Atraktívnosť nie je vždy receptom na bezproblémový život: 5 spôsobov, keď atraktivita môže hrať proti vám

468

Nie je žiadnou novinkou, že byť atraktívny vám v živote poskytuje pomerne veľa výhod. Mnohé štúdie ukázali, že atraktívnosť je, ako sme vždy predpokladali, spojená s lepšou kvalitou života a rozhodne uľahčuje stretnutia, ako sú pohovory a súdne pojednávania, v porovnaní s ostatnými ľuďmi. Nie je však tak všeobecne známe, ako môže byť konvenčná atraktívnosť na škodu v mnohých iných oblastiach života, kde by trochu menej atraktívny človek získal výhodu oproti dobre vyzerajúcim rovesníkom.

Atraktívne páry sa častejšie rozvádzajú

V čase stúpajúcej rozvodovosti a čoraz väčšieho počtu ľudí, ktorí sa rozhodujú zostať bez manželstva, tradičná inštitúcia manželstva určite dostáva na frak. Napriek tomu sa mnohí ľudia rozhodnú pre konečný záväzok a je pravdepodobné, že chcú, aby manželstvo vydržalo. Neuvedomujú si však, že záväzok a ochota fungovať nie sú jedinými faktormi, ktoré rozhodujú o úspechu vzťahu.

broken heart hanging on wire
Autor tejto fotografie je Kelly Sikkema

Mnohé štúdie zistili, že atraktívnejší ľudia majú vyššiu mieru rozvodovosti ako ostatní, aj keď by ste čakali, že to bude úplne naopak. V jednej štúdii sa vedci pozreli na ročenkové fotografie mužov z dvoch stredných škôl v USA a hodnotili ich podľa atraktivity. Potom ich porovnali s ich záznamami o sobášoch a rozvodoch prostredníctvom stránky ancestry.com a zistili, že tí najatraktívnejší z nich mali oveľa vyššiu mieru rozvodovosti ako ostatní. Výskumníci to vyskúšali aj na celebritách a zistili, že výsledky boli rovnaké.

Atraktívne ženy majú menšiu pravdepodobnosť, že budú zamestnané

Vždy predpokladáme, že atraktívnosť zohráva úlohu v procese prijímania do zamestnania a že konvenčne atraktívnejší ľudia musia mať z pochopiteľných dôvodov výhodu oproti ostatným uchádzačom. Koniec koncov, je to jedna z mnohých výhod, ktoré vám má atraktívnosť poskytnúť. Zatiaľ čo v prípade mužov to tak môže byť, v prípade žien to tak nie je, aspoň čo sa týka hľadania práce. V rámci štúdie uskutočnenej v Izraeli výskumníci poslali 2 656 párov životopisov na voľné pracovné miesta v celej krajine, pričom každý obsahoval kópiu s fotografiou uchádzača a jednu bez nej.

woman in teal t-shirt sitting beside woman in suit jacket
Autor tejto fotografie je Amy Hirschi

Zistili, že atraktívnejší muži mali väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú spätnú väzbu, ako menej atraktívni, ale v prípade žien to bolo úplne naopak. Menej atraktívne ženy mali väčšiu pravdepodobnosť, že im zavolajú, ako tie krajšie, a dôvodom môže byť len stará dobrá evolučná súťaživosť. Zistili, že tento rozdiel bol obzvlášť výrazný, keď odborníci na nábor boli väčšinou ženy – čo je zvyčajne prípad väčšiny podnikových oddelení ľudských zdrojov. Výskumníci dospeli k záveru, že personalistky inštinktívne eliminovali uchádzačky, ktoré vnímali ako konkurenciu.

Ženy sú šťastnejšie s menej atraktívnymi manželmi

Atraktivita je často dôležitým faktorom toho, či bude vzťah fungovať. Vo všeobecnosti pomáha, ak svojho partnera považujete za fyzicky atraktívneho, bez ohľadu na iné faktory, ako je sexuálna kompatibilita, úroveň záväzkov a chémia. Neplatí to však rovnako pre obe pohlavia, keďže štúdie zistili, že ženy majú tendenciu mať uspokojivejšie a plnohodnotnejšie vzťahy s mužmi, ktorí sú menej atraktívni ako ony. Viaceré štúdie ukázali, že heterosexuálne ženy s menej peknými mužskými partnermi bývajú šťastnejšie a spokojnejšie.

man in yellow shirt and brown pants using smartphone
Autor tejto fotografie je Ehimetalor Akhere Unuabona

V jednej štúdii sa zistilo, že muži, ktorí sú menej atraktívni, majú tendenciu robiť iné veci, aby tento nedostatok vykompenzovali, napríklad brať partnerky na viac rande alebo byť lepší v posteli, čo sa prejavilo vo väčšej spokojnosti žien. V inej štúdii sa zistilo, že ženy majú väčšiu tendenciu držať diétu a snažiť sa vyzerať lepšie, ak sú ich manželia atraktívnejší ako ony.

Menej atraktívni muži sú plodnejší

Predpokladá sa, že plodnosť je neoddeliteľne spojená s atraktívnosťou. Byť lepšie vybavený na odovzdávanie svojich génov je určite zmyslom atraktívnosti, inak prečo by sa tým evolúcia vôbec zaoberala? Podľa výskumov je však oveľa pravdepodobnejšie, že ženy počnú dieťa, ak si vyberú menej atraktívneho partnera namiesto pekného.

man leaning on wall
Autor tejto fotografie je AllGo – An App For Plus Size People

Samozrejme, za predpokladu, že atraktívni muži spia s väčším počtom žien ako ich škaredšie náprotivky, čo je vo svete všeobecne uznávaný fakt. Podľa štúdie sa počet spermií uvoľnených počas sexu znižuje s každou ďalšou partnerkou. Takže čím viac sexu muž má, tým menšia je šanca, že vyloží (takpovediac) dostatok toho, na čom skutočne záleží, keď príde čas na stvorenie dieťaťa.

Atraktívne ženy majú menšiu šancu nájsť si partnera

Vo svete online zoznamovania sa zdá byť zrejmé, že atraktívnejší ľudia by mali mať väčšiu šancu randiť. Koniec koncov, v zoznamovacích aplikáciách ide predovšetkým o vzhľad, a aj keď po stretnutí môže zvíťaziť osobnosť, prvé stretnutia sa zvyčajne uzatvárajú výlučne na základe toho, ako konvenčne atraktívny je váš potenciálny partner. Zatiaľ čo v prípade mužov sú údaje pomerne jednoznačné, v prípade žien je to trochu komplikovanejšie.

woman standing on pathway while hand in her pocket
Autor tejto fotografie je Jon Ly

Ako zistila spoločnosť OKCupid vo svojom výskume, muži si častejšie vyberajú ženy, ktoré nie sú jednoznačne atraktívne. Inými slovami, to, že sa muži nedokážu zhodnúť na tom, či je žena atraktívna alebo nie, zvyšuje jej šancu získať rande oproti ženám, ktoré všetci považujú za atraktívne. Prekvapujúce, však? Možno dokonca pochybujete o dôveryhodnosti spoločnosti OKCupid, ktorá takýto výskum uskutočnila. Napriek tomu presne toto údaje ukázali.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.