľné“ postavy Achilla, Parisa a Odysea, sa radí pred Williama Shakespeara a Danteho Alighieriho ako najväčší spisovateľ, ktorý kedy žil.


Carole Raddato/flickr

Julius Caesar, politik

Julius Caesar bol podľa väčšiny historikov a politických analytikov najvýznamnejšou osobnosťou rímskych dejín. Bol skvelým stratégom a generálom, ale aj charizmatickým politikom, ktorý zmenil formu vlády v Ríme, zatiaľ čo položil základy európskej a západnej kultúry. Hoci mal aristokratický pôvod, bojoval za najnižšie sociálne vrstvy a chudobných Ríma, čo bolo hlavným dôvodom jeho zavraždenia.

Colin Bewes/flickr

Leonardo da Vinci, vynálezca

Meno Leonarda da Vinciho sa spája s genialitou a renesanciou, odkiaľ pochádza jeho prezývka „renesančný človek“. Je však ťažké definovať skutočnú profesiu da Vinciho, keďže počas svojho života ovládal príliš veľa vecí, od sochárstva cez maliarstvo, architektúru až po hudbu, matematiku, anatómiu a okrem iného aj inžinierstvo. Bol bezpochyby najrozmanitejším talentovaným človekom svojej doby a mnohí historici sa domnievajú, že taká myseľ a osobnosť, ako bol on, sa objaví len raz za tisíc rokov. Vďaka mnohostranným záujmom, ktoré ho podnietili k tomu, aby sa venoval rôznym oblastiam poznania, sa da Vinci všeobecne považuje za archetyp pojmu génius. 

Colin Bewes/Wikimedia Commons

Alexander Veľký, vojenský veliteľ 

Alexander Veľký je jedným z najväčších vojenských generálov, ktorí kedy žili, a jeho ríša bola jednou z najväčších, aké kedy staroveký svet poznal. Až do svojej smrti zostal na bojisku neporazený a bol mužom, ktorý rozšíril grécku kultúru a civilizáciu do najväčšej časti vtedy známeho sveta. Založil vyše dvadsať miest, ktoré boli pomenované po ňom, najmä Alexandriu v Egypte, a je jedným z mála, ktorým sa podarilo započať a poznačiť celú epochu ľudských dejín: helenistické obdobie. Stal sa vzorom pre mnohých vojenských vodcov, ktorí ho nasledovali, a jeho meno zostáva synonymom dominancie.

Egisto Sani/flickr

Ježiš Kristus, náboženská postava

Ježiš Kristus, chudobný nazaretský tesár, ktorý slúžil uzdravovaním chorých a učením v synagógach po celej Judei predtým, ako bol ukrižovaný za Poncia Piláta, začal náboženské hnutie v rámci židovskej viery, ktoré sa neskôr stalo známe ako kresťanstvo. Jeho učenie o spásnej viere, odpustení, milosti a pokore v evanjeliách malo obrovský vplyv na svetovú teológiu a filozofiu. Ježiš je najznámejšou náboženskou postavou v dejinách.

Following Hadrian/Wikimedia Commons

Aristoteles, filozof

Aristoteles bol grécky filozof pochádzajúci zo Stagiru v severnom Grécku, ktorý sa narodil v roku 384 pred Kristom. Je všeobecne považovaný za jedného z troch najväčších filozofov všetkých čias spolu so Sokratom a Platónom, pričom jeho učenie a teórie sa rozšírili po celej Afrike, Ázii a Blízkom východe vďaka jeho najslávnejšiemu žiakovi Alexandrovi Veľkému. Je jednou z mála historických postáv, ktorá sa teší veľkej úcte a obrovskej popularite na všetkých kontinentoch a bola uctievaná v judaizme, kresťanskej teológii a islame, kde ho väčšina moslimských intelektuálov označuje ako „prvého učiteľa“.

Marco Almbauer/Wikimedia Commons

Zdroj 

 

 

 

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre