7 škandinávskych návykov, ktoré obohatia Váš život

669

Kultúra severských krajín je od tej našej pomerne odlišná. Aj keď v nich často panuje mrazivé počasie, domáci obyvatelia našli cestu k trvalému šťastiu. Ich odlišný spôsob myslenia, nedotknutá príroda a vikingská história privádza ročne na tieto čarovné miesta tisíce turistov. Vysoko cenená kvalita života severanov vytvára rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Každý ich deň je malou oslavou jednoduchých návykov, ktoré aj Vám môžu priniesť lepšie zajtrajšky. 

Zdroj: unsplash/ Mathias Herheim

Hygee 

Slovo pochádza z Dánska a označuje pohodu, pre náš každodenný život. Je späté s vytvorením útulného domova a umením nájsť krásu aj v tom najmenšom okamihu. Uvedomelý prístup ovplyvňuje všetko od výzdoby, oblečenia, až po čas strávený pri jedle. Hygee nám pomáha uvoľniť sa, spomaliť a vrátiť sa naspäť k svojej podstate. 

Friluftsliv

Ťažko vysloviteľný názov jednoduchý význam. Koncept friluftsliv označuje život a čerstvý vzduch, ktoré si Škandinávci pestujú pravidelnými návštevami prírody. Milujú pobyt vonku, pretože ten skvalitňuje ich fyzické no najmä duševné zdravie. Malá prechádzka, tak nikdy nechýba v ich pokojných životoch. 

Zdroj: unsplash/ Benjamin Davies

Strava severu

Potrava severanov je tak trochu podobná stredomorskej strave. Je bohatá na ingrediencie z mora, ktoré sa lovia udržateľným spôsobom a rovnako, tak sa zbierajú aj sezónne huby a bobule. Tie sa pridávajú do mnohých tradičných pokrmov. Sú bohaté na vitamíny a minerálne látky, ktoré vysoko prevyšujú veľmi málo zastúpené spracované potraviny plné tuku, soli a cukru. 

Zdroj: unsplash/ Hasse Lossius

Lykke

Šťastie alebo Lykke má mnoho významov, nejde o moment, ani materiálny svet. Definuje trvalý vnútorný pocit naplnenia a spokojnosti, ktorý vyžaruje dôveru, stabilitu, ale najmä životnú rovnováhu. Lykke je stav bytia, ktorý je nutné neustále pestovať. 

Sauna

Chlad si vyžaduje sem tam sa aj príjemne zohriať, avšak obyvatelia severu vyhľadávajú saunu najmä kvôli jej blahodarným účinkom na telo a myseľ. Saunovanie sa je hlboko zakorenené v škandinávskej kultúre a využíva sa už tisícky rokov. Relaxačná metóda zmierňuje stres, rôzne bolesti, ale aj posilňuje srdce. 

Zdroj: unsplash/ Glib Albovsky

Pestovanie priateľstva

Skutočná kvalita života sa rovnako meria aj plnohodnotnými vzťahmi. Toho sú si tunajší ľudia dobre vedomí, ich priateľstvá sú postavené na silných základoch, ktoré ďalej zveľaďujú v malých skupinkách. Vedia, že kvalita je omnoho dôležitejšia ako kvantita a byť súčasťou stabilných a podporujúcich vzťahov je pre šťastie každého z nás nesmierne prínosné.

Dôležitý pohyb

Pohyb je každodennou súčasťou týchto krajín. Napríklad dánske mestá sú pretkané cyklotrasami, ktoré nikdy neostávajú poloprázdne. Viac ako 62% celkového počtu obyvateľov jazdí do práce, školy, či mesta výlučne na bicykli. V najsevernejších oblastiach Nórska počas zimných mesiacov jazdia obyvatelia malých miest do obchodov dokonca na saniach, ktoré si poháňajú sami.

Zdroj: unsplash/ Craig Thompson

Niet divu, že láskavý ľudia severu dosahujú takú vysokú životnú úroveň. Starostlivo budujú svoje šťastie spolu s miestami obklopenými čarovnou prírodou. Život tu nie je vždy jednoduchý, oni z neho, ale dokázali vyťažiť to najlepšie, a aj v najväčších mrazoch otvoriť svetu svoje teplé srdce. S radosťou si vážia každý kúsok života, a to aj tam, kde už „líšky dávajú dobrú noc“. 

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre