6 hlavných dôvodov, prečo bola história viac ako nechutná

12869

V učebniciach dejepisu sa píše o jednej alebo dvoch epidémiách. Väčšinou však nezachádzajú do prílišných detailov o tom, aká špinavá bola história v skutočnosti. Ak patríte k ľuďom, ktorí si cenia dobrú hygienu, buďte radi, že ste sa narodili vtedy, keď ste sa narodili.

Starí Rimania používali moč na bielenie zubov a čistenie oblečenia

Starovekí Rimania boli na svoju dobu známi tým, že boli pomerne pokrokoví, pokiaľ ide o hygienu a verejnú infraštruktúru. Časť ich znalostí o prvých chemikáliách spôsobila, že si uvedomili, že v moči sa nachádza amoniak, ktorý z nej robí naozaj dobrý čistiaci prostriedok. Dnes používame čpavok na čistenie, ale našli sme spôsoby, ako ho extrahovať. Bohužiaľ, starí Rimania ešte neprišli na takýto druh chemických extrakčných vecí a používali len čerstvú moč. Používali ju na bielenie zubov, čo znamená, že boli jednou z prvých kultúr, ktorá urobila čokoľvek, aby získala perleťovo biely úsmev. Ak by ste sa vrátili v čase do starovekého Ríma, našli by ste u nich aj čistenie oblečenia pomocou moču, čo je niečo, čo by väčšina z nás považovala za dosť neprípustné.

girl with red and white toothbrush in mouth
Photo by Diana Polekhina on Unsplash

Mať viac ako pár kusov oblečenia bolo vrcholom luxusu

Dnes ľudia hovoria o tom, že majú príliš veľa oblečenia, ak majú zaplnený šatník a komodu. Vďaka tomu môžu ľudia ľahko zostať v čistom oblečení a mať veľa rôznych módnych kúskov, ktorými sa môžu pochváliť. Nanešťastie pre tých cestovateľov v čase, ktorí majú radi čisté oblečenie a množstvo módnych možností, by minulosť pripadala naozaj nudná. Približne do roku 1700 mali ženy tendenciu mať v priemere len dve až štyri oblečenia a muži mali zvyčajne menej. Ak by ste sa však vrátili ešte ďalej do stredoveku, zistili by ste, že väčšina ľudí mala len dva odevy a o módu sa veľmi nezaujímala. Tieto dva odevy slúžili na maximálne úžitkové účely. Jeden odev sa nosil, kým sa druhý čistil. Potom sa opláchlo a zopakovalo.

hanged top on brown and white clothes horse
Photo by Alyssa Strohmann on Unsplash

Parochne zo zvieracích chlpov sa zriedkavo riadne čistili

Dnešné parochne sú úplne odlišné od tých, ktoré boli k dispozícii v histórii. Mnohí ľudia si nechávajú narásť vlasy z lásky k ľuďom, ktorí prišli o vlasy v dôsledku rakoviny, a niektoré parochne sú vyrobené zo skutočných, vysokokvalitných ľudských vlasov. Prechádzajú neuveriteľne prísnymi postupmi čistenia a bezpečnosti a sú úplne hygienické. Mnohé z týchto parochní sú také kvalitné, že ich ľudia môžu nosiť celé roky bez toho, aby o tom niekto vedel. Určite prešli dlhú cestu od čias, keď sa vyrábali zo zvieracích chlpov. Je to tak, väčšina starovekých parochní vrátane modernejšieho obdobia pudrových parochní sa zvyčajne vyrábala z konských chlpov. Parochne vyrobené zo zvieracej srsti sa ťažko správne čistia, ale väčším problémom je, že majú tendenciu priťahovať vši. Mnohí starovekí ľudia ich však považovali za štít počas výskytu vší. V skutočnosti bolo v starovekej rímskej histórii obdobie, keď bolo bežné si oholiť hlavu a nosiť parochňu, aby parochňa dostala vši a vy nie.

