7 vedcov, ktorí zmenili svet, ale pritom ste o nich nikdy nepočuli

593

Každý už počul o Einsteinovi, Newtonovi, Galileovi a Darwinovi. Neboli to však jediní ľudia, ktorí výrazne posunuli naše chápanie fyzikálneho vesmíru. Žiaľ, mnohým ďalším mužom a ženám sa nikdy nedostalo uznania, ktoré si za svoju tvrdú prácu a prevratné objavy zaslúžili. Nasledujúci výskumníci v podstate založili epidemiológiu, objavili Veľký tresk a významne prispeli k objavom, za ktoré boli ocenení iní ľudia. Možno je načase, aby sme týmto veľkým mozgom venovali trochu viac pozornosti.

John Snow

Väčšina ľudí o Johnovi Snowovi nič nevie. Je to však škoda, pretože tento anglický výskumník z 19. storočia priniesol prelomové poznatky, ktoré navždy zmenili oblasť verejného zdravia a epidemiológie, a to najmä v súvislosti s jeho výskumom epidémie cholery v Londýne v polovici 19. storočia. Keď ľudia v celom meste začali vážne chorľavieť, Snow starostlivo skúmal a mapoval geografické rozloženie epidémie a identifikoval vzorce, ktoré ho priviedli k zdroju nákazy.

standard compressed John Snow
Zdroj: Store medisinske leksikon

Vďaka dôkladnému vedeniu záznamov a kombinácii štatistickej analýzy a údajov z pozorovania vystopoval väčšinu prípadov k jedinej vodnej pumpe na Broad Street. Jeho priekopnícky prístup účinne položil základy modernej epidemiológie a stal sa dôkazom sily rozhodovania založeného na údajoch. Akoby to nestačilo, Snow bol aj priekopníkom v oblasti chirurgickej anestéziológie. Takže vďaka tomuto jedinému mužovi bolo odvtedy ušetrené krátkeho, brutálneho života plného chorôb a utrpenia obrovské množstvo ľudí.

Fritz Haber

Prínos Fritza Habera pre vedu zaberá zložitý a, žiaľ, kontroverzný priestor. Na jednej strane tento nemecký chemik svojou priekopníckou prácou v oblasti chemickej syntézy spôsobil revolúciu v poľnohospodárstve, keď v roku 1909 vyvinul proces syntézy amoniaku, ktorý je kľúčovou zložkou pri výrobe hnojív. Tento prelomový objav, známy ako Haber-Boschov proces, zohral kľúčovú úlohu pri zvyšovaní produktivity poľnohospodárstva a zmierňovaní celosvetového nedostatku potravín, čím zachránil nespočetné množstvo životov.

Fritz haber 1929 PI 29 C 0097
Zdroj: Wikimedia Commons

Haberova účasť na chemickej vojne počas prvej svetovej vojny však poškodila jeho povesť, keďže viedol vývoj chlóru a iných jedovatých plynov, ktoré sa na bojisku používali s vražedným účinkom. Tento dvojitý odkaz vyvolal pokračujúce diskusie o etickej zodpovednosti vedcov a etických hraniciach vedeckého pokroku. Je veľmi pravdepodobné, že jeho pozitívny prínos prevážil nad negatívnym, keďže zachránil nespočetné množstvo nevinných životov pred vyhladovaním, ale jeho meno sa nedá oddeliť od hrôz zákopov.

Lise Meitnerová

Napriek tomu, že Lise Meitnerová bola brilantná fyzička, ktorá svojím prínosom vydláždila cestu prelomovým objavom, jej meno zostáva pre širokú verejnosť nespravodlivo skryté. Pozoruhodné úspechy Meitnerovej ako vedkyne pracujúcej v oblasti, v ktorej dominovali muži, boli často zatienené v prospech jej nadriadených a partnerov, aj keď práve jej príspevky posunuli veci dopredu. Meitnerovej vrcholný úspech prišiel koncom 30. rokov 20. storočia, keď spolu s kolegom Ottom Hahnom objavila jadrové štiepenie, čím pomohla pripraviť pôdu pre atómový vek.

4311593092 4b45b42476 b
Zdroj: IAEA Imagebank/flickr

Vďaka dôkladným experimentom a teoretickým poznatkom Meitnerová a Hahn zistili, že bombardovanie atómov uránu neutrónmi vedie k ich rozštiepeniu na menšie jadrá a následnému uvoľneniu obrovského množstva energie. Tento prevratný objav položil základy jadrovej energie a, žiaľ, aj zbraní. Hoci Meitnerovej kľúčová úloha pri tomto objave bola nepopierateľná, bola neprávom prehliadnutá, keď Hahn v roku 1944 získal Nobelovu cenu za chémiu sám. Určitého ocenenia sa jej však dostalo aj neskôr v živote a po jej smrti. Azda najvýraznejšie je, že prvok 109, najťažší vedecky známy prvok, bol v roku 1992 na jej počesť pomenovaný Meitnerium.

Rosalind Franklinová

Každý už počul o Jamesovi Watsonovi a Francisovi Crickovi, ktorí objavili charakteristickú štruktúru dvojitej špirály DNA. Nezabúdajme však na Rosalindu Franklinovú, neopísaného hrdinu tejto vedeckej ságy. „Fotografia 51“, jedna z jej mnohých röntgenových difrakčných fotografií, poskytla Watsonovi a Crickovi dymovú zbraň, ktorú neskôr použili na svoj prevratný objav. Bohužiaľ, prínos Franklinovej bol spočiatku prehliadaný kvôli vtedajšiemu sexizmu, zlému spravodajstvu a iným faktorom, čo ju ponechalo v tieni vedeckého uznania.

26007651946 30b68443a9 w
Zdroj: Silver Screen/flickr

Jej predčasná smrť v roku 1958 tragicky ešte viac stlmila pozornosť na jej úspechy. V posledných rokoch sa však čoraz viac oceňujú jej odborné znalosti, odhodlanie a zásadná úloha v jednom z najväčších vedeckých momentov 20. storočia. Vedecká komunita začala Franklinovú uznávať ako zásadnú postavu pri objavovaní štruktúry DNA. Je načase, aby si to uvedomila aj verejnosť.

Norman Borlaug

Existuje mnoho dôvodov, prečo masový hlad už nie je hlavným zabijakom, hoci dnes je oveľa viac hladných krkov, ako bolo v minulosti. Existuje mnoho dôvodov, ale Norman Borlaug, „otec zelenej revolúcie“, je na vrchole zoznamu. Jeho priekopnícka práca v oblasti šľachtenia plodín a modernizácie poľnohospodárskych postupov mala obrovský vplyv na celosvetovú produkciu potravín a zachránila miliardy ľudí pred hladomorom. Napriek tomu je prekvapujúce, že nie je tak známym menom, ako by si zaslúžil. Borlaug zasvätil svoj život vývoju vysoko výnosných a voči chorobám odolných odrôd plodín, čím spustil „zelenú revolúciu“.

Norman Borlaug 2
Zdroj: Wikimedia Commons

Krížením rôznych kmeňov pšenice a zavádzaním moderných poľnohospodárskych techník dosiahol Borlaug úžasné výsledky a úspešne vyvinul odrody, ktoré dokázali odolávať drsným podmienkam a poskytovať vyššie výnosy, čím pomohol nasýtiť rýchlo rastúcu svetovú populáciu. Jeho revolučná práca sa rozšírila aj mimo laboratória. Podelil sa o svoje poznatky, spolupracoval s poľnohospodármi a vedcami na celom svete a presadzoval zavádzanie moderných poľnohospodárskych postupov. Borlaugove pozoruhodné úspechy našťastie nezostali vo vedeckej komunite nepovšimnuté a v roku 1970 získal za svoju prácu Nobelovu cenu za mier.

Barbara McClintock

Napriek jej prelomovému prínosu v oblasti genetiky zostáva meno Barbary McClintockovej mimo vedeckej komunity takmer úplne neznáme. Vďaka svojmu dôkladnému výskumu rastlín kukurice McClintocková v 40. rokoch 20. storočia urobila prevratný objav – odhalila existenciu mobilných genetických prvkov, známych ako transpozóny alebo „skákajúce gény“, ktoré môžu meniť svoju pozíciu v genóme. Znie to trochu zložito, ale tento objav spochybnil prevládajúcu predstavu, že gény sú statické entity, a osvetlil dynamickú povahu genetickej regulácie.

barbara mcclintock 1902 1992 shown in her laboratory in 1947 cropped 91a177 640
Zdroj: Wikimedia Commons

Ako to býva pri väčšine prevratných objavov, ktoré spochybňujú vtedajšie chápanie (najmä tie, ktoré urobili ženy), McClintockovej práca sa spočiatku stretla so skepticizmom a vedecká komunita ju zväčša prehliadala. Až o niekoľko desaťročí neskôr boli jej objavy plne docenené a nakoniec sa stala prvou ženou, ktorá v roku 1983 získala Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. McClintockovej objavy zmenili naše chápanie genetickej regulácie a poukázali na zložitý tanec génov v našich genómoch. A jej odkaz je pripomienkou toho, že veda je o spochybňovaní toho, čo si myslíme, že vieme, aj keď nás to núti zahodiť existujúce teórie do koša.

Gerty a Carl Coriovci

Počuli ste niekedy o Gerty a Carlovi Coriovcoch, manželskej dvojici, ktorá zmenila naše chápanie metabolizmu sacharidov? Pravdepodobne nie. Je však načase, aby sme to zmenili. Manželia Coriovci sa začiatkom 20. storočia vo svojom výskume zamerali na pochopenie zložitých procesov, pri ktorých sa sacharidy v tele štiepia a využívajú. Objasnili biochemickú dráhu, ktorá je dnes známa ako Coriho cyklus a vysvetľuje, ako sa glukóza premieňa na energiu a ukladá v pečeni vo forme glykogénu. Tento objav pomohol odhaliť zložitosť metabolizmu sacharidov a poskytol kľúčové poznatky o poruchách, ako je cukrovka a choroby z ukladania glykogénu.

gerty theresa radnitz cori 1896 1957 and carl ferdinand cori 1896 1984 1024
Zdroj: Smithsonian Institution Archives

Takže ich výskum zachránil životy. Napriek ich prelomovej práci ich vtedajšie prevládajúce rodové normy pripravili o zaslúžené uznanie. Najmä Gertyová narážala na prekážky v kariérnom postupe a jej prínos často zostával neuznaný. Napriek tomu im bola v roku 1947 spoločne udelená Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu za objavy týkajúce sa metabolizmu sacharidov.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.