black and white photography of man and woman in costume
Photo by Cristina Gottardi on Unsplash

Cesty bývali pokryté konskými výkalmi

Dnes sa ľudia sťažujú na výmole, ale kedysi mali ľudia pri prechádzaní mestskými ulicami oveľa väčšie problémy. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo toľko ľudí v minulosti nosilo čižmy, bolo to kvôli všetkému konskému trusu na cestách. Ak ste niekedy strávili nejaký čas v blízkosti koní, viete, že už len vyčistenie stajne od konských výkalov môže byť skutočne nepríjemná práca. V minulosti, keď v okolí neboli autá a toľko ľudí používalo kone ako hlavný spôsob dopravy, si asi viete predstaviť, že konského hnoja bolo všade veľa. V Londýne a mnohých veľkých mestách sa v roku 1894 ocitli v kríze. Ulice v Londýne a ďalších veľkých mestách sa zapĺňali výkalmi a snahy o ich udržanie v čistote jednoducho nestačili. Problém sa zhoršoval s množstvom zvierat používaných na prepravu ľudí a tovaru – autá neboli na dohľad – a aj menšie mestá sa rýchlo rozrastali. Návrat do stredoveku by však bol ešte horší. Vtedy existovala otvorená kanalizácia a žiadne vodovodné systémy.

brown horse during daytime
Photo by McCall Alexander on Unsplash

Starorímske toalety: Potkany, metánové plamene a špongie na výkaly

Starovekému Rímu sa dostáva veľkého uznania za jeho úžasný verejný vodovodný systém, ktorý však nebol ani zďaleka taký dobrý, ako by sa mohlo zdať z učebníc dejepisu. Starovekí Rimania mali naozaj oveľa lepší systém ako zvyšok vtedajšieho sveta. To však neznamená, že by sme ho považovali za niečo menej ako horor. Keďže staré potrubia, ktoré používali, boli dosť široké a vďaka tomu, ako bol systém navrhnutý, sa potkany dostali dovnútra a von naozaj ľahko a mohli na vás vyliezť, keď ste si robili svoju prácu. To znamenalo, že sa neraz stalo, že vás počas používania toalety uhryzol potkan. Ešte horšie bolo, že ste mohli prísť k verejnému záchodu a zistiť, že z neho chrlí otvorený oheň z metánu nahromadeného v potrubí. Ak to nestačilo, utieranie nebolo o nič lepšie. Starí Rimania používali na verejných toaletách spoločnú špongiu na paličke, ktorú opláchli vodou a potom ju podali ďalšiemu nešťastníkovi.

Zdroj: Karen/Flickr

Čierny mor sa stal, pretože ľudia boli nechutní

Z čierneho moru sa obviňuje mnoho vecí, medzi nimi aj to, že bolo zabitých veľa mačiek, čo viedlo k zvýšenému počtu potkanov. Hoci na tom môže byť niečo pravdy, je nepravdepodobné, že by mačky stačili na záchranu pred množstvom potkanov a špiny, v ktorej žili. V časoch čierneho moru väčšina ľudí len hromadila odpadky pred vchodovými dverami a všetko vyčistila, až keď to začalo príliš zapáchať. Niektoré mestá sa snažili prinútiť ľudí, aby udržiavali svoju časť ulice čistú, ale nie vždy sa to presadzovalo a ľudia často riešili problém tak, že to všetko jednoducho vysypali do najbližšieho vodného zdroja. Tí, ktorí boli bohatší a mali na svojom pozemku miesto, mali zvyčajne žumpu, ktorá bola sotva zakrytá a do ktorej hádzali všetky svoje výkaly. Niektorí ľudia mali dokonca za úlohu tieto jamy vyprázdňovať, keď boli príliš plné, a za svoju námahu bývali veľmi dobre platení.

Zdroj: Wikimedia Commons

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre